Küsimus:

Tere!

Alustuseks: mul on kodus 2 koera: emane tiibeti mastiff ja emane saksa lambakoer. Saksa lambakoer Dico on enamasti aedikus, kuna on 3 korda tiibeti mastifi Ah-Chat rünnanud, mille tulemuseks on olnud väga tõsised tagajärjed. Mõlemad koerad on mulle väga armsad ja tahaksin, et nad tunneksid end võrdsetena. Praegu tundub mulle, et Dico on lihtsalt armukade.


Alguses elasid nad mõlemad lahtiselt koos. Esimene kord, kui Dico Ah-Chat ründas juhtus nii: me olime perega kolmekesi, ehk siis mina, mu isa, mu ema olime Kreetal. Ja kodus olid koos koertega mu õe pere ja vanaema ning vanaisa. Juhtus siis nii, et mu õetütar, kes on kaheaastane, tegi Dicole pai, Ah-Cha oli seal kõrval ja siis sai ka loomulikult Ah-Cha ka pai. Mu õe kirjeldusel pärast Ah-Chale pai tegemist läks Dico Ah-Chale kallale, ja nii hullusti, et Ah-Cha viidi õmblema. Teisel korral oli meil suur õuepidu. Isa suutis ikka koerad sõpradeks teha, nii et nad olid jälle lahtiselt koos. Õuepeol olid nad aedikus. Kuni kuulsime jälle Ah-Chat ulgumas st siis et jälle läks Dico vaesekesele kallale. Me arvasime, et selle põhjustasid ühed lapsed, kes narritasid neid söögiga, kuigi ma ütlesin neile, et kutsusid ei tohi narritada. Selle, et nad söögiga narritasid, järeldasime emaga sellest, et leidsime aediku äärelt toitu.

Ma usun, et Dico tunneb ennast siin majas liidrina. Mida ma võiksin selleks teha, et Ah-Chaga on ta võrdne ja meie oleme tema liidrid. Temaga on äärmiselt keeruline kontakti saavutada. Ta on pidevalt elevil ja närvis. Praegu saab Dico lahti olla ainult siis, kui Ah-Cha on esikus kinni. Aidake mind!

Aitäh!

Parimate soovidega,
Kirke

Vastus:

Tere Kirke,

Teie mure on täiesti arusaadav, selline olukord ei ole lihtsate killast. Mida ma ette ära ütlen on see, et ühele pulgale te karjas koeri ei saa. Hierarhia on neil omavahel paigas ja kui püüate seda muuta, toob see ainult lisa kaklusi. Hierarhia kujuneb meelekindluse ja käitumisreeglite järgi ning Dico on enda jaoks oma staatust mitmel korral ka kinnitanud. Arusaadavalt on mõlemad kaklusjuhud olnud seoses staatusega (üks tähelepanu ja teine toit), mul on hea meel, et laps esimesel korral viga ei saanud sest on koeri, kes sellisel hetkel ka lapsi korrale kutsuvad.

Toidu þest on koerte jaoks väga oluline ja ei ole sugugi imekspandav, et pideva ärriti puhul frustratsioon üle pea lööb ja karjasuhteid paika panema hakatakse. Mina väldiks selliseid olukordi seda enam, et emased kaklevad väga raevukalt ja pikalt, viimase veretilgani kui vaja. Mida saate teha on läbi koerakuulaja nelja põhitala enda juhistaatuse kinnistamine nii, et ei jääks kahtlust, kes on majas otsustaja. Seda oleks soovitatav teha siiski sel juhul kõigil koeraga suhtlejail, eriti kui on endal vaja ära käia või koerad jäävad teiste hoida (me kõik käime ju kasvõi tööl ära, seega on üksi või teiste hoole alla jäämine väga loomulik). Seeläbi saaksite võtta Dicolt ka pideva närvilisuse ja oma positsiooni kaitsmise läbi agressiooni.

Lahenduseks oleks peale koerakuulaja meetodi nelja põhitalaga seoses ka selline rahunemisala, kus puuduks visuaalne side karjaga (võrkaed seda ei soodusta). Ennetada olukordi, kus ühele teise nähes midagi pakutakse (või teha seda nii, et teine on kindla kontrolli all, soovitavalt mitte vaatekauguses, et mitte kehtestamisvajadust esile kutsuda.  Kuidas oli korraldatud teil koerte toitmine kui nad veel koos olid? Kuidas toimub teie "karjas" kodust äraminek ja tagasitulek? Kes astub esimesena külalistele vastu ja väljub uksest, kelle loa peale see käib? Kes otsustab kuhu jalutuskäigul keeratakse ja kuidas jalutuskäik on korraldatud?

Kas te mängite oma koertega ka ise, millised need mängud on? Kuidas on teievaheline kontakt koeraga? Kas te suudate esimese vihje peale ohtlikku olukorda ennetada?

Selliseid küsimusi on palju ja neile kõigile kahjuks maili teel adekvaatset vastust saada on väga raske. Kindlasti oleks olukorra analüüsimisel abiks koerakuulaja konsultatsioon aga abi saate kindlasti ka raamatust "Koerkuulaja".

Kui teil endal ei õnnestu kuidagi olukorras lahendust näha ja koerakuulaja meetodi järgimine ei ole piisavalt abiks olnud, soovitan kindlasti koerakuulaja konsultatsiooniteenust. Konsultatsiooni tehakse koera loomulikus keskkonnas, hinnatakse ümbritseva mõju ning koera enda temperamente, lahatakse signaale mida läbi interneti näha ei ole võimalik.

Parimate soovidega,
Kärt Pingas
Koerakuulaja

Tagasi