Kutsikas tuleb koju

Kindlasti olete juba perekonnas otsutanud, kes saab koera peremeheks. Soovitangi tulevasel peremehel oma uut sőpra autos süles hoida ja edaspidi ainult temal kutsikat toita. Sellega on esimene samm karjajuhiks saamisel astutud.

Enne kutsika koju toomist, tuleb kodu teha nö. kutsikakindlaks – vaata, et kutsikas ei saaks kätte kemikaale, ravimeid, samuti jälgi, et ta ei saaks närida elektrijuhtmeid, mürgiseid toataimi jms. Eeldan, et olete perekonnas juba aegsasti ka kokku leppinud, mida koer tulevikus teha tohib, mida mitte, mida te talle őpetada kavatsete jne. - kasvatamine ja koera ja ta uue pere vahelise suhte loomine algab ju esimeset päevast.

Koju jőudes on kutsikas ilmselt juba nii stressis, et proovib algatuseks oma uuel asemel puhkamise ära. Las ta puhkab, sa ju tead, et magavat koera iialgi ei segata.Kutsikale tasub oma uut kodu tutvustada järk järgult, las ta ise valib omale sobiva tempo. Ära kutsu esimestel päevadel kohe vőőraid uudistama, las kutsikas toibub stressist ja koduneb.

Käitu kutsikaga rahulikult, heida pikali, las ta tutvub sinuga, paku talle palju hellust ja turvatunnet. Vőib juhtuda, et kutsikas on nii stressis, et tal pole söögiisu – pole pőhjust muretseda, see on loomulik. Küll see isu tasapisi tagasi tuleb. Tähtis on, et kőik pereliikmed käituvad rahulikult ja normaalselt. Kui koer on rahunenud ja enesekindlamaks muutunud, tutvusta talle ta mänguasju ja proovi temaga mängida. Kutsikas väsib muidugi ruttu ja sa pead laskma tal piisavalt puhata.

Esimene öö uues kodus – kutsikale väga raske taluda, ta on harjunud magama oma vendade-ődedaga koos.Meie ostsime oma koerale suure pehme mänguasja, panime selle talle koos kasvatajalt kaasa antud riidetükiga pessa ja seal ta siis magas koos oma “vennakesega”. Muide, see vend oli tal seal pesas kuni 6 elukuuni, siis alles hakkas ta seda mänguasjaks pidama...ja katki mängima. Soovitan koera vőtta VÄHEMALT esimesteks kuudeks oma magamistuppa.

Ei tasu muretseda selle pärast, et hiljem tema magamiskoht muutub. Ta harjub ja lepib sellega! Kui tahad, vőta koer omale kaissu magama, see ei tähenda, et ta suurena kogu aeg su voodis magaks. Siin on küll väga vastakaid arvamusi, aga selge on see, et kuna koer on sotsiaalne olend, siis KOERA ISOLEERIMINE TEMA KARJAST ON TEMA JAOKS KŐIGE HULLEM KARISTUS! Eriti kutsikale! See valmistab koerale tősiseid psüühilisi kannatusi! Ja sealt saavad alguse paljud probleemid. Kutsikas on sinust sőltuv, kohtle teda inimlikult! Kui kutsikas nutab esimestel öödel, puuduta teda ja räägi temaga rahustava häälega. Paku talle turvatunnet! Sa pead käituma temaga nagu ema.

Nime őpetamine – tegelikult on see väga lihtne. Koerale peaks seostuma nimega midagi meeldivat, nime peaks kordama kui kutsikas vőtab meiega kontakti, vaatab meile silma, teda silitades, kiites, talle maiuspala andes, söötmise ajal, teda enda juurde kutsudes jne. Tavaliselt őpib kutsikas oma nime väga ruttu selgeks.

Kutsika enda juurde kutsumine – ka selle őpib kutsikas imeruttu selgeks, tuleb meeles pidada, et juurdetulek peab alati olema koera jaoks tore! Kui näeme, et kutsikas tuleb meie poole, ütleme “Siia” julgustava ja sőbraliku hääletooniga. Peagi hakkab ta seda sőna seostama meie juurde tulemisega. Kui ta meie käsu peale kohale tuleb, peab teda rohkelt kiitma, maiust andma, teda silitama vői temaga mängima. Mitte kunagi ei tohiks koera enda juurde kutsuda, et teda karistada, noomida vői kui tema jaoks järgneb mingi ebameeldiv tegevus. Kutsikat kutsutakse ainult siis enda juurde, kui ollakse kindel, et ta seda käsku täidab.

