Mida teha kui koer sikutab pükstest

Kui jalast kinni haaratakse tuleb sul koerale külg keerata, koera mitte vaadata, ignoreerida ja koera poolt soovitud tegevuse asemel (n. jalutama mineku või lihtsalt edasi liikumise, seismise või temaga tegelemise asemel) minna ära, istuda maha raamatut lugema vms. seni kuni kutsikas maha rahuneb.
Kuni kutsikas ei ole rahunenud on soovitav teda mitte vaadata, kui juurde tuleb lükka kindlalt aga hellalt eemale. Nii kui ta on maha rahunenud teed uue katse n. jalutama minekuks ja kui käitumine kordub (arvata on, et ta 2-3x veel katsetab) siis ignoreerimine otsast peale kuni jõuad selleni, et ta teeb asju sinu ettepaneku ja palumise peale.

Kutsikas seostab suhteliselt kiiresti tegevust ja selle kasulikkust ning ei hakka oma aega ega energiat raiskama asjade peale mis ei anna soovitud tulemust. Jah on võimalik ka sunniga mittesoovitud käitumist eemal hoida aga siis ei juurita välja põhiprobleemi ehk seda, et sa pole tema jaoks juht. Tulemuseks on pidev käsu ehk pinge all olemine mis ei lase koeral lõdvestuda ja tekitab taaskord stressi ning käitumisprobleeme (ülienergilisus, asjade lõhkumine, urisemine, hammustamine).
Kui kutsikas peab veel õigeks sind korrigeerimise peale hammustada ja sa sellele just temale vajalikul viisil reageerid ehk ehmatad ja edaspidi kätt ettevaatlikult paned, kuna pelgad hammustamist, on tema võitnud. Jaluta lihtsalt olukorra juurest ära ja lase tal juhtunu läbi seedida.  Kui ta rahuneb ja ennast taas kontrollib, kutsu ta enda juurde ja mängi temaga kiituseks.

Seega:

1. eemalda ennast ebameeldivast olukorrast
2. võta koeralt tähelepanu ja lase tal olukorda seedida
3. korrigeeri kui vaja (eemale lükates, teise tuppa juhtides ilma hääleta ja rahulikult)
4. premeeri rahunenud olekut ja soovitud käitumist

Vead:

* tähelepanuga premeerimine (ei, fu, ei tohi jne)
* endast välja minemine
* vihaga koera rihmast tirimine (koera segadusse viimine)
* jõuga järsult eemale lükkamine (enda käega negatiivse seose loomine)
* järjepidev aina tugevam eemale lükkamine (koera jaoks tähelepanu ja mäng)
* nõudlik, kuri või stressis, pinges hääl, karistamine karjumisega
* karistamine füüsilise vägivallaga
* kõik ülalmainitud vead tekitavad koeras stressi ning valesid seoseid

Autor: Kärt Pingas - koerakuulaja

Tagasi