Lumivalge kasuka ja naerul näoga samojeedi koer on Eestis elitaarne ning haruldane tõug. Ta ei ole mõeldud tagasihoidlikele inimestele - oma erilise välimusega tõmbab samojeed pilke kõikjal. Värviküllasel suvepäeval torkab see koer eredalt silma, mõjudes sama uskumatult nagu jääkaru Sahara kõrbes.

SAMOJEEDI KOERTE RASKE MINEVIK

Samojeedi koer pärineb Põhja-Siberist, Taimõri poolsaare piirkonnast. Tema näol on tegu ühega iidseimatest koeratõugudest, kes peaaegu identsed esivanemate huntidega.
Samojeedi koera tunneb ära lumivalge kasuka, keerdus saba ning naeratava näo järgi. Ülespoole viltu suunurkade tõttu on käibele tulnud suisa spetsiaalne väljend "samojeedi naeratus", mis iseloomustab imehästi ka selle tõu sõbralikkust.

Koerad oli samojeedi rahva asendamatud abilised, vedades kelku ning pakkudes külmadel talveöödel ellujäämiseks olulist soojust. Ka polaaraladele ekspeditsioone korraldanud maadeavastajad hindasid samojeedi koeri kõrgelt ning võtsid neid endaga kaasa ka mujale maailma.
Tänu polaaruurijatele ongi samojeedi koerte tõug säilinud, sest nõukogude perioodil viidi koerte päritolupiirkonnas Siberis läbi julmad ja massilised kelgukoerte tapmised. Üks põhjuseid oli: nõukogude inimene on looduse kroon ning ei vaja armuande - kelgukoerte asemel tuleb edaspidi liikuda vaid mootori jõul.
Küllap oli tapmiste taga teisigi varjatud põhjendusi - näiteks hõimude liikumisvabaduse piiramine, võimuesindajate jõudemonstratsioon vms. - igal juhul likvideeriti samojeedi koerad nende ürgsel kodumaal pea täielikult.

Kui antud loo autor mõned aastad tagasi Taimõri poolsaart ning samojeedide päritolupiirkonda külastas, ei õnnestunud seal näha mitte ühtegi samojeedi koera. Polnud isegi fotosid ega mälestusi - sedavõrd põhjalik oli koerte kallal toime pandud hävitamistöö.

RÄNNUHIMULISED KARVAKERAD

Samojeedi koerad on nii lõbusad mängukaaslased kui ka ustavad sõbrad ja rännuseltsilised. Nad sobivad kaaslasteks inimestele, kes ei pea päevad läbi kontoris istuma, vaid saavad palju vabas õhus ringi liikuda ja ühtlasi seejuures koerale piisavalt tähelepanu pöörata.
Kelgukoerale tüüpiliselt on samojeed püsimatu ja pidevalt liikumises. Ta võiks joosta päevad läbi, ilma et näitaks erilisi väsimusemärke. Oleks koera enda teha, siis tormaks ta vist elu lõpuni peatumatult läbi hangede silmapiiri poole.
Ka on samojeedi koerad erakordselt uudishimulikud - neile pakub huvi kõik, mis maailmas toimub. Midagi põnevat nähes muutuvad koera silmad sügavaks ja mõtlikuks, hoiak tähelepanelikuks ning juba järgmisel hetkel tormab ta ummisjalu huvipakkunud eseme, inimese või looma poole.
Seetõttu peab omanik pakkuma samojeedi koerale piisavalt liikumisvõimalusi ja huvitavaid tegevusi, mis hoiaksid eemal ahvatlustest ning sõnakuulmatusest - vastasel korral muutub koer ruttu allumatuks ning võib kaduda hooga kaugusesse.


JAHEDAARMASTUS ON SAMOJEEDI KOERTEL VERES

Samojeedi koer armastab pakast ja lund. Ta naudib sügavaid hangesid, kus möllata ning kuhu koopaid kaevata. Hangedesse sukelduvat koera võib talvel märgata vaid kõrgele paiskuvate lumepahmakate järgi - muus osas sulandub tema valge karvakasukas täielikult ümbritseva talveloodusega.
Kui väljas lund pole, üritab samojeedi koer leida hangedele alternatiive mujalt - merelainetes joostes, kõrges heinas kareldes. Peaasi, et ümbrus hangesid meenutaks ning liikumine raskendatud oleks.
Eestis on samojeedi koerte suurimaks probleemiks temperatuur. Oma paksu topeltkasuka tõttu võib samojeedi koer rahulikult õues magada kolmekümne miinuskraadiga öödel, plusskraadidega on tal aga piinarikkalt palav olla. Ei aita koera varjus hoidmine, jahedas merevees ujutamine ega minimaalne liikumine - kuum on tal ikkagi.
Samas on samojeedi koerad erakordselt kohanemisvõimelised - Eestis elavat näiteks koer, kes kuumal saunalaval istuda armastavat. Samuti on paljud samojeedi koerad Eestis vabatahtlikult valinud toas püsimise - ehk "sohva-samojeediks" olemise - isegi kui neil on piisavalt võimalusi väljas jooksmiseks.

