Naljakas koeravideo ehk enne mõtle, siis naera.

Viimasel ajal on internetis levima hakanud "naljakas video magavast koerast".

Video on jõudnud nii meelelahutuslikele veebilehekülgedele kui ka lemmikloomateemalisse portaali, kus koera üle naerdakse ja nähtut kommenteeritakse. Video levitajad on paraku ignoreerinud teist videot samast koerast, kus on juba selgemini näha, et antud koera tervisega ei pruugi kõik korras olla.

Kahju, kui ei teadvustata endale, et tegemist võib olla tõsise haigusega ja vaatamata osadele kommentaaridele, mis juhivad tähelepanu sellele, et taoline tõmblemine ei ole koera tavapärane käitumine, naerdakse ikka edasi.

Koer.ee küsis dr. Ranno Viitmaa kommentaari antud videole.

Dr. Ranno Viitmaa on epilepsia ja neuroloogia valdkonnas Eesti loomaarstide seas vaieldamatu autoriteet ja spetsialist, muuhulgas õpetab ta Maaülikoolis ja tegeleb koerte epilepsia-alase teadusliku uurimistööga Helsinki Ülikoolis.

"Täiesti mõistetav, et need videod põhjustavad inimestes nõutust. Kuidas sellistesse tõmblustesse õigupoolest suhtuma peaks? Kas tegu on vaid lõbusa vahepala või hoopis hirmsa haigusega?

Arvan, et isegi spetsialistid ei pruugi pelgalt video põhjal sellele ühest vastust anda. Sellegipoolest soovitaksin oma esimese sisetunde ajel selle looma omanikule, et koer ja video kaasa ning ruttu spetsialistile näitama - märksa suurem tõenäosus, et tegu on siiski haiguslike nähtude kui et füsioloogiliselt normaalse unega.

Selline kliinika viitab aju aktiivsusele - kuid kuhu vedada joon mis eristab normaalset ebanormaalsest?

Füsioloogiliselt normaalses nn. kiire une staadiumis võivad loomad tahtmatuid liigutusi teha. Enamasti piirdub see siiski vaid jäsemete või pea üksikute tõmblustega. Unes ringi liikumine pole koertel kaugeltki tavaline.

Teise võimalusena tuleb kindlasti arvestada võimalusega, et tegu on nn. epileptilise krambihooga. Erinevalt inimeste epilepsiast, ei suudeta pelgalt krambihoo kirjelduse (video) alusel enamasti krambihoogude täpsemat põhjust hinnata. Küll on sügavalt juurdunud arusaam nö. ”tüüpilistest” krambihoogudest koerte epilepsia puhul. Paraku on tegelik elu selles osas palju mitmekesisem. Seega sarnastel juhtudel nagu videos näha, oleks parim teha loomale põhjalikum neuroloogiline ülevaatus, hindamaks lisauuringute vajadust.

Tänapäeval on võimalik pakkuda ka koertele enamikke inimpatsientidel kasutust leidnud uuringuid. Aju struktuursete haigusete kahtluse korral on täpseimaks uuringuks magnetresonantstomograafia. Kui aga kahtlustatakse eeskätt aju funktsioonihäiret, mille näiteks on koertel päriliku taustaga epilepsia, võiks abi olla entsefalograafiast. Kuigi sellel uuringu kasutamisel koertel on mitmeid piiranguid, võiks just EEGst olla enim kasu eristamaks epilepsiat normaalsest unest."Ning teine video samast koerast


Tagasi

Kommentaarid 

 
0 #7 J. J. 2009-08-24 12:40
Ma ka ei saa aru nimestest kes naeravad.:sad: Väga kahju sellest koerast. :cry:
 
 
0 #6 lill 2009-06-05 23:39
kahju loomast!!!!!!!!
 
 
0 #5 tipa 2009-05-27 19:57
kust otsast see naljakas on.
vaene loom. loodan et kutsa saab ravi.
 
 
0 #4 täiendan 2009-03-17 02:23
Krambid võivad olla väga dramaatilised, pakkudes äärmiselt koledat vaatepilti, või nii kerged, et neid on lihtne hetkelise keskendumishäir ega segi ajada. Tavaliselt kaasneb krampidega teadvusekaotus, tuleb ette ka krambiaegset urineerimist ja roojamist.

Krampide esinemise korral, olgu siis tegemist üksiku või mitme hooga järjest, tuleb kohe loomaarsti poole pöörduda.
 
 
0 #3 lisainfi veel 2009-03-17 02:20
Krambid tekivad koeral kesknärvisüstee mi liigse ärrituse korral, mille võivad vallandada näiteks kasvajad, tugevad põletikud ajukestades või tasakaaluorgani s, aju tursumine erinevatel põhjustel (trauma või kuumarabandus), mitmesugused mürgid, madal veresuhkru tase, vere madal kaltsiumisisald us, aga ka epilepsia.
 
 
0 #2 jubedus 2009-03-16 20:11
mis siin naljakat küll saab olla- tegu jubeda vaatepildiga:-(
 
 
0 #1 E.J. 2009-03-14 18:31
Tegemist on haigusega. Haigusele viitavaid asjaolusid on mitu. Sülje neelamine, sest on neelu kramp, tasakaalu häired ja ümbritsevaga kontakti kaotamine.
Olen omanud koera, kel olid samasugused tundemärgid ja kes elas lõpuks 12 aastaseks. Mõnikord oli neid krampe 2 või 3 x aastas vaid aga...lõpu eel lausa 2-3x nädalas. kestsid ajaliselt 1,5-3 min. Põhjuse saime juba 3 aastal teada- ajukasvaja. Haigushood tekkisid tavaliselt siis kui loom oli erutunud: metsaskäik, kuhugi reisimine, kõvahäälne jutt jne.
Naerda EI OLE siin nüüd küll sünnis ja näitab vaataja rumalust.
 

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.