Shetlandi lambakoerTőu ajalugu

Tőug on algselt pärit Shetlandi saartelt, mis asuvad Šotimaa pőhjarannikul. Koos ulatuslikuma lammaste impordiga sai tavaliseks, et karja saatsid töötavad Collied (paeguste pikakarvalise collie ja Border Collie eelkäijad). Neid ristati Islandi Koera ja Gröönimaa Yakkiega. Samuti arvatakse Sheltiet ristatud olevat mőne špitsi tüüpi tőuga.

Pole kahtlust, et karjakasvatajad ja kalamehed aretasid välja mőned emased, kellest valikut tehti loomulikult heade tööomaduste järgi. Sheltied karjatasid lehmi ja isegi ponisid. Karjakasvatajate ideeks oli saada koer, kes vőimalikult vähese toiduga teeks vőimalikult palju tööd.

Sheltie ajaloost on kaks legendi. Neist tőenäolisem räägib, on et Sheltiesidi ei kasutatud mitte karjakoertena, vaid selleks, et hoida metsikuid lambaid aedadest ja pőldudest eemal. Teine legend pajatab, et Sheltied jäeti koos lammastega väikestele saartele, kus nende tööks oli lambaid kiskjate eest kaitsta.
Praegusel aja kasutatakse Sheltiet väga edukalt mitmetes kiirus- ja osavusvőistlustes, näiteks agilitis jm.

Tőu iseloomustus

Tihti kiputakse Sheltiet pidama väikeseks Collieks, tegalikult on ta oma käitumiselt ja iseloomult hoopis teistsugune. Ta on väga energiline, mistőttu vajab pikki jalutuskäike ja vőimalust vabalt liikumiseks. Kuuletub kergesti omanikule, vőőraste suhtes umbusklik, kuid mitte närviline.

Sheltie on väga vastuvőtlik ümbritsevale ja seepärast oleneb kasvatusest, milline nende iseloom välja kujuneb. Őpetatavuselt ei jää nad mitte millegi poolest alla targaks koeraks peetavale Doberannile.

Sheltie armastab väga mürada, kusjuures ta ei tee kunagi teistele haiget. Seepärast sobib ta hästi ka lastega.

Tőu standardid

Sheltie on suhteliselt väike, proportsionaalne koer. Turjakőrgus on standardis emasel 35 ja isasel 37,5 cm, lubatud on kőikumine 2,5 cm.

Tal on pehme aluskarv ja karm kattekarv, millest peavad moodustunud olema nö manisk, krae ja püksid.
Keha on ristküliku kujuline heade nurkadega ja lihaseliste jalgadega. Saba peaks olema pikk sirge, asetsema mitte kőrgemal kui seljajoonel.

Värvus soobel (pőhivärvus punane, vőib olla segatud mustaga, valged käpaotsad, sabaots ja manisk), tri-colour (pőhivärvus must käpad, saba ja manisk valged), blue-merle (pőhivärv sinine, mustade täppidega), bi-colour (must-valge, esineb harva). Paaride valikul on värvuste suhtes omad kindlad reeglid.
Tekst: Anu Vilberg

Tõustandard

ÜLDMULJE:
väike, pikakarvaline, väga kaunis töökoer, ei ole kohmakas ega toores. Piirjoontelt proportsionaalne, ükski
osa ei tule tervikust esile. rikkalik karvkate ja kaelus, kaunikujuline pea ja võluv ilme üheskoos annavad ideaali.

ISELOOMULIKUD JOONED:
terane, õrn, intelligentne, tugev ja aktiivne.

ISELOOM:
armastav ja omanikule kergelt kuuletuv, võõraste suhtes umbusklik, mitte kunagi närviline.

PEA:
elegantne pea on nii ülalt- kui ka külgvaates pika nüri kiilu kujuline, kitsenedes kõrvadest ninani. Lauba laius on proportsionaalne lauba ja koonu pikkusega. Pead tervikuna tuleb hinnata koera suurusega võrreldes. Lame laup, mõõdukalt lai kõrvade vahelt, kuklaluu ei ole esiletungiv. Põsed on lamedad, sulades ühtlaselt hästi ümardunud koonu. Laup ja koon on ühepikkused, keskpunkt on silmade sisenurgas. Lauba ülaliin on
paralleelne koonu ülaliiniga, väikese, kuid selge stopiga.
Ninaots, huuled ja silmalaud on mustad. Iseloomuliku ilme moodustavad lauba ja koonu täiuslik tasakaal ja kooskõla, silmade kuju, värvus ja asetus, kõrvade õige asetus ja hoiak.
SUU:
lõualuud on laiad, selgepiirilised, tugevad, hästi arenenud alalõuaga. Huuled on tihedad. Hambad- terved, täiusliku, korrapärase ja täieliku käärhambumisega, s.t. ülemised hambad katavad tihedalt alumisi hambaid ja hambad on lõualuus täisnurga all. Täiskomplekt 42 korrapäraselt asetsevat hammast on ülimalt soovitav.

