Moskva hulkuvad koerad hämmastavad oma tarkusega (video)

Venemaa teadlaste arvates on Moskva hulkuvad koerad teinud läbi hämmastava arengu oskustes tänaval ellu jääda.

Need neljajalgsed inimeste parimad sõbrad on tõestanud oma nupukust, sõites iga päev metrooga oma elukohast äärelinnas kesklinna, kus asuvad nende jaoks "paremad jahimaad", kirjutab English-Russia.

Jõudes kesklinna, demonstreerivad nad hämmastavaid uusi, varem koerte puhul mitte täheldatud oskusi. Näiteks "jaht" shawarmadele, mis on moskvalaste hulgas populaarne idamaine suupiste.

"Jahirituaal" näeb välja järgmine:

Tavaline rahvarohke Moskva tänav, kus asuvad kiirtoidu kioskid.

Keskealine mees ostab endale shawarma (moskvalaste seas populaarne kebabisarnane toit, mida valmistatakse lõikudes lihakäntsaka küljest röstitud viile). Mees astub mõned sammud kioskist eemale ja asub sööma, mõned sekundid peale sööma hakkamist võpatab ta hirmunult - nutikas hulkuv koer on talle selja tagant juurde hiilinud ja valjult haugatanud. Maitsev toidupala kukub käest ning koer napsab selle kiiresti endale.

Möödub kõigest 10 minutit ja sama koha peal "kaotab" noor meeskodanik oma toidu täpselt samal viisil. See on tänapäeva Moskva hulkuv koer oma urbanistlikul toidujahil.

"Selline inimeste "varitsusmeetod" on laialdaselt kasutusel moskva hulkuvate koerte poolt", ütleb A. Bojarkov, kes töötab Moskva Ökoloogia ja Evolutsiooni Instituudis. "Koera jaoks on põhiline aru saada ja mõista, kes inimestest haugatuse peale ehmuks ja koerale sobival kombel reageeriks. Kuna koerad on suurepärased psühholoogid ja loevad ülihästi inimeste kehakeelt, suudavad nad seda meist, inimestest, palju paremini teha".
Moskva hulkuvad koerad hämmastavad oma tarkusega (video)
Moskva ökoloogid arvavad, et koerad hakkasid seda oskust arendama 90ndatel aastatel kui Nõukogude Liit kokku varises ja Moskvas tekkis kapitalism.

Ärimehed mõistsid kesklinna tõelist väärtust, mida eelnevad kommunistlikud võimud  alahindasid, ning hakkasid industriaalseid komplekse Moskva kesklinnast äärelinna üle viima.

Kuna sellised kohad olid hulkuvate koerte poolt asustatud ja varjualusena kasutusel, pidid ka hulkuvad koerad kolima - seega pidid nad õppima kasutama Moskva metrood, et pääseda hommikul kesklinna, ning õhtul tagasi koju äärelinna. Nad valivad tihti viimase või esimese metroorongi vaguni kuna seal on tavaliselt vähem rahvast.

Moskva arenedes kommertslikumaks, muutusid hulkuvate koerte tavalised toidu hankimise kohad nagu prügikastid nende jaoks kättesaamatuks, seetõttu pidid nad leidma uusi mooduseid oma toidu saamiseks. Nii kujunesidki välja eelpool kirjeldatud "shawarma-jahid".

Kuid vahel kasutavad koerad ka konservatiivsemaid meetodeid. Näiteks: Noor tütarlaps istub pargipingil, et süüa oma äsja ostetud hot dogi. Tema juurde ilmub põõsastest suur ja armas koer ja paneb oma pea tüdruku põlvedele - muidugi on selline kiindumusavaldus neiule meeltmööda ning ta jagab oma toitu koeraga.

Veel üks hämmastama panev anne nende hulkuvate koerte puhul on oskus mitte maha magada õiget metroopeatust, kus peab maha minema et koju jõuda. Bioloogid ütlevad, et koertel on väga selgelt arenenud ajataju, mis aitab neil jõuda õigesse sihtkohta.

Samuti on neil oskus ületada teed rohelise fooritulega. "Kuna koerad on värvipimedad, siis ei reageeri nad mitte foorivärvi muutusele vaid pildile mida foor kuvab", lausub Moskva teadlane Bojarkov.

Veel räägivad Moskva ökoloogid, kes tegelevad hulkuvate koerte käitumise uurimisega, et koertele meeldib väga hüpata metroorongile just viimastel sekunditel enne uste sulgemist, riskides et nende saba jääb metroorongi ukse vahele. Teadlaste arvates pole sellel muud eesmärki kui mäng.

Koer.ee küsis ühe moskva elaniku käest antud loole kommentaari.  "Metroodes kohtab tõesti palju hulkuvaid koeri, inimesed suhtuvad neisse sõbralikult ja on nendega harjunud. Samuti on koerad osavad tänavaid ületama, seega "rohelise tule" tundmise väide tundub täiesti usutav".
Tagasi

Kommentaarid 

 
0 #1 koeraomanik 2009-04-15 00:26
Väga huvitav!
 

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.