Pärnumaal peab jahti kolmejalgne koer
Jahiõnnetuses ühe esikäpa kaotanud lääne-siberi laika Leesi käib peremehega metsas kaasas nagu jahikoer muiste - võtab jälje üles, piirab siga ja teeb ka ilvesele tuule alla, kirjutab Maaleht.

Paari aasta eest juhtus Leesiga jahil õnnetus - lask tabas koera esikäppa. Peremees Andres Hendrikson ütleb juhtunust rääkides, et sel hetkel soovitasid mitmed inimesed koer magama panna, sest kolmejalgset jahikoera oli raske endale ettegi kujutada.

"Samas koer oli noor ja terve ning kui loom on kord võetud, siis tuleb tema eest hoolt kanda," sõnas Hendrikson.

Jalg tuli amputeerida abaluust saadik. Nüüdseks on koer ammu paranenud, jõudnud saada viie kutsika uhkeks emaks ning olnud jahil igati jahikoera eest väljas - peremehe kinnitusel teeb tuule alla seapõrsale ning ei erine ka muidu tavalisest neljajalgsest.

Loomaarst Kadri Kääramees Janne Orro loomakliinikust ütles, et inimeste hirmud väikeloomade jalatraumade puhul on tihti suuremad, kui probleem ise.

"See on inimeste välja mõeldud piirang, et amputeeritud jalaga loomad on koledad ja kannatavad väga, loomadel on oluline, et ei oleks valu," sõnas Kääramees, kes on näinud nii kolmejalgseid koeri, kui kasse, kes on kolmel jalal väga hästi toime tulnud. Kergem on väiksemakasvulistel loomadel, kuid ka suuremad tulevad toime puuduvat jäset teiste tööga kompenseerides. Loomaarsti praktikas on ette tulnud ka esikäpata kass, kes suutis kiire liikumise pealt ainsa esikäpaga kiiresti püüdmisliigutusi teha.

"Looduses läheks kolmejalgsel ehk tõesti raske olla konkurentsivõimeline, kuid inimesega koos elav koer või kass saab kolme jalaga väga hästi hakkama. " sõnas Kääramees, kelle sõnul teevad omanikud otsuse viga saanud looma magama panekuks liiga kergekäeliselt.

"Loomadel ei ole sellist body imaget nagu inimestel, mis paneb muretsema, et mis teised mõtlevad. Kui valu ei ole, siis nad õpivad uue liikumise kiiresti ära."

Foto: Andres Hendrikson

Tagasi

Kommentaarid 

 
0 #1 EleriRoy 2009-03-29 16:49
Tore et see loomake saab endaga hästi hakkama!!
TA ON NII TUBLI JA KA TEISED LOOMAD KES SAAVAD KOLME VÕI ISEGI KAHEL KÄPAL HAKKAMA!!!
 

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.