Mittesöödavate asjade söömist nimetatakse pica-ks. Pica võib olla mõne toitane puuduse märgiks, kuid kutsikate ja nooremate koerte puhul tähendab see enamasti igavust. Vahel võib pica areneda sundhäireks, kus koer ilmutab suurt agarust mõne kindla eseme otsimisel ja söömisel. Üheks sagedasemaks söödavaks esemeks on kivid, levinud on ka kilekottide, riiete jm söömine.

Põhjused

Kutsikad söövad kõiksugu asju, seal hulgas esemeid, mis ei ole söödavad. Ehkki käitumise põhjustes pole täit selgust, teevad kutsikad seda enamasti maailma avastades ja kasvavad sellest tavaliselt esimese kuue kuu jooksul välja. Siin piisab vaid kergest noomimisest.

Mõned koerad aga jätkavad mittesöödavate asjade söömist ka pärast kutsikaiga. Kui koera käitumises on näha sagedast ja suurt huvi mõne(de) kindla(te) eseme(te) leidmise ja söömise vastu, siis võib tegemist olla sundkäitumisega. Sundkäitumisest vabanemiseks vajab koer vastavat teraapiat.

Tihti tuleb ette rohusöömist. Seni, kuni koer teeb seda vaid aeg-ajalt, ei kujuta see enesest probleemi. Rohu söömine võib aidata koera nt kõhuhädade või usside vastu ning rohi võib täita toidulisandi rolli.

Muud põhjused

Destruktiivset närimist ei peeta picaks. Enamasti ei tähenda närimine söömist, kuigi närimise käigus võib juhtuda, et koer neelab närides eseme tükke alla.
Mõnel puhul peitub pica põhjushoopis tervisehädas: seede- või ainevahetushäired, parasiidid, toitainevaegus või mürgistus, seetõttu tuleks probleemide ilmnemisel esimese asjana külastada loomaarsti.

Mida teha

Kui teie koeral on pica, siis üheks abinõuks on anda koerale närimiseks sobivaid (mängu)asju ja koeraga mängimine. See aitab kaasa probleemi lahenemisele ja vähendab ohtu, et pica areneb sundkäitumiseks. Kui probleemi põhjuseks on toitumine, võib abi olla kvaliteetsemast toidust.

Kui kutsikal on pica, tuleks anda talle piisavalt tegevust, et hoida teda eemal mittesöödavate asjade söömisest. Sobivad nii mänguasjad kui igasugu füüsilised tegevused. Kutsika tegemisi tuleks jälgida ja kui ta juhtub sööma sobimatuid asju, tuleks teda noomida ja suunata ta tähelepanu näiteks maiusele või mänguasjale. Kuna mittesöödavad esemed võivad olla kutsikale kahjulikud, tuleks need suust kindlasti kätte saada.

Kompulsiivseks arenenud pica puhul tuleks otsida professionaalset abi koerte käitumisterapeudilt või kelleltki, kel on vastavad teadmised ja oskused. Kui otsustate probleemiga ise rinda pista, siis allpool on toodud mõned soovitused, kuidas seda teha.

-    Tuleks takistada koera ligipääsu nendele mittesöödavatele esemetele, mida koer varem söönud. Sama kehtib esemetele, millest on karta, et koer neid süüa võiks. Viibides kohas, kus see pole võimalik, tuleks koeral pilk peal hoida või kasutada suukorvi.
-    Alati, kui koer hakkab sööma midagi, mis pole söödav, tuleks teda noomida ning proovida ta tähelepanu esemelt kõrvalejuhtida. Soovitava käitumise korralvõiks koerale sellest kiitmisega märku anda.
-    Kui koer on jõudnud mittesöödava eseme juba suhu haarata, tuleb see sealt kohe ära võtta.
-    Nagu juba ülal mainitud, tuleb koerale anda tegevust ja asju närimiseks.
-    Stressist ja sundkäitumisest ülesaamiseks on olemas ka ravimeid, seda võimalust kaaludes tuleks konsulteerida loomaarstiga.
-    Koera võiks treenida kuuletuma käsklustele. Käsklusega saab teda vajadusel mittesöödava eseme juurest ära kutsuda.
-    Kasutada võib peletusvahendit, mida pannakse mittesöödavatele esemetele. Selleks sobivad näiteks must pipar, Tabasco kaste või muud vürtsikad ained. Peletusvahendit tuleks kasutada järjepidevalt ja seda tuleks panna kõigileesemetele, millest kardate, et koer neid süüa võiks. Vahendi mõju tõhustamiseks ei tohiks koerale järgneva 10-20 minuti jooksul juua anda, siis ei saa ta halba maitset kohe suust välja loputada.
-    Kui näete koera võtmasvahendiga kokku tehtud eset, tuleks anda käsklus „Jäta!“. Käskluse andmist tasub jätkata pikema aja jooksul. Mõne aja pärasttasuks käsklus anda juba siis, kui koer alles esemele läheneb. Ajapikku tekib koeral seos käskluse ja halva maitse vahel. Kui koer pöörab käskluse peale tähelepanu esemelt teile, siis tuleks teda selle eest kiita.
-    Abi leiab ka karistusvahenditest, mida saab kasutada eemalt nii, et koer ei suuda ebameeldivat sündmust teiega seostada. Karistusvahendiks sobib näiteks vali suruõhupasun või spetsiaalne kaugjuhitav treeningsrihm. Valides rihma, peaks koer seda esmalt kandma niisama, vastasel juhul hakkab ta ebameeldivust seostama rihmaga. Karistusvahendeid kasutades tasubmeeles pidada, et koer ei tohiks karistamise hetkel teie kohalolust teadlik olla. Vahendit tuleks kasutada täpselt eseme hammustamise hetkel.

 


Tagasi