Küsimus:

Tere

Meieni jõudis info, et Vana-Pärnu rannast on mitmed koerad sinivetikate mürgistuse saanud. Teame, et käidi ka Teie kliinikus ravimas neid koeri. Kas saate kinnitada sinivetikate mürgistust koertel ja kommenteerida, mida koeraomanik peaks tähele panema ja kuidas käituma, kui on oht, et koer on rannas sinivetikatega kokku puutunud.

Joosep

Vastus:

Tere,


Meie kliinikus pole seni ühtegi  sinivetikatest tingitud mürgistust diagnoositud. Küll aga naaberkliinikus, Loomade Kiirabis.


Sinivetikatest tekkinud mürgistuse kliinika tekib kiiresti (sageli juba poole tunni jooksul) peale mürgiga kokku puutumist.  Väikesed koerad on tundlikumad. Esmasteks tunnusteks on enamasti rahutus, värinad ja oksendamine. Edasi võivad tekkida krambid, tasakaaluhäired, kukkumine, jõuetus. Kahjustatud saavad maks ja neerud. Maksa- ja/või neerupuudulikkuse tagajärjel võib saabuda surm.

Kui koer saab esmatunnuste ilmnemisel esmaabi, siis saab teda enamasti veel päästa, aga loomaarsti juurde peab ruttama kohe esmaste tunnuste ilmnemisel. Sageli on vajalik koera pikemaks ajaks kliinikusse jätmine. Selline võimalus on Tallinnas Kiirabi Kliinikus ja Tartus Maaülikooli Loomakliinikus.

Kui on kahtlus, et vees on sinivetikad, siis ei tasuks koera ujutada. Kuigi koera kohene pesemine ujumise järel kõrvaldab mürgi nahalt, on koerale suurim oht see, et ta saab mürgistuse suu kaudu. Koerad ikka lõmpsivad vett ujudes, haaravad lainetest mänguasju või oksi, seega ei saa kunagi kindel olla, et vett suhu ei satu. Kui kogemata on ujutatud koera sinivetikatest saastunud vees, siis pesta koer kohe, anda aktiivsütt ning viia viivitamatult kliinikusse.


Tervitustega Tiina Toomet

 

 

 


Tagasi