Puhkus lemmikloomaga nõuab planeerimist
Koerte seas on kõige suuremad rännumehed näitusi külastavad tõuloomad, kelles lennureis ega öö neljatärnihotellis enam mingit elevust ei tekita. Kindlasti kaaluvad aga paljud pere­konnad puhkusereisile minnes ka oma väiksema reisikogemusega lemmiku kaasavõtmist, kes muidu peaks ehk nädala või paar veetma naabrite hoole all.

Lihtsaim ja levinuim on lemmikloomade reisile kaasavõtmine, kui puhkusele minnakse oma autoga või on ees laevareis naaberriiki, harvem langetatakse otsus võtta koer või kass kaasa lennureisile.

«Talvel on koeri-kasse pisut vähem, suvel jälle rohkem näha. Kui inimene sõidab maakodusse, siis võtab ju ikka lemmiku kaasa,» rääkis Edelaraudtee reisijateveo juht Annemari Oherd koduloomade reisiharjumusest. «Ma ise sõidan üsna palju rongiga ja näen lemmikloomadega reisijaid tihti.

Mõni koer või kass on sage sõitja, teine seevastu väga närviline ja kardab hirmsasti.» Looma jaoks on autoreis, mille jooksul saab tema vajadusi arvestades teha peatusi, muidugi kõige parem. Koerte-kasside jaoks on olemas auto turvavõred, puurid ja spetsiaalsed turvavööd.

Suvel autoreisile minnes tuleb kindlasti kontrollida, et auto kliimaseade töötaks. Ei tohi koera liikluses ohtu seada, lubades tal sõidu ajal pead aknast väljas hoida.

«Rongis peavad pisilemmikud, nagu hamstrid, merisead, küülikud ja kassid, kogu sõidu vältel olema kindlalt suletavas kastis või kotis, samuti pisemat sorti koerad,» ütles Oherd. «Koeraga reisija peab olema valmis selleks, et teiste reisijate ohutuse tagamiseks võib klienditeenindaja paluda tal istekohta vahetada või rihma otsas olevale koerale suukorvi pähe panna.» Oherd, kes oma koertega ise sageli rongiga sõidab, soovitab mitte lubada kaasreisijatel looma paitada – paljud inimesed, eriti lapsed, tahavad seda tihtigi teha. Kuid ka kõige vaguram koer võib sõidust stressis olla ja ettearvamatult käituda.

Laevasõitu plaanides on kõige loomasõbralikum valida laevafirma, kes lubab koera reisijatetekile kaasa võtta. Lennukisse lubab enamik lennufirmasid salongi peale vaid ühe koera, teised reisivad peremehest eraldi. Kuid salongi pääsevad üksnes väiksemad kutsud, kes koos spetsiaalse transpordikastiga ei kaalu üle 8 kilo ja mahuvad oma peremehe jalge ette istme alla.

Ärge pange lemmiklooma esimest korda transpordikasti alles päeval, mil alustate reisi. Teda tuleks sellega harjutada paari nädala jooksul enne sõitu. Lennukile minnes tuleks koeraga teha enne pikem jalutuskäik ning teda viimase võimaluseni enda juures hoida; kui on vaja ümber istuda, siis tuleks lennud planeerida nii, et nende vahel oleks võimalik koeraga jalutamas käia.

Tuleb meeles pidada, et kui teie lemmikloom on salongis, siis tuleb talle eraldi pilet osta. Näiteks Estonian Airi lennukites maksab koera sõit Tallinnast Stockholmi salongis 470 krooni ja pagasis 625, Milanosse minnes tuleb maksta vastavalt 625 krooni või 780 krooni. Kuid näiteks Londonisse, Manchesteri ja Dublinisse suunduvatele lennukitele loomi kaasa võtta ei saagi.
Välismaale reisides peab koer olema varustatud mikrokiibiga, vaktsineeritud marutaudi vastu ning olema passiomanik. Ka Eesti-sisestel reisidel ühistranspordiga peab koeraga reisijal kindlasti kaasas olema veterinaarpass või tõend marutaudi vastu vaktsineerimise kohta. Lemmikloomapasse väljastavad lemmikloomakliinikud ning praktiseerivad loomaarstid.

