Suurbritannias vaadataks tõustandardid uuesti üle
Suurbritannia Kennelklubi andis teada, et ta vaatab üle kõigi Inglismaal aretatud koerte tõustandardid, kuna korduvalt on väljendatud muret tõukoerte geneetiliste haiguste osas, vahendab BBC.

Kennelklubi alustas selle mõtte elluviimist peale BBC dokumentaalfilmi, kus väideti, et paljud puhtatõulised koerad kannatavad inbreedingu tõttu halva tervise all.

Klubi esindaja ütles, et klubi mõistab inimeste murelikkust ning nõustus, et tuleb rohkem tegelda selle probleemi lahendamisega.

BBC esindaja andis teada, et hetkel on arutlusel küsimus kas peaks jätkama populaarse koertenäituse Cruftsi televisioonis ülekandmisega. Hetkel kehtib ülekande leping 2010. aastani.

Kannatavad koerad

Dokumentaal nimega "Pedigree Dogs Exposed" väitis, et tõukoerad kannatavad, kuna neid aretatakse mitte tervist vaid eelkõige välimust silmas pidades.

Seal näidati spanjeleid, kelle ajud on nende kolpade jaoks liiga suured ja boksereid, kes kannatavad epilepsia all.
Suurbritannia Kennelklubi võtab esimesena luubi alla Pekingi paleekoera tõustandard, traditsiooniliselt aretatult on neil lame nägu, mis nagu klubi tunnistab võib viia hingamisraskusteni.

Uue tervise plaani kohaselt muudetakse antud tõu standardit.
Teistele tõugudele kehtivad standardid ja aretusreeglid vaadatakse üle järgnevate kuude jooksul.

Geneetiline mitmekesisus

Dokumentaalfilm tõi samuti välja , et liiga tihti paaritatakse koeri, kes on lähedased sugulased (inbreeding). Antud tegevuse eesmärgiks on tuua esile teatud füüsilisi jooni. Teadlaste sõnul võib suurendada selline inbreeding aga geneetiliste häirete hulka.

Suurbritannia Kennelklubi sekretäri, Caroline Kisko sõnul on ema-poja, õe-venna paaritused siiski haruldased ja andis teada, et geneetilise mitmekesisuse küsimus võetakse kindlasti päevakorda,  raport peaks valmima 2009. aastal.

Rangemad seadused

"Me oleme kuulda võtnud ning nõustume ühiskondliku arvamusega. Nõustume, et  rohkemat tuleks korda saata."

Kennelklubi palub valitsusel anda neile õigus teha uued standardid riiklikult kohustuslikuks, ning luua süsteem, kus ainult kennelklubi liikmed saaksid produtseerida ja müüa kutsikaid.

Tõuühingud peaksid samuti ühinema Kennelklubi eetikakoodeksiga, mis keelab tervete kutsikate aretusest välja jätmist.
Loomade heaolu eest seisev organisatsioon Dogs Trust lõpetas koostöö Cruftsisja Discover Dogs'iga, sest nad on kindlal arvamusel, et muudatused peavad tagama koerte hea tervise ja heaolu kaitse. Mistõttu peavad nad koos Suurbritannia Kennelklubiga dialoogi valitsusega, et tõugude kasvatamine, registreerimine ja näitustel osalemine saaks uuesti üle vaadatud. Ülevaatuse aeg ja ajakava pole veel paigas.

Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.