Loomaarstid ja koerakasvatajad soovitavad lemmikloomapidajatel olla koertele purustatud kondimassi andmisega ettevaatlikud, kuna selle söömine võib osutuda loomale eluohtlikuks, kirjutab Meie Maa.

Kuigi purustatud kondimassi on lubatud toota, ning ta järele on nõudlust, jäävad hinnalt soodsas kondimassis  teravad kondikillud näha juba esmapilgul.

“Ei purustatud kondimass ega kont ole koera toit, aga loom võib neid süüa, kui tervis kannatab ja probleeme ei teki,” ütles loomaarst Lea Hioväin, kelle sõnul ummistab kondimassi söömine looma soolestiku, see omakorda põhjustab koerale kohutavat valu.

Veterinaari praktikas ei ole harvad juhud, kus kutsa elu kalli soolestikuoperatsiooniga päästa ei õnnestu ning loom kondimassi söömise tagajärjel hinge heidab. “Mitte kuigi palju aega tagasi toodi kliinikusse koer, kelle soolestik oli umbselt kondimassi täis. Röntgen näitas kondimassi maost kuni pärasooleni. Tegime talle ravi ja klistiiri, aga looma üldseisund oli juba nii kehv, et teda ei saanud enam lõigata ega päästa.”

Toore kondi söömisest hullemaks osutub Hioväina sõnul keedetud kondiga maiustamine. “Kui toores kont veel seedekanalis laguneb, siis keedetud kont mitte,” põhjendas tohter.

Koerapidaja võtab riski

Mittetulundusühingu koerteklubi Aktiiv aseesimees Kaidi Kask nentis, tema ei julge purustatud konte koerale anda põhjusel, et sellega kaasnevad riskid. “Seal on sees killutükid, mis on soolestikus ohtlikud ja tekitavad ummistusi. Kui koerale kondimassi anda, tuleb see eelnevalt igasugustest kildudest puhastada ning pigem anda koerale järada suur kont, mille puhul oled kindel, et loom ei saa sealt kildu lahti.”

Kase hinnangul koerale loomulikult kont maitseb, sest ta on kiskja, aga samas ei saa loom kondist eluks vajalikke toitaineid, pigem on see närimisrõõm ja -vajaduse rahuldamine.

Saaremaal toodab purustatud koerakonte Saaremaa lihatööstus, kust juhatuse liige Kristjan Leedo andis teada, et purustatud kondimassi on lubatud toota ja kui sellele on nõudlus, siis seda ka müüakse. “Toote müügiedu on hea. Jaanuaris müüsime näiteks 15 tonni koerakonti,” lausus ta.

Purustatud kondimassi müügiedu taga on Leedo hinnangul toote hea hind, võimalus keeta oma neljajalgsele sõbrale kontidest puljongit või pakkuda toodet muu toidu kõrvale looma kaltsiumivajaduse rahuldamiseks.

Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.