Küsimus:

Tere!

Mul on selline mure - nimelt on meil kodus kaks kaukaasia lambakoera. Üks on 8-aastane ja teine alles 6-kuune. Omavahel saavad hästi läbi, suur on väga rahulik, väike aga noor ja reibas ning väga mänguhimuline. Kuid mure seisnebki selles, et kutsikas hüppab kõikvõimalikele kohtadele, et sealt siis asjad kas maha tõmmata või katki teha... Üheks näiteks võin tuua - istutasin just kadaka taimed terrassi lillekasti, mis on maast umbes 1m kõrgusel ja mitte käeulatuses. Meie pisike koer aga otsustas terrassi äärele tõusta ja kõik need taimed ükshaaval välja tirida. Ja nii toimub kõikide (ükskõik kui kõrgel) lillepottide ja asjadega... Maas olevad peenrad teda üldse ei huvita, küll aga saab ta kõik kätte, mis asub maast kõrgemal... Miks ta seda teeb ning kuidas teda keelata või seda tegevust ära hoida? Saan aru, et võin mitte istutada lilli või siis asju mitte jätta välja, kuid üks hetk peab ta ju nagunii aru saama, et see pole õige. Kuid kuidas teda suunata, et ta sellest aru hakkaks saama?

Ette tänades
Aireen

Vastus:

Tere.

Peaaegu kõik kutsikaomanikud on kutsika sellises vanuses on hädas. Enamus 6-kuused kutsikad “tegelevad” meie mööbliga, jalanõudega, laste mänguasjadega…. Soovitus on lihtne. Jalutage temaga, mängige, jätke talle mänguasju ja asju, millega koer saab tegeleda. Peitke kõik asjad mida kutsikas ei tohi võtta. Või pange kutsikas kinni selleks ajaks, kui teie ei saa teda jälgida.

Vanusega kutsikas rahuneb maha. Taimede osas, ka täiskasvanud koerad kipuvad välja kaevama värskelt istutatud taimi. Koerad, kes vabalt elavad aias, arvavad, et see on nende territoorium ja neil on õigus seal korraldada asju nii nagu neile meeldib. Uued istikud on teie koerale “võõrad”, mis asuvad tema isikliku territooriumi peal. Ja kui keegi ei ole väljas silma peal hoidmas, siis koer ehk “peremees” korraldab asjad territooriumil oma äranägemise järgi. See tähendab, et üks neist peab olema aiaga piiratud-koer või lilled. Otsustage ise.

Alla Petrova