Loomaarst: lemmikloomade aretus on läinud üle piiri
Loomaarst Tiina Toometi hinnangul on lemmikloomade aretamisega mindud liiale ning tehtut ei saa enam parandada, vahendab Eesti Päevaleht Online.

"Loomatõugude aretamise tagajärgi on hakatud aduma liiga hilja," ütles Toomet "Terevisioonis", vahendasid ERR-i Uudised. Rääkides koertest, ütles Toomet, et kui mingil tõul on aretatud konkreetset välimust, siis ei ole arvestatud muid aspekte. "See, mis me oleme saavutanud, võib olla väljastpoolt hästi tore, aga see loom peab ise elama ja tulevane omanik peab temaga elama ning siin tuleb mängu juba loomakaitse aspekt, et kas loom tahab elada selles kehas, mille meie oleme talle loonud."

Vahva on, kui koeral on nösunina, aga aretusega ei saa liiale minna. Küsimus on, kus on piir, rääkis Toomet. "Tõustandardid ei taha äärmust, kuid samas paljudele kohtunikele meeldib äärmus ja ka inimestele see meeldib," selgitas Toomet.

Loomaarsti sõnul saavad lühikoonulised koerad silmatraumasid ning neil on väga lühikesed hingamisteed. Teine probleem tõuaretusel on see, et tõuliinis võib esivanematel olla väga negatiivseid omadusi.

Loomaarst märkis, et pärilikke haigusi püütakse küll ära hoida, kuid et seda saavutada, tuleb veel pikk tee läbi käia. Samas rõhutas ta, et kui inimene võtab endale probleemsete omadustega tõukoera, siis peab ta olema valmis raskusi ületama.

"Paha on see, kui inimene võtab endale probleemse tõukoera ja ta arvab, et võttis endale lihtsa muri. Selle tõttu ei saa inimene aru, miks ta peab hakkama kohe koeraga arsti juures käima."

Vaata ERR uudiste videot .
Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.