SILMAD:
keskmise suurusega, viltuse asetusega, mandlikujulised. tumepruunid, välja arvatud merle värvusel, kellel võivad olla üks või mõlemad sinised või siniste täppidega.
KÕRVAD:
väikesed, tüvest mõõdukalt laiad, asetsevad pealael teineteisele üsna lähestikku. Rahulikus olekus tahapoole suunatud; kui on ergas, on kõrvad ettepoole suunatud ja hoitakse poolpüstiselt ettepoole langenud kõrvaotstega.
KAEL:
lihaseline, hästi kaardunud, küllaldaselt pikk kandmaks uhkelt pead.

ESIJÄSEMED:
abaluud on väga hea viltuse asetusega. Turjast lahutavad vaid selgroolülid, kuid abaluud kalduvad väljapoole paiknedes soovitavalt ribide alguses. Õlad liituvad heade nurkadega. Õlavars ja abaluu on ligikaudu ühepikkused. Küünarnukk on võrdsel kaugusel maapinnast ja turjast. Esijäse on eestvaates sirge, lihaseline ja sile, tugevate luudega. Randmed on tugevad ja vetruvad.

KERE:
mõõdetuna õlanukist istmikuluu otsani veidi pikem turjakõrgusest. Rind on sügav, ulatudes küünarnukini.
Ribid on hästi kaardunud, kitsenedes allpool ja andes võimaluse esijäsemetel ja õlgadel vabalt liikuda. Selg on lai, ulatudes kauni kaarega puusadeni, lanne kaldub järkjärgult tagaosa suunas.
TAGAJÄSEMED:
reied on laiad ja lihaselised, reieluu liitub vaagnaluuga täisnurga all. Põlveliiges on selge nurgaga, kannaliiges

selgepiiriline, nurgeline, hästi madalal tugevate luudega.
Kand on tagantvaates sirge.
KÄPAD:
ovaalsed, tugevate päkkadega, varbad kaarduvad ja on tihedalt koos.
SABA:
madala asetusega; peenenevad sabalülid ulatuvad vähemalt kannani; rikkaliku karvaga ja kergelt ülespoole
kaarduv. Võib veidi tõusta liikumisel, kuid mitte kunagi üle seljajoone. Mitte kunagi ei ole kõver.

LIIKUMINE:
nõtke, sujuv ja graatsilise tagajäsemete liikumisega, kattes maksimaalse maa-ala minimaalse pingutusega. Küliskäik, ristiastumine, keriv liikumine, või jäik, kange, üles-alla liikumine on ülimalt ebasoovitav.

KARVKATE:
kahekordne; pealiskarv pikk, karmi tekstuuriga ja sirge. Aluskarv on pehme, lühike ja tihe. Krae ja rinnaesine väga rikkalik, esijäsemed on tagakülgedelt väga karvased. Tagajäsemed on kandadest kõrgemal üliküllusliku karvaga, kandadest allpool üpris siledad. Nägu on siledakarvaline. Lühikarvalised isendid on ülimalt ebasoovitavad.

VÄRVUS:
Soobel: puhas või mustaga looritatud, iga toon kahvatust kuldsest sügava mahagonini, oma varjunditega,
küllastunud tooniga. Hundi-soobel ja hall on ebasoovitavad.
Tricolour: intensiivne must kerel, eelistavalt rikkalikud tanmärgised.
Blue merle: puhas hõbesinine mustade marmori märgiste ja laikudega. Rikkalikud tan-märgised on soovitavad, kuid nende puudumine ei ole karistatav. Suured mustad märgised, kiltkivihall või roostepruun värving kas pealisvõi aluskarvas on ülimalt ebasoovitav; üldmulje peab olema sinine.
Black & White (must- valge) ja Black & Tan (must- pruun): on samuti lubatud värvused.
Valged märgised võivad esineda (välja arvatud värvusel black &tan) peas, kaelusel, rinnaees ja -all, jalgadel ja sabaotsas. Täielikud või osalised valged märgised on soovitavad (välja arvatud värvusel black & tan), kuid nende puudumine ei ole karistatav. Valged laigud kerel on ülimalt ebasoovitavad.

SUURUS:
ideaalne turjakõrgus: isastel 37 cm; emastel 35,5 cm.
Üle 2,5 cm kõrgem või madalam antud kõrgusest on
ülimalt ebasoovitav.ArtCreative Design and Custom coding
Märksõnad:

Tagasi