Pole mőtet mänguhoos kutsikat sundida enda juurde tulema kui me ei paku talle midagi veel vahvamat ja toredamat. Ära kunagi hakka kutsikat taga ajama, ta vőtab seda vaid pőneva mänguna. Kui kutsikas ei kuuletu, hüüa teda ja hakka vastupidises suunas jooksma, kui kutsikas nüüd märkab, et ta “jäetakse maha”, lippab ta ruttu meie juurde. Seda harjutust tasuks teha tihti, kutsikas őpib niimoodi oma karja juures püsima. Tähtis on alati olla oma koera jaoks huvitav!

Üksiolemise őpetamine – Enne ei tohi kindlasti kutsikat üksi jätta, kui ta on täielikult kodunenud. Alguses vőib kutsika jätta üksi kőigest mőneks minutiks ja seda ka siis, kui kutsikas on väsinud. Esialgu piisab, et läheme teise tuppa, hiljem hetkeks välisuksest välja jne. Ära minnes ja tagasi tulles, tuleb käituda rahulikult ja mitte teha sellest suurt numbrit. Kui juhtub, et kutsikas hakkab niutsuma vői tunneb ennast ebakindlalt?

Kunagi ei tohi kutsika juurde tagasi minna, kui ta niutsub vői ulub, ta őpib, et see sinu tagasikutsumise viis. Oota, kuni ta lőpetab ja mine alles siis tema juurde tagasi. Tagasi tulles ära tervita kutsikat, kui ta on kuidagi endast väljas, sellega vőid talle tahtmatult mulje jätta, et sinu äraolek on midagi koledat.

Keelamine ja karistamine. Ma loodan, et seda ei pea siia kirjutamagi, aga igaks juhuks veelkord – igasugune füüsiline koera karistmine on lubamatu! Me peame kogu aeg meeles pidama, et me ei saa nőuda koeralt seda, mida me pole talle őpetanud!

Kutsikana őpetame koerale selgeks reeglid, mis on lubatud, mis keelatud. Kutsikale tuleks selgeks őpetada, mida tähendab”Ei”. Vt.koolituse osast. See nőuab palju kannatlikkust, sest kutsikas saab ainult oma kogemuste kaudu őppida. Kui kutsikas teeb midagi lubamatut, ütleme talle selgelt “Ei” ja kohe, kui ta katkestab oma tegevuse, kiidame teda, anname maiust. Oluline on talle pakkuda alternatiivset tegevust, mis peaks olema loomulikult tema jaoks veelgi huvitavam ja toredam. Üks variant on ka lihtsalt tema tähelepanu eemale juhtimine.

Nüüd hammaste kasutamisest. Mingis teatud vanuses hakkab kutsikas oma hambaid kasutama, st. meie käsi närima jms. Selle asemel, et teda kohe keelama hakata, tasuks teda hoopis őpetada oma hambaid őigesti kasutama! St teda peab őpetama, et hammustamine on valus! Kui kutsikas mängides sulle hammastega haiget teeb, karjata “Ai”, vaata talle hetkeks etteheitvalt otsa ja mine tema juurest paariks minutiks ära. Niimoodi toimiksid ka tema vennad-őed, selle kutsikaga, kes teistele liiga teeb, lihtsalt ei mängita. Kui tagasi tuled, on ta tegu loomulikult andeks antud!

Pea meeles, et kutsikaga maadlemine, tema selili surumine jms. on mőttetu! Karjajuht ei kasuta kunagi vägivalda! “Vőidetud” kutsikas ei ole “vőidetud” täiskasvanud koer. Halvimal juhul hakkab koer sind kartma, aga et ennast tőestada, läheb hiljem laste ja endast nőrgemate vastu agressiivseks. Sama mőttetu on koera peale karjumine, see teeb kutsikast närvilise ja ebakindla. Jäta meelde, et kartlik koer = agressiivne koer.

Kutsika hooldamine. Oluline on juba maast madalast kutsikat harjutada hammaste vaatamisega, küünte lőikamisega, kőrvade puhastamisega jne. See vőib alguses olla kutsika jaoks küllaltki ebameeldiv. Kőik need toimingud tuleb teha tema jaoks meeldivaks! Sa ei saa kohe nőuda, et kutsikas püsiks minuteid paigal, teda tuleb harjutada nende toimingutega järk järgult. Mängides temaga, katsu ta käppasid, vaata ta kőrvu, puuduta ta suud jne, mänguhoos ei pane ta seda tähelegi. Silita teda piki selga ja harjuta teda käelise kontaktiga.

Küüsi tasub lőigata esialgu mitte kőiki korraga ja neid ka siis, kui kutsikas on väsinud. Kőiki hooldustoiminguid sooritades tuleb käituda kindlameelselt – kui kutsikas rabeleb, ei tohi talle järele anda. Käituda tuleb normaalselt ja rahulikult, ei tasu haletseva tooniga rääkida, meie tegevus olgu tema tavaline ja "normaalne". Ära unusta korraliku käitumise eest kiita.

Märksõnad:

Tagasi