Newfoundlandi koer
Mitte asjata ei kutsuta newfoundlandi koeri őrnahingelisteks hiiglasteks. Vastandina oma massiivsele kehale ja vőimsatele lihastele on njuufad ülimalt usaldavad, kannatlikud ning sőbralikud.

Ajalugu


Newfoundlandi koer on saanud oma nime Kanada kirderannikul asuva Newfoundlandi saare järgi, kuid njuufade pőlvnemise kohta peavad teadlased senini vaidlusi. Esimeste eelajalooliste asukate saarele tulles olid neil ilmselt kaasas koerad, kes olid sobilikud elama arktilistes tingimustes.

Need koerad vőisid ristuda 17. sajandi lőpus ja 18. sajandil saarele laevade valvamiseks toodud eriliste molossi tüüpi koertega, kes pőlvnesid tiibeti mastiffitest.

Njuufa esivanemate hulka vőisid kuuluda ka leonbergi koerad ja pürenee mastiffid, keda baski kalamehed tőid 1690. aasta paiku Newfoundlandi saarele kalapüüki abistama.

Inglased omakorda väidavad, et nemad viisid saarele inglise mastiffeid majade ja laevade valvamiseks. Norralased aga kinnitavad, et hoopis nemad tőid saarele oma koerad. Tőu algupära selgitamist raskendab see, et praegune newfoundlandi koer ei meenuta ei mastiffeid ning veel vähem skandinaavia koeratőuge.

Njuufade ülesanne oli algselt raskete kalavőrkude veest väljatőmbamine, vette kukkunud kalade püüdmine ning vajadusel ka kalamehest peremehe päästmine.

1860. aastal esitati newfoundlandi koerte paari Birminghamis, kus tőug sai hea vastuvőtu osaliseks. 26 aastat hiljem - 1886. aastal - kinnitas Inglise Kennelliit newfoundlandi koerte ühingu ning seejärel hakkas tőug üle maailma levima.

Njuufad kui päästekoerad

19. sajandil hakati newfoundlandi koeri Euroopas kasutama vetelpäästekoertena, kuna njuufad ei kőhkle vette appi tormamast ka kőige rajusema ilmaga.

Njuufad sobivad vetelpäästjateks tänu oma ujulestadega jalgadele, tüüri-taolisele tihedale sabale, veekindlale topeltkasukale, vőimsale kehaehitusele ning loomulikule vetelpäästeinstinktile, mis muudab tema koolitamise vetelpäästjaks tunduvalt lihtsamaks. Kui uppuja on teadvusel, tüürib njuufa tema juurde, et too saaks koerast kinni haarata, ning siis ujub njuufa vőimsate tőmmetega otsejoones kaldale.

Kui uppuja ei ole teadvusel, siis haarab njuufa lőugadega tema käevarrest, nii et uppuja rullub koera seljale ning tema pea ulatub veest välja. Njuufad on korda saatnud lugematuid kangelastegusid, päästnud terveid laevatäisi merehädalisi ning muutnud kogunisti ajaloo käiku. Näiteks sukeldus newfoundlandi koer Boatswain pimeduses laevatekilt otse merre, et tirida välja Napoleon Bonaparte, kes oli meeskonnaliikmetele märkamatult libisenud merre laevalt, millega pőgenes asumiselt Elba saarelt tagasi Prantsusmaale.

Välimik

Newfoundlandi koer on majesteetlik, massiivse ja laia keha ning väga tugevate lihastega. Njuufa pea on lai ja koon lühike.

Isaste njuufade keskmine turjakőrgus on 71 sentimeetrit ning keskmine kaal 64-69 kilogrammi, emastel aga 66 sentimeetrit ja 50-54 kilogrammi.

Njuufa on pikakarvaline koer ning karva värvus vőib olla must, pruun shokaaldivärvist kuni pronksivärvini vői must-valge.

Iseloom

Newfoundlandi koer otsekui kiirgab väärikust ja heasüdamlikkust - njuufa on őrnahingeline ja usaldav hiiglane, kes sobib nii pere valvuriks, lapsele mängukaaslaseks kui ka kőigile kompanjoniks.

Njuufa sallivus ja kannatlikkus lausa imekspandavad - ta laseb rahulikult lapsel enda peal katsetada asju, mille juures paljud teised koeratőud ammu näksaks last vői jookseks lihtsalt minema.

Seepärast tuleb vanematel kaitsta njuufat eeskätt lapse kiusamise eest, kuigi kiusatav vőib olla kiusajast ligi kaks korda kőrgem ning kümme korda raskem.

Njuufa suudab edukalt kaitsta peret, ehkki ta ei vőistle sel alal selliste tüüpiliste valvurite nagu saksa lambakoerte ja rotveileritega. Kuna aga njuufa pőlvneb ilmselt ka tiibeti mastiffidest ning mastiffi tüüpi koertel on seljataga rohkem kui 2600 aasta pikkune koduvalvuri kogemus, siis suudab ta oma kogukuse ja tähelepanelikkusega saata kutsumata sissetungijale selge sőnumi.

