Tallinnas on soodushinnaga kiibistatud juba 959 koera
Võimalust 50 krooni eest koer kiibistada on 20 päeva jooksul kasutanud paljud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kuni 20. detsembrini saavad Tallinna elanikud oma koeri kampaania korras kiibiga märgistada 50 krooni eest.

Tavaliselt maksab kiibi paigaldamine ning looma ja tema omaniku andmete koerte keskregistris registreerimine umbes 400 krooni.

„Sooduskampaania esimese 20 päevaga on kiibistatud juba 959 koera,” rõõmustas tulemuste üle keskkonnaameti heakorra ja investeeringute sektori vanemspetsialist Triinu Saum.

Keskkonnaameti korraldatud kampaania läheb maksma 480 000 krooni, millega peaks märgistatama 1920 koera. Kui aga loomaomanikud kasutavad võimalust aktiivsemalt, võib Saumi sõnul sellest piirist ka üle minna, sest eelarves on raha mõnevõrra rohkem.

Positiivne algatus

Kiipe kampaania korras paigaldava, Eesti väikeloomaarstide seltsi kuuluva Jannseni looma­kliiniku doktor Reio Michelson leiab, et tegu on väga positiivse algatusega. „Kõva töö käib. Esimestel päevadel käis kümme või rohkemgi koera, nüüd on vaiksem,” rääkis loomaarst suuremast töökoormusest novembris.

Michelsoni hinnangul peaks 40-päevase kampaania jooksul jõudma loomaarsti juures käia kõik, kes seda soovivad. Ometi usub doktor, et kuigi Tallinnas peab juba 2006. aasta augustist kõikidel koertel olema kiip, ei ole seda ka pärast kampaaniat suuremal osal.

„On oluline, et loomad saaksid registrisse. Meil on palju häid kogemusi, kus koera omanik leitakse lihtsalt üles ja ta saab juba kümne minuti pärast oma loomale järele tulla,” rääkis Michelson, kelle sõnul võiks soodustingimustel kiibistamine toimuda terves Eestis. Samuti võiks tema arvates olla kõikjal looma registrisse kandmine tasuta.

Mikrokiip, mille loomaarst koera vasaku õla piirkonda naha alla süstib, on paarimillimeetrise läbimõõduga. Michelsoni sõnul on tegu tavalise süstimisega, kasutatakse vaid pisut jämedamat nõela. Protseduur käib väga kiiresti: kiibi paigaldamine ja registripaberite täitmine võtab kokku viis kuni kümme minutit.

Kampaania ajal paigaldatakse Tallinnas koertele kiipe 23 loomakliinikus. Lisaks teevad veterinaarid nädalavahetustel kiibistamise väliaktsioone. 13. ja 14. detsembril kella 11–15 saab koera kiibistada kultuurikeskuse Kaja taga, 20. detsembril samal kellaajal Lasnamäe muusikakoolis aadressil Punane 69. 3. detsembri seisuga on keskregistrisse kantud 21 290 koera.

Kiip on, aga selle taga tühjus

• MTÜ Loomade Hoiupaiga arendusjuhi Rein Kikerpilli sõnul on koerte kiibistamine igati hoiupaiga huvides. Ühtlasi paneb ta inimestele südamele: pärast kiibistamist tuleb veenduda, et koer ka registrisse kantakse.

• „Meile jõuab igal nädalal umbes üks-kaks koera, kellel on küll kiip olemas, aga kiibi taga on tühjus,” tõi Kikerpill välja probleemi, mis on tekkinud seetõttu, et väikeloomakliinikutel on hinnakirjas kaks teenust: kiibistamine ja registrisse kandmine. Inimesed peavad neid aga üheks.

• „Registrisse kandmine on linna poolt tasuta. Mina arvan, et kui inimene leiab ühel hetkel, et tema kiibiga koera registris ei ole, siis tasub pöörduda tarbijakaitse poole,” märkis loomaaktivist, kelle hinnangul peaks linn loomaarstidele kiibistamisel registri täiendamise kohustuslikuks muutma.

• Kui selline olukord peaks tekkima, on loomaomanikel siiski võimalik oma lemmik registrisse kanda. Selleks tuleb minna loomade hoiupaika ja seal kiibi number registreerida.

Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.