05 Juuli 2009

Sulev Puumeister on mees, kes naudib maal elamist ja tunneb rõõmu koerte kasvatamisest ning aretamisest. Lemmikuid koeratõuge on tal mitmeid, praegu kasvavad Sulevi käe all Tiibeti Mastifid ja kääbusšnautserid, kirjutatakse Koduomanikud blogis.
Sulev on põline Harjumaa elanik. Ta elab koos abikaasa ja emaga eramajas Kopli külas, Rae vallas. Nüüdseks on nende lapsed juba kodust välja lennanud ja elavad omaette. Samas on Sulev õnnelik, kuna lapsed külastavad vanemaid tihti – neid seovad mitmed ühised huvid.
Hetkel töötab Sulev teedeehitajana, omades seejuures juriidilist kõrgemat ja ehituslikku kesk-eriharidust. Kuna talle meeldib alati midagi uut juurde õppida ja ennast täiendada, siis praeguseks omab Sulev veel koka- ja koerajuht-instruktori kvalifikatsiooni. „Meie peres on meeste kokkamine väga kõrgelt hinnatud. Ema ja väimees on professionaalsed kokad ja abikaasale meeldib küpsetamine ning igasuguste erinevate hõrgutiste valmistamine. Ise olen spetsialiseerunud lihatoitudele,“ selgitab Sulev. Lisaks tööle ja kokkamisele paeluvad teda veel mitmed hobid: ratsutamine, jahindus ning koerakasvatus – just see viimane on Sulevile kõige hingelähedasem.
Koerakasvatuse juures peab Sulev oma maja omamist suureks eeliseks, kuna siis on koertel piisavalt ruumi liikumiseks. Kinnistu on mehel suur – kokku 3 hektarit, millest osa on põllumaa ja teine osa õue-aiamaa. Aias kasvab tal palju ploomi- , kirsi- ja õunapuid ning ilupõõsaid. „Lillede sortment on erinev, eelistame abikaasaga vanu klassikalisi taluaia lilli, kuid palju on ka roose,“ lisab Sulev. Abikaasa Külliga elasid nad nooruses mõnda aega ka omaette linnakorteris, kuid lõpuks tõmbasid maal elamise võlud ikka sünnikoju tagasi. Maal elamisel on Sulevi arvamusel mitmeid eeliseid: „Maaelu on väga tervislik, pakub palju privaatsust. Kuna meil on väike küla ja toredad naabrid, siis maal elamine on lausa lust.“ Samas ei ole aga maal ainult linnulaul ja pillerkaar, vaid tuleb ka palju füüsilist tööd teha.“Selline elustiil sunnib vahel ka siis tegutsema, kui tahaks just voodis vedeleda. Kuid selle tasuks on, et peale rasket tööpäeva saab vabalt murule pikali visata, paljajalu kodumurul ringi patseerida, välikaminasse tuli teha ja lihtsalt lõõgastuda,“ jääb Sulev oma elustiili plussidele kindlaks: „Maaelu eelis ongi just looduslähedus, linnakorteris ei kuule mitte kunagi sellist linnulaulu nagu maal.“
Sulev on oma koerakasvatuse hobi võtnud äärmise tõsidusega – tema nimele on registreeritud lausa kennel nimega „Yospel“. Kuigi Sulevil on koeratõugude seas lemmikuid palju, tegeleb ta hetkel kahte tõugu koertega, milleks on suurejoonelised Do Khyi (Tiibeti Mastifid) ja musta-hõbedased kääbusšnautserid. „Tiibeti Mastif on ürgne, veel tsivilisatsiooni poolt rikkumata koeratõug - väärikas, hea suhtleja, pere kaitsja ja ülimalt hea valvaja. Tiibeti Mastif ei puutu ühtegi inimest, kelle on peremees oma territooriumile lubanud, vaid võtab külalise oma kaitse alla. Ilma loata aga territooriumile siseneda ei soovita,“ põhjendab Sulev oma valikut. „Šnautseri tüüpi koerad on aga teenistuskoerad, kellel on väga hästi arenenud haistmine ja valmidus teha tööd. Neid on kolme tõugu - suuršnautser, šnautser ja kääbusšnautser. Meile sümpatiseerib kääbusšnautser, värvuselt must hõbedaga.“
Kuigi koerte kasvatamine ja aretamine toob kaasa palju rõõmu, peab Sulev tunnistama, et eelkõige tähendab koerakasvatus väga suurt vastutust ja kohusetunnet nii loomade kui ka kutsikaomanike suhtes.
