Narkoos ja rahustusSageli tundub loomaomanikele, et arstid kasutavad narkoosi või rahustust liiga tihti ning kergekäeliselt. Tegelikult see nii ei ole.  Looma rahustamine ravimitega või isegi sügavam narkoos on vajalik peamiselt looma enese huvides.

Mis on rahustus ja mis on narkoos?

Rahustus on mõnikord tableti kujul, tavaliselt aga süstina koerale manustatav ravim või ravimite kombinatsioon, mille toime on suhteliselt lühiajaline ning seda saab vajadusel katkestada. Ka on rahustuse astmed erinevad. Kerge rahustuse korral on loom ainult pisut apaatsem ning laseb ennast lihtsalt paremini üle vaadata või enda kallal sooritada kergemaid ning valu mitte põhjustavaid menetlusi.

Sellist rahustust vajavad sageli koerad, kelle kasvatuses on midagi vajaka jäänud ning kellel ei ole omanikuga usalduslikku suhet. Selliste koerte jaoks on mõnikord täiesti vastuvõetamatu isegi kõrva sisse vaatamine, rääkimata kõrvade puhastamisest, suhu vaatamisest, küünte lõikamisest või röntgenpildistamise ajal paigal püsimisest. Sellise rahustuse ning kohaliku tuimestuse all saab ka mõnikord pisemaid nahavigastusi õmmelda.

Rahustus on ilmtingimata vajalik koertele, kes satuvad kergesti paanikasse ning hakkkavad rabelema, võides niiviisi vigastada nii ennast kui omanikku ja arsti. Kui protseduur on pisut pikema kuluga, nõuab looma täielikult liikumatut olemist või võib põhjustada valu, kasutatakse sügavamat rahustust, mille korral koer on liikumisvõimetu ning ei tunne valu. Sellist rahustust kasutatakse kindlasti ka hambakivi eemaldamisel, sest loom ei tohi sel ajal liikuda ning hambakivi eemaldamiseks kasutatava ultraheliaparaadi jahutusvedelik ei tohi sattuda neelu ega hingekõrri. Selleks paigaldatakse tihti hingetorru ka tuubus.

Operatsioonide ajal kasutatakse narkoosi. Narkoosis koer on teadvusetuse seisundis. Ta ei reageeri ühelegi välisärritusele – ei valgusele, mürale ega valule. Tänapäeva narkoosivahendid on järjest ohutumad, kuid sellegipoolest peab looma narkoosi panekule eelnema tema põhjalik ülevaatus, südame ja hingamisteede kontroll ning neerude ja maksa töö hindamine vereproovi abil.

Mida vanem või nõrgem loom, seda suurem on risk narkoosile ning seda rohkem uuringuid tuleb teha, et välistada riskid ning valida õige narkoositehnika ja ravimid. Kõige ohutumaks peetakse tuubuse või maski kaudu antavat gaasinarkoosi. Ka kaob selle mõju kõige kiiremini. Samas saab sellisel viisil vajadusel kiiresti manustada ka puhast hapnikku.

Kõigile rahustuse all ja narkoosi saavatele loomadele paigaldatakse reeglina ka veenikanüül, mille
kaudu saavad koerad vedelikteraapiat.

Allikas: loomaarst.ee


Tagasi