kuumarabandus

Kuumarabandus on kerge tulema ka koertel ning seepärast tuleb suvel erilist tähelepanu pöörata sellele, et loomadel oleks pidevalt saadaval joogivesi ning võimalus minna päikesepaiste eest vilusse, teatab Eesti Loomakaitse Selts.

Suvel on tavaline, et sõidetakse randa või loodusesse piknikule ja võetakse koer küll kaasa, aga jäetakse autosse ootama.  Heal juhul pargitakse auto vilusse ning jäetakse mõni aken praokile, kuid päikese liikudes liigub ka vari ning koht, kuhu auto pargiti, võib peagi olla lõõskava päikese all.

Auto metallraam kuumeneb kiiresti ning temperatuur autos tõuseb pea sama kõrgele kui saunas. Sellisel puhul ei ole ka paokile jäetud aknast kasu.

Kirjeldatud oludes saab loom kiiresti kuumarabanduse ning kaotab teadvuse. Eriti kergesti võivad kuumarabanduse saada lühikese koonuga koeratõud, kutsikad ja vanad koerad.

Kerget kuumarabandust on võimalik leevendada, andes loomale koheselt juua külma vett ja kastes teda jaheda veega, kuid kindlasti tuleks igaks juhuks pöörduda ka veterinaararsti poole. Halvimal juhul võib kuumarabandus lõppeda looma surmaga.

Erilist tähelepanu tuleb pöörata õues elavatele koertele. Koeral peab olema võimalus minna päikesepaiste eest vilusse. Nii nagu inimene, nii jahutab ka koer end vett kehast eemaldades. Kui inimene higistab, koer vastukaaluks lõõtsutab.

Kui koer on kaasa võetud kas suvilasse või külla, kus tal pole oma joogikausi kohta, siis tuleb talle esimese asjana panna veekauss, mis oleks tema joogikohaks kuni lahkumiseni.

Ka pikemal jalutuskäigul või automatkal tasub alati koera jaoks kaasa varuda pudel joogivett ja kauss. Kuuma ilmaga on soovitav lükata koerale füüsilisi pingutusi valmistavad ettevõtmised mõnele jahedamale päevale.

Tõhus vahend koera jahutamiseks palava ilmaga on looma ujuma viimine. Kuid kindlasti tuleb vaadata, et koera ei ujutataks avalikus supelrannas või kohas, kus koertega viibimine on keelatud. Koeri ei tohi ujutada ka randades, kus on sinivetikate esinemise võimalus, sest sinivetikas võib olla ohtlik ka koertele.

Märksõnad:

Tagasi