Küsimus:

Tere!

Meil on peres kohe 3a saav Jack Russeli Terjer. Sünnist saati on temaga kaasas käinud kaks põhi muret: nn rõõmu piss ja tuppa tegemine. Rõõmu pissiga on nii, et alati kui keegi külla tuleb või meie kellegi juurde külla läheme ja keegi teda nunnutama hakkab, teeb tema rõõmsalt oma pissi, üldjuhul teiste jalgade peale, kusjuures pole vahet kas toas või õues.

Oleme lugenud ka erinevaid koerte raamatuid ja saanud ka infot rõõmu pissi kohta nii palju, et tuleb kehtestada 5 min reegel. Et kui koju lähed, siis ei tee koerast alguses välja ja umbes 5 min võid talle otsa vaadata ja tema kohalolekut märgata. Meiega ta enam rõõmu pissi ei tee aga külalistega on teine lugu.

Me oleme kõigile öelnud ja ütleme ka alati ette, et palun koerast mitte välja teha esimesed 5-10 min. Vahepeal see aitab aga vahepeal teeb ta ikka oma pissi. Ja seega me ei ole julgenud temaga kuskile enam minna. Kas sellele rõõmu pissile on üldse veel mingit lahendust?

Teiseks on tuppa häda tegemine. Me oleme käinud kutsika koolis ja käitumiskoolis, ta on alati väga tubli olnud. Oleme teda õpetanud nii hästi kui oskame, käime jalutamas hommikul, peale tööd ja enne magama minekut. Lisaks on ta õhtu poole koguaeg õues, kuna meil on oma aed kus ta saab joosta. Aga vahelduva eduga teeb ta siiamaani tuppa. Põhiliselt pissi aga vahel ka kaka häda. Kõige kummalisem on, et minu ega mehe vanemate juures ei tee ta kordagi, kunagi tuppa öösel.

Kolmas mure tekkis peale tema esimest pesakonda. Meie koer on läinud väga araks. Ta ehmub, tõmbab maad ligi ennast peale igat väikest krõbinat. Ta nagu kardab kõike tema ümber, ei allu enam „siia“ käsklusele. Vahel kui tahame talle pai teha või teda sülle võtta, ta lihtsalt pissib suurest hirmust ja siis on madalam kui muru.. Sama asi on  juhtunud ka siis kui tahame talle maiust anda. Ta laseb end maad ligi või põgeneb voodi alla.

Me teame, et midagi on väga valesti tema käitumises aga me ei oska ise kuidagi koera aidata. Me oleme pakkunud talle alati turvalist ja armastavat keskkonda ja ei saa aru, kuidas on temast saanud nii arg ja üliemotsionaalne koer. Tahame teda väga aidata!

Parimate soovidega
Raile

Vastus:

Tere!

Kahjuks ei saa Teid ja Teie koera ainult kirjateel aidata, sest selliste probleemide lahendamine on pikem protsess.

Soovitan Teil pöörduda inimeste poole, kes süvendatult tegelevad koerte käitumisprobleemide lahendamisega. Tallinnas dr. Anu Poopuu või Tartus Tiia Ariko.

Loomaarst, dr. Angela Tiivel