Küsimus:

Tere,
Mul on küsimus oma 8-aastase saksalambakoera (segu) kohta. 6. Veebruaril jalutades ta nagu minestas korraks ja oli pärast seda loid ja hingeldas. Järgmisel päeval käisin Tallinnas Maxi kliinikus, kus tehti röntgen ja öeldi, et koeral on kahjuks süda laienenud ja terveks ravida seda ei õnnestu. Kontrolli mõttes käisin teisipäeval siis ka Pärnus Väikeloomakliinikus, kus öeldi sama, siiski sain sealt rohud, mida nüüd kutsale iga päev annan. Rohud mõjuvad ja kutsal on palju parem, kuid arstide soovitusel piiran igapäevast koormust.

Sel reedel sain ka lõpuks oma looma-arsti juurde (oli haige) ja diagnoos jäi samaks. Samas jällegi, kui sügisel sai käidud koeral songa lõikamas, siis probleeme südamega ei olnud.

Siit siis minu küsimus, kas tõesti on võimalik selline südame laienemine nii lühikese ajaga – ja kui on, mis seda põhjustada võiks? Koer on mul suht treenitud ja regulaarselt käisime iga päev vähemalt tund aega jalutamas – nädalavahetustel isegi rohkem. Kas ei ole võimalust, et rohkem liikuva koera süda ongi suurem (nagu sportlastel?).

Parimat,
Andres

Vastus:

Teie jutu põhjal võib kahtlustada, et koerale pandud diagnoos on laienenud kardiomüopaatia, mille puhul südamelihas venib välja ja ei tööta enam korralikult.

Sageli ongi ainsateks haigustunnusteks kas looma kokkukukkumine või hingeldus/köha. Haiguse tekkepõhjusi ei teata, aga kahtlustatakse mitmete tõugude puhul geneetilist eelsoodumust. Enamasti haigestuvad suurt tõugu koerad, keskeas või vanemad. Haigus avaldub äkki ja tõepoolest poolaastat tagasi võis süda täiesti korras olla. Kui süda on suurenenud treenituse tõttu, siis see ei põhjusta kokku kukkumist ega hingeldust.

Südant tagasi selliseks nagu ta enne oli, muuta ei ole võimalik. Ravimitega me kergendame ja aitame südamel töötada ja ravime tegelikult südamepuudulikkuse nähte.

Dr. Merit Villemson-Kavak

Märksõnad:

Tagasi