Pärnu toetab uuest aastast koerte kiipimist
Uuest aastast peab Pärnus igal koeral kiip kaelas olema, et muidu üsna kallis kiipimine loomaomanikele soodsamaks muuta, lubab Pärnu linnavalitsus tasuda ligi paarisajakroonise registrisse kandmise maksu, kirjutab Pärnu Postimees.

Kui palju Pärnus koeri on, ei tea keegi. Kiip on kaelanaha all praegu ligikaudu 300-l, mis on ilmselgelt tühine protsent. Kindlasti on seni paljusid loomaomanikke takistanud soolane hind, sest keskmiselt tuli siiani teenuse eest välja käia jakobson.

Koos koera kiibistamisega tuleb looma ja peremehe andmed kanda üle-eestilisse lemmikloomade registrisse, vastasel korral poleks ju kiibist vähimatki kasu, kui selle andmetele kuskilt vastust ei leia.

See lemmikloomade registrisse kandmise tasu moodustabki suure osa kiibistamise teenuse hinnast – 180 krooni. Kui uuest aastast võtab Pärnu linnavalitsus registrisse kandmise tasu oma õlule, siis loomaomanik peab maksma kiibi hinna ja visiiditasu.

Pärnust väljas elavad, kuid linna kliinikute teenuseid kasutavad loomaomanikud sellest soodustusest kasu lõigata ei saa, sest kinni makstakse ainult Pärnu elanike registrisse kantud inimeste koerte registritasu.

Kliinikud ei tea

Uuest aastast saab Pärnus koerale kiibi kaelanaha alla süstida lasta ja andmed lemmikloomade registrisse kanda 200-400 krooni eest.

Kiibistamine on loomaarstidele praegu ülimalt hell teema. Nimelt on viimastel nädalatel üleriigilises meedias reklaamitud, kuidas Tallinnas saab tänu sealse linnavalitsuse kompensatsioonile koerad kiibitud 50 krooni eest.

Pärnuski astuvad inimesed niisuguse ootusega kliinikute ustest sisse, kuid kuuldes hindu 400-600 krooni, on ehmatus ja pettumus suur. Loomulikult ei jäeta neid emotsioone väljendamata. Nii ongi loomaarstide hinge valusalt torganud, et neid Tallinna soodustuste taustal liigkasuvõtjateks peetakse.

Vana-Pärnu loomakliinik pakkus sel kuul kiibi paigaldamist soodushinnaga – 200 krooniga, millele lisandus 180kroonine registrisse kandmise tasu.

Kliiniku juhataja Mart Taggel rääkis, et inimesed on kiibi kohustuslikuks muutmisest teadlikud ja teenuse vastu tuntakse suurt huvi.

“Kui kuulsime, et Pärnu plaanib registrisse kandmise tasu kompenseerida, oleme öelnud klientidele, et nad ootaksid paar nädalat, pole mõtet raha tuulde lasta,” rääkis Taggel. “Uuel aastal jätkame 200 krooniga.”

Kel oma kindlat eelistust loomakliinikute seas pole, neil tasub kindlasti enne kiipima minekut kliinikud läbi helistada ja peale hindade uurida, mida ja kui palju küsitava tasu eest saab. Näiteks senine praktika on näidanud, et mitte kõigi kiibi saanud koerte andmed pole jõudnud lemmikloomade registrisse. Kahest loomakliinikust kirjeldati juhtumeid, kus nendeni jõudnud vigastatud loomal leiti kiip, kuid registrist peremehe andmeid mitte.

Ehkki Pärnu koerte ja kasside pidamise eeskiri muudab 1. jaanuarist kiibi kohustuslikuks, ei tähenda see veel, et sel kuupäeval peavad kiibid raudselt olemas olema ja tänavatel liikuvatel koertel seda kontrollima hakatakse, rahustas Pärnu linnavalitsuse heakorraspetsialist Arvo Kase.

“Kohe täie rangusega karistama ei hakata, kuid loomaomanik peab mõistma kiibi vajalikkust ja seda hakatakse järjest rangemalt nõudma,” selgitas Kase.

Kiip annab omaniku telefoninumbri

Kohustuslikuks muutuv kiip on esmajoones vajalik ikkagi loomaomaniku enda kasu pärast.

Isegi korralikul loomapidajal võib koer mõnikord plehku pista, kas või aastavahetuse ilutulestikust hirmununa, ja kui säärane hulkuv loom kinni püüda, saab varjupaigas kiibi abil omaniku lihtsa vaevaga kindlaks teha ja ta loomale järele kutsuda. Sama käib näiteks õnnetusse sattunud ja loomakliinikusse viidud koera kohta.

Tõukoerte puhul pole haruldane nende varastamine. Kui kiibiga koer kaob, saab ta kanda musta nimekirja, ja kui koer mingi probleemiga näiteks arsti või munitsipaalpolitsei juurde satub, on lihtne kindlaks teha, et tegu on varastatud loomaga.

Taggel meenutas oma praktikast juhtumit, kus möödakäija leidis tänavalt hulkuva taksi, tõi selle kliinikusse ja kiibilugeja abil saadi kohe peremehe telefoninumber teada.

Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.