Pass peab olema kõigil koertel (samuti kassidel ja tuhkrutel) ning seda passi aktsepteeritakse kogu ELi territooriumil tõendina selle kohta, et loom on vaktsineeritud marutaudi vastu. Kuna pass kehtib kogu looma eluaja, siis on otstarbekas ka kõik muud vaktsineerimised registreerida sellesse passi, et ei tekiks vajadust hakata vaktsineerimistõendit ümber vormistama, kui loomal peaks tekkima tulevikus vajadus osaleda näitustel või reisida Eestist välja­poole.

Mikrokiip pole Eestis loomadel veel kohustuslik, alates 1. augustist tuleb see lasta panna aga kõikidele sündivatele kutsikatele. Kiipi asendab praegu tätoveering, mida kuni 2011. aastani aktsepteerib ka suurem osa Euroopa riikidest. Erandina nõuavad Iirimaa, Malta ja Suurbritannia kiipi juba praegu. Igal juhul tasub enne reisi välja uurida kõik sihtkoha nõuded lemmikloomadega piiriületamiseks. Selle info leiab riigi tolliasutuse internetileheküljelt. Tingimuste mittetäitmisel saadetakse leebema variandina loom piirilt tagasi või pannakse karantiini. Ent näiteks Rootsi seadused lubavad ka looma hukata.

Alati tasuks kontrollida, kas hotell, milles kavatsete peatuda, ka teie lemmiku öömajale lubab. Kui Euroopat peetakse üldiselt kassi- ja koerasõbralikuks, siis mujal maailmas võib sobiva öömaja leidmine pisut keerulisem olla. Eriti siis, kui eelistatakse puhkusepakette, mis hotellivalikul omad piirid seavad. «Üks klient soovis hiljuti puhkusereisile Sri Lankal oma chihuahuat kaasa võtta, kuid pidi sellest mõttest loobuma, sest puhkusepaketis ei olnud hotelli, mis oleks lubanud isegi nii väikest koera tuppa võtta,» tõi reisibüroo Go Travel arendusjuht Maren Jents näite.

Kuid suurele koerale võib hotelli leidmine ka meie lähinaabrite juures ja mujal Euroopas keeruliseks osutuda. Go Travel aitas hiljuti otsida koertenäituse ajaks hotelli Vilniuses. Ülesanne polnudki nii lihtne, sest tiibeti mastifid on oodatud seltskond vähestes hotellides, Leedu koostööpartneri abiga sobiv öömaja lõpuks siiski leiti.

«Hiljemalt juuni algusest peaks olema võimalik ka lemmikloomale kindlustuse tegemine,» lubas Salva Kindlustuse kindlustusdirektor Urmas Kivirüüt. «Lemmiklooma tervisekindlustust saab osta nii Salvast kui ka reisibüroodest. Kindlustussumma jääb tõenäoliselt 20–30 tuhande krooni vahele ja see oleks mõeldud eelkõige katma looma välisriigis viibides tekkinud ravikulusid loomaarsti juures.» Autoga reisides võib liiklusõnnetuses viga saada ka koer või kass ning looma ravi pole võimalik edasi lükata, küll aga võivad ravikulud välisriigis osutuda päris kopsakaks.

Enne reisile minekut tasuks kindlasti käia loomaarsti juures ning ühtlasi kontrollida, kas kõik vajalikud dokumendid on olemas. Hea oleks ka välja uurida, kas reisi sihtkohas on mõni loomaarst, kelle juurde vajadusel saaks minna. Kasulikke linke lemmikloomaga puhkuse planeerimiseks:

Hotellid ja nõuanded: www.pettravel.com
Riikide tolliinfo reisijatele: www.emta.ee/?id=757
Lemmikloomapassidest ja lemmikuga reisimisest: www.vet.agri.ee/?op=body&id=77
Lemmikloomade reisitingimuste ja -hindade kohta saate infot reisibüroodest ning laeva- ja lennufirmade info on tavaliselt koduleheküljel reisija meelespea all.

Allikas: SL Õhtuleht
Märksõnad:

Tagasi