Miks koer ajab saba taga?
Saba tagaajamine on kutsikate puhul tavaline. Nad justkui ei taju oma saba enda keha osana. Saba pakub vaheldust, kui ühtegi teist mänguasja pole saadaval.

Kuigi saba tagaajamine on enamjaolt normaalne näiteks erutusseisundis, võib selle põhjuseks olla ka sügelemine ja põletik  sabaaluses piirkonnas, suguelundites või pärakus. Vaevused neis piirkondades võivad osutada välistele ja sisemistele parasiitidele ja pärakupauna haigustele, kui nimetada vaid mõnda põhjust.

Kui vastupandamatult lõbus saba tagaajamine ka poleks, ei tohiks seda kannustada ei kiituse ega mingisuguse muu tähelepanu osutamisega. Koertel  võib täiskasvanuks saades oma saba tagaajamise harjumus külge jääda ning areneda edasi kuni enda tõsiste vigastamisteni.
Kõige  ekstreemsematel juhtudel aetakse taga ja hammustatakse oma sabaotsa, kuigi kannatada võivad saada ka saba  ükskõik millised kättesaadavad osad. Enda urinast ja hammustustest tõuseb koera tagaajamisinstinkt veelgi ja koer võib oma agressiooni suunata ükskõik kellele, kes püüab tema tegevust takistada.

Keelatud tegevus!


Saba tagaajamine tuleks välistada juba kutsikaeas, et mitte tekitada soodsat pinnast hilisematele probleemidele. Kutsikat tuleks kohe keelata range “ei”-ga ja koheselt tema tegevus katkestada pakkudes alternatiivset tegevust näiteks  närimismänguasja või mõne kuulekusharjutuse näol. Kui saba tagaajamine on lõppenud juba vigastustega, on kindlasti vajalik loomaarsti sekkumine. Järgmiste vigastuste ärahoidmiseks on mitmeid samme -  spetsiaalsed rohud ja käitumise muutmine lemmikloomade käitumuslikele probleemidele spetsialiseerunud loomaarsti kaasabil.

Varju tagaajamine

Varju tagaajamine, kus koer ajab taga kujuteldavat või reaalset valgusmustrit, ei ole nii sagedane. Seda võib esineda nii mõnel eluetapil kui ka pikemate perioodide jooksul. Mõnede koerte puhul võib see olla ka haiguslik seisund. Enamasti ei ole see koerale ohtlik ja jääb omanikule mõistatuseks. Oletatakse ka, et varju tagaajamine on mõnede koerte puhul mäng või tähelepanu saamise viis. Ülemäärane varjude tagaajamine on kontrollitav rohtudega.

Kärbse tagaajamine

Sageli ajavad koerad taga lendavaid ja roomavaid putukaid, püüavad kinni ja isegi söövad neid. Selline käitumine on tuntud kärbse tagaajamisena ja tähendab kujuteldava putuka või mõne muu lendava asja jälitamist.
Nagu varju tagaajamine, on ka see tegevus enemasti ohutu ja lõbus. See vajab tähelepanu vaid juhul, kui käsitleda seda ebahariliku haigusliku seisundina. Haiguslikud seisundid, mida lemmikloomadel on võibolla raske diagnoosida, võivad areneda üldkujulisteks krampideks. Äärmuslikuks muutudes vajab iga ebaharilik käitumine dignoosimist ja sobilikku ravi.

Internetist refereerinud  Kaire Paavo,  Eesti Saksa Lambakoerte Ühing

Tagasi