Njuufa ei pane valvurina mitte rőhku haukumisele ja lőrisemisele, vaid tüüpiliselt seisab ta oma pere ja ohustaja vahel ega kőhkle tegutsemast, kui seda vaja on.

Njuufa pidamine

Njuufa pikk karv vajab regulaarset kammimist, sest vastasel juhul tekivad koera kasukasse pusad. Kui pusad jäävad lahti kammimata, siis need vanuvad ehk muutuvad sisuliselt vildiklompideks, millest ilma kääride abita tavaliselt jagu ei saa.

Tänu massiivsele kehale on newfoundlandi koera toitmine mőneti kallim kui näiteks saksa lambakoerale toidu ostmine.

Samas on väga oluline toita njuufat kutsikaeas spetsiaalse kutsikatoidu ning ka täiskasvanud koera hästi tasakaalustatud valmistoiduga, et lihasmass ei kasvaks kiiremini kui areneb tema luustik. Vastasel juhul vőib kergesti tekkida küünar- ja puusaliigeste düsplaasia ja vanemas eas koguni tagajalgade halvatus.

Kuid korralik toit üks ei hoia ära probleeme, nagu iga koer nii vajab ka njuufa igapäevast tegelemist. Füüsiline koormus ei lase koeral minna ülekaaluliseks, mis lühendaks njuufa niigi lühikest eluiga keskmiselt - 8-10 aastat - veelgi.

Vaimne koormus, see tähendab koera koolitamine, muudab newfoundlandi koera tunduvalt nutikamaks ning loob hea kontakti pererahva ja koera vahel. Liiatigi vőib olla raske sundida endale kuuletuma kuni 70 kilogrammist koera, kellega pole iial tehtud kuulekuskoolitust.

Tegelemispuuduses ning oma perest eraldatud njuufa muutub tahes tahtmata destruktiivsemaks, nukramaks vői apaatsemaks kui tema tőukaaslased, kellest hoolitakse kui pereliikmetest.

Tekst: Eesti Newfoundlandi Koerte ja Landseeride Tőuühing

Tõustandard

PÄRITOLU: Kanada

KASUTUS: rasket koormat vedav kelgukoer, veekoer

FCI KLASSIFIKATSIOON:
Rühm 2
Pinšerid ja šnautserid, molossid ja šveitsi alpi karjakoerad
Alarühm 2.2
Molossid, mäestikukoerad
Töökatseteta

LÜHIKENE AJALOOLINE ÜLEVAADE:
Tõug põlvneb Newfoundlandi saare pärismaistest koertest ja pärast 1100.a. viikingite poolt toodud suurtest
mustadest karukoertest. Euroopa kaluritega koos tulnud uued tõud aitasid tõugu kujundada ja kosutada, säilitades tõu olulised omadused. Saare koloniseerimine algas 1610-selleks ajaks oli newfoundlandi koer juba suuresti väliselt ja iseloomult välja kujunenud. Need jooned võimaldasid tal taluda äärmuslikku kliimat ja mereõnnetusi raskeid koormaid merest välja tõmmates või vee-ja vetelpäästekoerana teenides.

ÜLDMULJE:
Newfoundlandi koer on massiivne, võimsa kerega, hea lihastikuga ja hästi koordineeritud liikumisega.

OLULISED PROPORTSIOONID:
Keha pikkus õlanukist istmikunukini on suurem kui turjakõrgus. Emase koera kere võib olla pisut pikem ja on
vähem massiivsem kui isase koera oma. Vahemaa turjast rinnajooneni on pisut suurem kui vahemaa rinnajoonest
maani.

KÄITUMINE / ISELOOM:
Newfoundlandi koera ilme peegeldab heatahtlikkust ja pehmust. Ta on väärikas, rõõmsameelne ja loominguline, tuntud usaldusväärse õrnuse ja tõsiduse poolest.

PEA:
Massiivne. Emase pea on ehituselt isase omaga samasugune, kuid vähem kogukas.

PEAPIIRKOND:
Kolju: lai, kergelt kumerdunud otsmikuga ja tugevalt arenenud kuklakühmuga.
Üleminek laubalt koonule: märgatav, kuid mittekunagi järsk.

NÄOPIIRKOND:
Nina: suur,hea pigmendiga, hästi arenenud sõõrmetega.
Värvilt must must-valgetel ja mustadel koertel ning pruun pruunidel koertel.
Koon: kindlasti kandiline, sügav ja mõõdukalt lühike, kaetud lühikese, õhukese karvkattega, ilma kortsudeta. Suunurgad on märgatavad, kuid mitte liialt esiletungiv.
Mokad: pehmed.
Hambumine: käär-või tasahambumine.
Silmad: suhteliselt väikesed, mõõdukalt sügava asetusega silmad on teineteise suhtes laia asetusega, alumine laug ei ole lõtv. Värvus: tumepruunid must valgetel ja mustadel koertel, pruunidel on lubatud heledamad varjundid.
Kõrvad: suhteliselt väikesed, kolmnurksed, ümarate otstega, asetunud hästi pea küljele ja liibuvad tihedasti. Kui täiskasvanud koera kõrv ette tõmmata, siis ulatub see samal küljel asetseva silma sisenurgani.
KAEL:
Tugev, lihaseline, õlgadele hästi kinnitunud, piisavalt pikk, et võimaldada väärikat peahoidu. Kaelal ei tohi olla ülemäärast kurgulotti.

