Küsimus:

Tere,

Mul on 7 kuune segaveriline kutsikas (bolonka segu). Mina sain ta 2 kuud tagasi. Kutsa on muidu tark ja tubli kuid söömisega on mure. Koeratoitu ei söö üldse. Lemmik toit on toores kartul, porgand ja kondid. Meeldib kohuke, juust ja joob piima vahelduva eduga. Olen proovinud anda ka vorsti või pasteeti, kuid selle toidu ta oksendas välja.

Kakamise ja pissimisega probleeme ei ole, selles osas on regulaarne värk.  Küsimus tekkis paar päeva tagasi kui ise ja pereliikmed tundsid koera suust ebameeldivat lõhna. Täna ei ole koer ka eriti midagi söönud ja tavaliselt väga energiline kutsa on muutunud väga vaikseks ja ainult lamab oma ette.

Muideks nina on niiske ja märg, mis minu teada viitavad ikkagi sellele, et koer on terve. Ussirohtu saab igakuiselt veerand tabletti.

Kas tal võib olla seedehäired ja kas need toiduained ikka sobivad söömiseks ning mida ma võiksin veel toidu osas ettevõtta, ning millest sõltub see ebameeldiv hingeõhk.

Vastus:


Esiteks, koer peaks saama tasakaalustatud toitu. Kodutoitu (keedetud kana, riis, juurviljad, kaera- ja riisipuder) võib ka pakkuda, aga sel juhul ei saa me rääkida 100% tasakaalustatud toidust.

Hetkel saab Teie loom liiga palju piimatooteid (juust, kohuke, piim) ehk liigselt valku, mis võib tekitada probleeme liigestes ja peamiselt neerude talitluses. Toores kartul ei ole samuti koerale suures koguses hea, kuna sisaldab väga palju tärklist, mis omakorda koormab neere, eriti veel nii noorel koeral.

Soovitan proovida erinevaid tasakaalustatud kvaliteettoite (Hill`s, Royal Canine, Eukanuba, Virbac jne), mis saadaval nii krõbinatena kui ka konservidena. Krõbinatele võib lisada natukene kuuma vett, et toidust eralduks meeldiv ja isuäratav lõhn, mis meelitaks koera sööma.

Kindlasti tuleb kutsikat toita kindlatel aegadel, 3 korda päevas. Söögiaegade vahepeal tuleks söögikauss eest ära võtta ning mitte pakkuda erinevaid maiusi (juust, vorst jne). Vesi tuleb koeral hoida kogu aeg puhtana ees.

Halva hingeõhu eemaldamiseks tuleks koeral proovida pesta hambaid, spetsiaalse hambaharja ja- pastaga ning samuti pakkuda spetsiaalseid hammaste puhastamiseks mõeldud närimiskonte, mida saab loomakliinikutest või hästivarustatud loomapoodidest. Halva hingeõhu põhjuseks võivad olla ka erinevad hammasteprobleemid, nt. eraldumata piimahambad (toit jäänud alla, vahele kinni), hambakivi, põletikud jne. Selgusele jõudmiseks tuleks pöörduda loomaarsti poole.

dr. Ingrid Hang

Märksõnad:

Tagasi