Millisest koerast saaks hea kaaslane vanemaealisele inimesele?

Iga koerasõber teab, milist emotsionaalset kasu võib ellu tuua koer, olgu ta siis väike või suur, meil kõigil on oma lemmik. Uuringud on näidanud, et koera omamine aitab parandada vanainimeste heaolu ja isegi tervist. Paljud hooldekodud kasutavad suhtlemist loomadega teraapiana ja mõned lubavad koduloomi isegi pidada.

Koera võtja peaks arvestama oma eaga. Vanemaealisel võib näiteks suurekasvulist tõugu koeraga toimetamisel tekkida raskusi, samuti tõuga, mis vajab palju hooldamist. Seepärast tasuks vanematel inimestel enne koera võtmist mõelda koera suurusele ja iseloomule. Sageli sobivad vanemas eas inimesele paremini kaaslaseks väiksemat kasvu ja lühema karvaga koerad. Nad vajavad vähem hooldust ja nendega hakkama saamine nõuab ka vähem jõudu. Väike koer sobib paremini ka sülekoeraks.

Millist tõugu valida?

Järgnevalt on ära toodud mõned tõud, kellest võiks vanemaealisele hea kaaslane saada. Mõned neist on pika-, mõned lühikesekarvalised, mõned elavamad, mõned rahulikumad. Valides tuleks silmas pidada oma eelistusi ja elustiilisi, aga ka tingimusi, milles teie potentsiaalne sõber elama hakkab.

Mopsid on lõbusad ja rõõmsameelsed, kelle väikses kehas on peidus suur koer. Neile meeldib lähedus ja tähelepanu, mistõttu peaks teil tema jaoks piisavalt aega jaguma, sest seda nad teilt ootavad. Kui olete huvitatud sõbralikust ja mänguhimulisest koerast, siis mops võib olla teile sobilik valik.  Mops on ka hea sülekoer. Tema hooldamine on lihtne, tema karv on lühike, kuid sellest hoolimata ajab ta palju karva.

Kokkerspanjel on hea iseloomuga ja sõbralik, aga mitte pugemiseni sõbralik. Ta on sellegipoolest oma omanikule pühendunud. Kuna tegemist on jahikoeratõuga, vajab ta liikumist, kuid tänu oma väiksele kasvule piisab ka korralikust jalutuskäigust. Kokkerspanjel on pika karvaga, mistõttu tuleb ta karva regulaarselt hooldada, kuid alternatiivina võib paljude omanike eeskujul lasta tema karva piirata.

Chihuahua on väga populaarne tõug ja sel on ka põhjust. Lisaks armsale välimusele saab teda pea kõikjale kaasa võtta. Chihuahua peab end suureks koeraks ega pelga endast tunduvalt suurematele koertele kohta kätte näidata. Sageli kiinduvad nad just ühte pereliikmesse ja nad on väga kaitsvad.


Shih Tzu on sõbralik ja leebe loomuga iidne Hiina tõug. Väidetavalt on shih tzu vanim ja väikseim Tiibeti pühadest koertest. Seda tõugu koerad on visad, tähelepanelikud ja elavad. Nad on head ja targad kaaslased, kuid nende pikk ja lainetav karva vajab hoolt.

Yorkshire'i terjer on algselt aretatud rotipüüdjaks. Iseloomult on ta terjer ja sellest kõneleb ka tema tarmukus. Ta võib olla armastav sülekoer, aga tema liikuma panemine ei nõua palju vaeva. Nad on julged ja tähelepanelikud. Neid on üldiselt lihtne õpetada, kuid neil on ka jonnakam pool.

Šoti terjer on tugev ja aktiivne koer. Nad on mänguhimulised, elavad ja kartmatud, kutsikana sõbralikud, täiskasvanuna väärikad. Nad on kangekaelsed ja neid tuleb noorena hästi treenida. Nad on head korterikoerad, kuna vajavad vaid vähest liikumist.

Toy-puudlid on intelligentsed nagu kõik puudlid. Nad naudivad inimese seltskonda ja võib-olla rohkemgi kui teiste koerte oma. Hellitamine on asi, millest neil küll ei saa, mistõttu sobivad nad hästi inimesele, kellele meeldib nunnutada.

Pomeranianid kuuluvad spitsi-tüüpi koerte hulka. Nende esivanemad olid kelgukoerad ja kasvult tunduvalt suuremad. Nad on head kaaslased, nad on sõbralikud, mänguhimulised ja aktiivsed.

Bostoni terjer on üldiselt sõbralik ja rahumeelne. Nagu nimigi vihjab on tegemist Ameerika päritolu tõuga.  Bostoni terjer on kaitsev ning tema kõrval võib end turvaliselt tunda.

Lõpetuseks tuleb väikese hoiatussõnana lisada, et tõugude iseloomud on siiski vaid üldistus, mis ei pruugi ennustada koera käitumist.

 

 

 

Märksõnad:

Tagasi