Sulev peab koerapidamise juures täna suurimaks probleemiks ükskõiksust loomade ja ennast ümbritseva suhtes: „Peamiseks väärtuseks on tõusnud raha. Väga rasked tagajärjed on olukorras, kus inimesed viskavad tänavale lemmiklooma, kuna nende üllatuseks on toredast pisikesest kutsikast kasvanud suur koer, kes tahab süüa ja pererahva hoolitsust.“
Sulev on sunnitud tõdema, et Eestis on tõsiseks probleemiks ka varjupaigad: „Riiklikul tasemel pole suudetud seda probleemi lahendada - kogu tegevus on erakätes ja toimib põhiliselt annetuste kaudu.“
Tõukoerte puhul tuleb tõdeda ka kutsikaostjate petmist ja paberiteta koerte müüki tõukoerte nime all. „Selle probleemi ärahoidmisega tegelevad aktsepteeritud kennelid, tõuklubid ja Eesti Kennelliit käsikäes,“ lisab Sulev. Selguse mõttes toob ta välja ka hea koerakasvataja omadused, mida kutsikat ostma minnes tuleks silmas pidada: „Koerakasvataja on kohustatud kutsika ostjale andma igakülgset abi ja informatsiooni ning olema temale igal võimaliku ajal toeks nii nõu ja jõuga. Kasvataja on kohustatud enne kutsika loovutamist selgitama ostjale koera iseloomu, tõule iseloomulikke tõuomadusi, võimalikke haiguseid. Tuua ausalt esile konkreetsel kutsikal esinevad vead, kui neid müügimomendil esineb. Kasvataja peab kutsikaga kaasa andma kõik veterinaardokumendid, mille eest eraldi tasu ei võeta. Kasvataja peab olema valmis ära kuulama kutsikaomanike mured kutsika koeraks kasvatamise ajal ja õpetama kutsikaomanikke koeraga toimetulemiseks. Korralikud kasvatajad annavad kutsikaga kaasa (ja seda tuleks nõuda kõigi kutsikate ostu puhul) kutsika kasvatuse ja toitmise juhendi, kus kirjas põhitõed.“ Kõik see on vajalik, et uus omanik suudaks oma uue perekonnaliikme eest parimal viisil hoolitseda, kuna koera võttes muutub omanik tema eest vastutajaks.
„Kõiki nõudmisi täitev koerakasvatus ei ole tulu allikas, vaid nõuab palju kulutusi,“ püüab Sulev matta müüte, mille alusel on võimalik koerakavatusega kiirelt rikkaks saada: “Tegemist on rohkem ikka hobiga. Kutsikate hinnad on erinevad ja paistavad esmapilgul suured, kuid tegelikult katavad need vaevalt kasvataja kulutusi. Neid ei saa aga mõõta ainult rahas. Koerakasvatuses toimub pidev koerte hooldus, näitustel osalemine, koertele tõule vastavate elutingimuste loomine ja nende pidev parandamine, terviseuuringud aretuskoertel, veterinaarteenused ja koerte koolitamine. Aretustegevuses tuleb sisse osta tõumaterjali, mis maksab meie hindadest kolm - neli korda rohkem.“ Tõukoerte kasvatajad on seetõttu tegelikult omamoodi fanaatikud, kes võivad panna viimased hoiused koerte heaolu peale. See aga on andnud ka väga häid tulemusi. Eesti koerakasvatajad on ca 9 aastat Maailma Võitjal (võrreldav spordis Maailma Meistrivõistlustega) paljude tõugudega pidevalt esikohtadel olnud.
„Samas on koerakasvatus teatud määral enda tervisliku seisukorra parandamine ja stressi maandamine selles meeletult materiaalses maailmas,“ on Sulev oma hobi positiivsetes külgedes kindel.
Tagasi