Miks mõni koer haugub nagu pöörane
Loomakaitseteadlased on välja selgitanud, miks kodustatud linnakoerad tüütult haukuma kipuvad, kirjutab Forte.

Ajakirja Australian Veterinary Journal selle kuu numbris tutvustatakse Queenslandi ülikooli loomakaitse ja -eetika keskuse juhtkontrolluuringut, mis hõlmas 150 koeraomanikku ning teiste hulgas 72 koera, kelle omanikud olid otsinud arstilt abi oma lemmikute ülemäärase haukumise vastu, vahendab ABC Science.

Haukumist võib ülemääraseks või tüütuks pidada siis, kui see pingestab või häirib koeraomanike või nende naabrite elu.

Tulemused annavad mõista, et kõige tõenäolisemalt kujunevad liighaukujateks noored ja karjatõugu koerad nagu collied ja muud lambakoerad, keda kasvatatakse koduses keskkonnas, kellel on pääs siseruumidesse või kes elavad koos teiste koertega.

Aruande kaasautor professor Clive Phillips ütleb, et teadustööd läbi viima ajendas teda häiriva haukumise kohta esitatud kaebuste ja küsimuste suur hulk. Nimelt annavad varasemad uurimused mõista, et umbes kolmandikule koeraomanikest kuulub vähemalt üks haukumishäirega kasvandik.

"Tahtsime analüüsida koera, omaniku ja keskkonnaga seonduvaid tegureid, mis võivad suurendada ülemäärase haukumise kujunemise riski," selgitab Phillips, lisades, et haukumist võivad tingida üksindusahistus, tajutavad ohud keskkonnas, aga vahel ka koerale lihtsalt omane ühiskondlik suhtlus. Inimese tegudel ja reaktsioonidel on siiski samuti tähtis osa.

Uurimus näitas, et kõige suuremaks riskiteguriks on koera vanus. Rohkem kui veerand haukumishäire diagnoosiga koertest olid alla aasta vanused.

Taoline asjaolu pole Phillipsi sõnul üllatav, sest selles eas kasutavad paljud koerad haukumist osana õppimisprotsessist. Noorte haukujate suur ülekaal võib olla tingitud ka kurvast tõigast, et nood lemmikud, kes noorest peast ülemäära haukuma kipuvad, ei jää samasse peresse vanaduspõlveni.

Ka fakt, et rohkem kippusid haukuma just karjakoerad, kattub vastavate tõugude iseloomudega. Saksa lambakoerad, collied ja muud karjakoerad nõuavad üldiselt rohkem stimulatsiooni kui muud tõud. Karjakoerad on enamasti omanikele väga truud, mis suurendab üksindusahistuse tõenäosust, kirjutavad uurijad.

Autoreid üllatas, et ülemäärasele haukumisele kaldusid pigem kodus kasvatatud koerad. "Oleksime arvanud, et varjupaigast võetud koerad on suuremad liighaukujad, sest tihti satuvad nad varjupaika just käitumisprobleemide tõttu," ütleb Phillips. "Võimalik, et kodus kasvanud koerad hauguvad rohkem, sest nende üksindusahistus on suurem."


Tagasi

Kommentaarid 

 
0 #1 menni24 2012-02-08 20:54
Minu koeral on sama probleem. Kui oli kutsikas, siis ei haukunud nii palju. Nüüd teeb seda pidevalt. Kui ütlen tasa, läheb asi veel hullemaks. Nüüd on ta ühe aastane. Käin temaga pikkadel jalutuskäikudel , siis ei ole probleemi. Ta on õue koer.
 

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.