KERE:
Luustik on läbinisti massiivne. Küljelt vaadatuna on kere sügav ja võimas.
Seljajoon: sirge ja tugev turjast laudjani.
Selg: lai.
Nimme(lanne): tugev ja hästi lihaseline.
Laudjas: lai, langedes ligikaudu 30° nurga all.
Rind: lai, täidlane ja sügav, hästikaardunud roietega.
Kõht ja alajoon: peaaegu ühetasane ja ei ole kunagi sissepoole tõmbunud.

JÄSEMED:
ESIJÄSEMED: on sirged ja paraleelsed ka siis, kui koer
kõnnib või traavib aeglaselt.
Õlad: väga tugevate lihastega ja tahapoole suunatud.
Küünarnukid: vastu rinnakorvi.
Kämmal: kergelt kaldu.
Käpad: suured ja kerega vastavuses, ümarad ja tihedalt
koos hoidvate tugevate ja kompaktsete varvastega.
Varustatud ujulestadega.
TAGAJÄSEMED: kuna koormate vedamise, ujumise või maadhaarava liikumise tõhusus sõltub suuresti
tagajäsemetest, on newfoundlandi koera tagaosa ehitus kõige tähtsam. Vaagen peab olema tugev, lai ja pikk.
Reied: laiad ja lihaselised.
Põlved: hästi kaardunud, kuid mitte sel määral, et tekitaks kükitavat muljet.
Sääred: tugevad ja suhteliselt piksd.
Kannad: madala asetusega, suhteliselt lühikesed ja üksteisest lahus, teineteisega paraleelsed, ei pöördu
sisse- ega väljapoole.
Käpad: tugevad ja tihked. Tagumised liigvarbad tuleb esinemise korral eemaldada.

SABA:
Toimib koera ujudes tüürina, seetõttu on saba tugev ja saba tüvi lai. Kui koer seisab, ripub saba all, võimalik, et saba ots on veidi kaardus, saba ulatub kannani või pisut kannast allapoole. Erutatud olekus või liikumisel on saba sirgelt väljas või veidi ülespoole kaardus, kuid mitte kunagi ei tõuse seljajoonest ülespoole ega ei ole jalgade vahele kaardunud.

LIIKUMINE:
Newfoundlandi koer liigub hea esijäsemete sirutuse ja tugeva tagajalgade tõukega, mis jätab mulje pingutuseta jõust. Selja kerge vetrumine, rullumine on loomulik. Kiiruse suurenedes kaldub koer jooksma üht jäljerida, samal ajal jääb seljajoon tasaseks.

KARVKATE:
KARV: newfoundlandi koeral on veekindel topeltkarv. Pealiskarv on mõõdukalt pikk ja sirge, ilma lokkideta. Kerged lained on lubatud. Aluskarv on pehme ja tihke, talvel paksem kui suvel. Mingil määral esineb aluskarva alati rinnal ja ristluudel. Pea koonu ja kõrvade karvkate on lühike ja õhuke. Esi-ja tagajalgadel on ilukarvad. Saba on üleni kaetud pika ja tiheda karvaga, mis aga ei moodusta lippu. Trimmimist ja kääridega pügamist ei soosita.

VÄRVUS:
Must, must-valge ja pruun.
- Must: traditsiooniline värvus on must. Värv peab olema võimalikult ühtlane, kuid kerge päikesest
tingitud pruunikam varjund on lubatud. Valged märgid rinnal, varvastel ja/või sabaotsas on lubatud.
- Must-valge: see värv on tõule ajaloolist tähtsusega. Eelistatud muster on järgmine: must pea eelistatavalt valge laiguga pealael, mis ulatub koonule, must sadul ühtlaste laikudega ja mustad ristluud ja saba ülemine osa. Ülejäänud kehaosad peavad olema valged ja neil võib olla minimaalselt musti karvu.
- Pruun: pruun värvus, mis varieerub šokolaadipruunist pronksini. Valged märgid rinnal, varvastel ja/või
sabaotsas on lubatud. Must-valged ning pruunid koerad esinevad näitustel mustadega ühes ringis.

SUURUS ja KAAL:
Täiskasvanud isaste keskmine turjakõrgus on vähemalt 71 cm (28 tolli) ja täiskasvanud emaste keskmine turjakõrgus on vähemalt 66 cm (26 tolli).
Keskmine kaal on isastel ligikaudu 68 kg ja emastel ligikaudu 54 kg.
Kuigi suurem kasv on soositud, ei tohi seda eelistada sümmeetriale, õigele balansile, kehaehituse võimsusele ja õigele liikumisele.
Märksõnad:

Tagasi