Küsimus:

 

Tere,

 

Edastati küsimus:

Mis on koera normaalne veresuhkru tase? 13 kg 8 aastane koer on diabeetik. Kas võib taset mõõta ka inimese glükomeetriga ja tulemuse peaks kuidagi teisendama et saada koera jaoks õige näit, või on saadud näit õige ka koerte puhul. Kui on siis miks üldse müüakse koertele eraldi glükomeetreid?

 

Üks loomaarst mõõtis tasemeks 22 peenema verevõtu aparaadiga, käisin kindluse mõttes ka teise juures kes mõõtis inimese omaga 18 ja õhtul kodus mõõtsin ka inimese omaga ja sain 13. Kuhu vahele see normaalne näit võiks jääda?

 

Kalmer

 

Vastus:

 

Laias laastus öeldes peaks normaalne veresuhkru tase jääma alla 10 mmol/L, aga iga masin annab natuke erineva referentsväärtuse (näiteks meie Idexxi masinal on see 4,11-7,95), erinevad kirjandusallikad annavad alampiiriks isegi 3,3 ja ülempiiriks 6,6 ning vahetult peale sööki 13,6 - 16,5 mmol/L.

 

Meie oleme oma kliinikus soovitanud siiani kasutada inimeste glükomeetrit. Ausalt öeldes ei teadnudki, et mingi spetsiaalne koerte oma olemas on. Tähtis on mõõta kogu aeg sama aparaadiga, sest nagu eelnevalt sai öeldud, eri masinate referentsväärtused võivad olla erinevad. Seega pole midagi imestada, et teie koera puhul esines mõõtmisviga. Nii 22 kui 18 on koera jaoks tegelikult kõrge. See, et saite õhtul 13, mis on eelnevatest oluliselt erinev, seletub sellega, et glükoosi tase veres langeb ja ilmselt oligi selleks hetkeks veresuhkrut hoopis vähem.

 

Väga sageli on vaja sobiva insuliinikoguse ja manustamise intervalli (kas 1 või 2 x päevas) välja selgitamiseks koera päeva või paar kliinikus pidada. Kus siis möödetakse glükoositaset mitu korda päevas ja paigutatakse see korrelatsiooni söögikordade ja insuliinisüstidega.

 

 

Lugupidamisega

 

loomaarst Tiina Toomet

 

 

 


Tagasi