Küsimus:
Tere!Me ostsime 7 kuuse vene toy terjeri. Koera ajalugu on üsna ähmane, kuna koer on ilma tõutunnistuseta ja Lätist toodud. Millist elu ta seal elas, me ei tea, viimased 2 nädalat oli koer nö.peres, kus sooviti tema eest raha saada...ka sealt vastati meile, et koer õues ei käi ja teeb oma hädad ajalehtedele.
Kuna korteris olid veel teisedki pisikesed kutsud, siis kujutan ette, et kõik elasid hundikarja põhimõtete järgi (kes ees, see mees, magan kus tahan...teen kuhu saan jne.)
Koer oli väga arg ja päevi näinud...kulus mitu head päeva, et ta hakkas meiega harjuma ja armastus ning hoolitsus oli talle selgelt uus tunne. Mitte osta teda me ei saanud, ta hakkas meile kohe meeldima.
Aga nüüd me ei teagi kuidas edasi nende koerte hädadega..siis kui õue viime, teeb vajadusel nii pissi kui kaka - ka aeg on piiratud, kuna käppadel on külm. Fliis on küll tal seljas.
Aga ka tuppa teeb. Ostsime ka koertele mõeldud liivakasti, kuid sinna pannes ja julgustamisel teha ka häda, ta justkui arvab, et see mõni karistuskast..ja mitte ei taha seal teha..tuppa samuti me ei taha, et ta kakab ja pissib -alati ei õnnestu välja arvestada aega, millal on õige aeg ta õue viia.
Mis Teie soovitate? Kas on mingi moodus nii pikka aega olnud koera õpetada kastis kaäima ning kuidas seda paremini teha, või saab ka õpetada nii kasti kui õue hädasid tegema? Äkki teate, kuidas teised korteris elavad inimesed selliste koertega neid probleeme lahendavad?
PS. kutsa on isane, kuigi see pole vist tähtis :=)
Lugupidamisega,
Marek
Vastus:
Tere Marek,
Tegelikkuses on vägagi oluline kas koer on antud juhul isane või emane. Isased ei võta tihtipeale pissikasti omaks juba seetõttu, et neile on vaja pinda kuhu jalga tõsta.
Olenevalt teie ajakavast on võimalik koera õpetada kas vaid õue häda tegema (oleneb minikoerte puhul suuresti ka toidu ja joogikogusest). Pissimise äraõppe kohta saate lähemalt lugeda siit: Puhtuse pidamise õpetamine
Suur osa õigete karjareeglite tekkimisel ning koduste pindade märgistamisel või häda tegemisel (neil kahel on kindlasti vahe, seda läbi kirja ei saa kahjuks määrata kumbaga tegu) on teile abiks koerakuulaja meetodi neli põhitala.
Kõige elementaarsem millega väiksemate koerte omanikud kipuvad eksima on koera jaoks vundamendi loomisel tema kõrgematele pindadele lubamine ning nõudmise peale tähelepanu jagamine. Suhtlemine peaks rahunemiseks toimuma teie soovi järgi ning reeglid olema kehtestatud teie, kui karjajuhi poolt.
Täpsemaid juhiseid ja vastuseid küsimustele saate kindlasti kõige paremini peale seda kui kas koerakuulaja või mõni koolitaja on saanud olukorraga kohapeal tutvuda ning teie ja koera käitumist analüüsida. Vastasel juhul võivad vastused olla teie olukorrale sobimatud, mõjutajaid on paraku meie keskonnas väga palju. Igal juhul kannatust ja palju mõnusaid hetki oma parima sõbra seltsis Teie perele!
Parimate soovidega,
Kärt Pingas
Koerakuulaja
Märksõnad:
Tagasi