Küsimus:

Tere!

Meie kallil 7 aastasel koeral on luukasvaja kahtlus - st. koeproovi pole veel võetud,et täielikku kinnitust saada ja kasvaja tüüpi kindlaks teha.Lugu sai alguse kuu aega tagasi u. kui avastasime koera alalõualt suure nahaaluse moodustise, mis takistab tal suud korralikult sulgeda.

Algul arvasime kuna ta allergiline, siis ehk saanud nõelata mõne herilase/mesilase käest või ehk hambas põletik. Kutsusime tuttava arsti teda vaatama, kes andis 9 päevaks antibiootikume. Koer oli peale kuuri nii läbi omadega, süüa ei tahtnud ja kaalus oli ka kaotanud. Kuna see moodustis polnud ikka veel kadunud, soovitas me tuttav siiski kliinikusse pöörduda. Läksimegi, seal pidime koerale laskma rahustava süsti teha ja lõpuks ka narkoosi, kuna ta väga tige võõrastega. Avastati,et koeral sealt kohast hammas ka puudu. Kui tehti rönkeni uuring,siis koer oli veel ärkvel ja nad ei saanud korralikult teha, pidid üritama 3 x,l õpuks võeti rakuproov. Niisiis anti meile teada, et tegemist kasvajaga kõigi tunnuste kohaselt.

Saime suure shoki, aga kummaline on see,et koer hakkas kosuma uuesti-sööb (isegi kõvat toitu), mängib on rõõmsameelne-see punn tundub veidi väiksem, süljeeritus, mis tol ajal kui antibiootikume sai oli selline väga rohke ja kleepuv on nüüdseks asendunud, normaalse hulga läbipaistva süljega (arvestades, et ta ei saa korralikult suud ikka veel kinni panna).

Kõige imelikum minu meelest on see, et esmaspäeval tegime vereproovi, et teha kindaks kõik verenäitajad - vastus siis selline, et kõik näitajad on normaalsed, ainuke näitaja, mis kõrgem tavalisest on see, mis tähistab immuunsüsteemi aktiivsust.

Kuna me elame Itaalias ja külastame siinseid veterinaare, siis kogu see stress ja segadus on siiski minus väikse küsimuse tekitanud - kas on võimalik, et koeral, kel on nii agressiivne kasvaja, mis tekkis põhimõtteliselt nagu mõne päevaga on verenätajad kõik korras? Või äkki on arstid siiski eksinud? Unustasin mainida, et leidsin ühel hommikul koera aseme juurest maast sellise mädase laigu - mis see võis olla?

Tänud!

Vastus:

Tere!

Kasvajate puhul võib vereproov tõesti vahel täitsa korras olla. Seda enam, kui antibiootikum on põletiku ka maha võtnud. On tõesti meilgi juhuseid, kui laborist saame halva prognoosiga diagnoosi ja loom terveneb, olukord laheneb sümptomaatilise raviga. Selle mädase laigu kohta ei oska muud öelda, kui et olete kindel, et see võis pärit olla kasvaja piirkonnast? Kui nii, siis äkki oli kuskil suus mädapaise, mis nüüd tühjaks jooksis ja loom hakkas seejärel end hästi tundma? Kirjateel võib muidugi igasuguseid asju oletada. Aga kõige olulisem on ikka oma koera arstiga suhelda, sest tema on looma näinud ja uurinud, ning oskab selle põhjal Teile kõige paremat nõu anda!

dr. Angela Sarapuu


Tagasi