SAMOJEEDI KOERA KASVATAMINE POLE MEELAKKUMINE

Samojeedi koerad on targad, isepäised ja intelligentsed. Nagu kõik kelgukoerad, nii kipub ka samojeedi koer domineerima ning tahab olla kõigi juht. See muudab tema kasvatamise raskeks ning vaevarikkaks - ent kui koer kord sõnakuulelikuks muudetud, siis on tema edasine harimine juba käkitegu.
Kellel olemas varasemad kogemused koerte kasvatamisega, see saab hakkama ka selle iseseisva tõu taltsutamisega. Samojeedi koera ei soovita pere esimeseks koeraks võtta - on oht, et ta ilma kogemusteta pererahvast lihtsalt "üle sõidab" ning juhtimise kodus enda kätte võtab.
Koera kasvatamist tuleb alustada koheselt käskudega "EI!" ning "SIIA!". Nende kahe käsu korralik selgeksõpetamine päästab omaniku edaspidi nii mõnestki probleemist.

Iseloomult on samojeedi koer sõbralik ja hell. Selle poolest on tegu kõige ehtsama perekoeraga, kellest valvurit või ründajat väga raske kasvatada. Sissetungija peale haukuma või urisema on teda keeruline saada - pigem tormab koer võõrast vara himustavale vargale saba liputades vastu ja on valmis "külalist" rõõmust surnuks lakkuma.

Paljud pelgavad samojeedi koera võtmist, kuna tema valge kasukas määrduvat kergesti. Tõsi ta on, et kui koer tükk aega ringi möllab ja teiste liigikaaslastega mängib, siis meenutab ta värvuselt pigem porikäkki. Ent samojeedide kasukal on üks imeline omadus - nimelt hülgab see mustust paremini kui kõige moodsamad matkarõivad. Seetõttu olgu koer kuitahes must või räpane - pärast paaritunnist kuivamist pudeneb kogu pori maha ning koer on taas lumivalge.

Samojeedi koera tahtjad peavad arvestama, et see tõug nõuab palju hoolt ja vaeva. Samas on ta ustav sõber aastateks, kellega koos võib julgelt läbi minna nii heast kui halvast.

Artikkel ilmus ajakirjas KoduMaja, autor Marko Kaldur

Kasutajate viimased tegevused

3 nädalat tagasi
1 kuu tagasi
wall
koeruke vastas foorumis teemas Koer ja uus kiisu majas
Aug 22
wall
Yloox kirjutas foorumisse postituse Koer ja uus kiisu majas
Aug 11
2 kuud tagasi
wall
Jahisarv kirjutas foorumisse postituse emane EESTI HAGIJA kutsikas
Aug 01

Uudised

AITAB! Rahvaalgatus Loomakaitseseaduse ja sellega seonduvate õigusaktide muutmiseks sai avapaugu!

AITAB! Rahvaalgatus Loomakaitseseaduse ja sellega seonduvate õigusaktide muutmiseks sai avapaugu!

Algas Loomapäästegrupi ja Eestimaa Loomakaitse Liidu kuni septembri lõpuni kestev kampaania „AITAB“,... Loe edasi...

Millele mõelda lemmikloomaomanikuna kehtestatud eriolukorras?

Millele mõelda lemmikloomaomanikuna kehtestatud eriolukorras?

Meie varjupaikadesse helistavad inimesed, et uurida, kas koroonaviirus nakkab inimestelt loomadele ja... Loe edasi...

Tallinna Ülikooli tudengid avavad Eesti esimese koertele mõeldud tajutoa

Tallinna Ülikooli tudengid avavad Eesti esimese koertele mõeldud tajutoa

Täna, 19. detsembril kell 12:00 avatakse kõigile huvilistele Peetri külas tajutuba, mille eesmärgiks on... Loe edasi...

Tallinna koerad tähistavad iseseisvuspäeva oma paraadiga

Tallinna koerad tähistavad iseseisvuspäeva oma paraadiga

Nõmmekad kutsuvad kõiki koerasõpru koos oma lemmikloomadega suurele ühisjalutusele, mis toimub 24.... Loe edasi...

Artiklid

Palaval päeval autosse jäetud koerad on kuumale tundlikumad kui inimesed ja kord juba kuumakahjustuse saanuna vajavad kiiresti abi.Esmalt tuleb arvestada...
Tőu ajaluguNimi Shih-Tzu tähendab hiina keeles "lővi koer". Nende pärinemine on tänaseni ebaselge. Algselt pärineb Shih-Tzu Tiibetist, mil teda peeti...
Küsimus:Tere!Küsimus,et kui on diagnoositud artroos, siis millist toitu soovitaksite. Kehakaaluga ehk ka veits probleem, sest liikumist vähe.Saan aru, et...
Küsimus: Tere!Meil on aastane emane koer, kes viimasel ajal levitab saba alt ebameeldivat lõhna. Lõhn on kohati väga tugev, meenutab mädahaisu. Välisel...