Võtke mu pension, tapke mind ära, aga koeri ma ei anna – nii, kord nuttes, kord karjudes, seisis Hiinalinnas koerakarja pidav vana naine väraval, et takistada oma neljajalgsete järele tulnud ametnikke, kirjutabTartu Postimees.

Poolteist tundi pärast seda, kui mitu ametnikku oli Hiinalinna metsiku koerakarja omaniku Jevgenia Romanovaga läbirääkimisi pidanud, sai Tartu koduta loomade varjupaiga peaveterinaar Tõnu Karja rahusti abil kätte esimese peni.

«Ei ole mulle kellegi abi vaja, te olete juba mu koeri tapnud ja tapate jälle,» karjus 79-aastane Jevgenia Romanova politseinike, Tartumaa veterinaarkeskuse töötajate, sotsiaaltöötaja ja Tartu koduta loomade varjupaiga inimeste peale, kes eile hommikul läksid vana naise koerakarja loomade varjupaika toimetama.

Sellist juttu ametnikud ei uskunud, sest Jevgenia Romanova koerapidamine on kurikuulus aastaid.

Tema koerakarja eellasi kahtlustati ligi üheksa aastat tagasi 8-aastase poisi tapmises ning mullu kevadel käisid sama kamba kaks peni Lohkvas lambaid murdmas.

Asi pole ainult koertes

Eile tahtsid ametnikud koerad kinni püüda, et nad siis terveks ravida, vaktsineerida, kastreerida või steriliseerida.

Tartumaa veterinaarkeskuse juhataja Anneli Kask ütles Jevgenia Romanovale, et pärast neid toiminguid võib perenaine oma loomad tagasi saada, sest siis nad enam ei paljune.

«Tegelikult on siin sotsiaalne probleem, asi polegi niivõrd koertes,» ohkas Tartu koduta loomade varjupaiga asjaajaja Kirke Roosaar. «Steriliseeritud koerad võib talle tagasi anda küll, sest muidu võtab ta nagunii uued. Ta on väljaspool seadust, kui siia edasi elama jääb.»

Kõigi märkide järgi jääb ligi 50 aastat Hiinalinna uberikus elanud Jevgenia Romanova aga endisse kohta elama, sest poja juurde keeldub ta kolimast. Naabruses aiamaad pidav Valentina Rjabtseva rääkis, et Jevgenial kukkus suvel ahi kokku ning toa soojaks saamiseks käib kütmine suitsusauna sarnaselt. Rääkimata sellest, et elamises pole vett ega elektrit.

«Saan aru, et Jevgenia elamistingimused pole inimlikud, aga see on tema elustiil,» ütles Jevgenia Romanova juures käinud Tartu linnavalitsuse sotsiaalabi osakonna sotsiaaltöötaja Marju Mägi. «Igal inimesel on inimõigused. Ta võib siin nii elada, me ei saa teda ära viia.»

Kuid Jevgenia Romanova elustiil on teistele inimestele ohtlik, sest tema metsikud koerad jooksevad vabalt ringi? «Jah, ta on küll ohtlik,» vastas Mägi. «Kuid sel juhul tuleb see oht väga põhjendatult paberil ette tuua, siis saame ta kohtu kaudu hooldekodusse viia.»

Kaks jäi, kolm viidi

Eile viidi Jevgenia poolt koduta loomade varjupaika kolm peni. Emane Dunja, kes väidetavalt püüab elamisest rotte, antakse pärast steriliseerimist perenaisele tagasi. Kahe varjupaika viidud koera saatus on lahtine, neist üks on metsik.

Viimase kahe ja poole aasta jooksul on samast elamisest varjupaika viidud 30 koera, kellest on endale uue kodu leidnud vaid üks. Jevgenia Romanovale jäi koju kaks isast koera ja poja rotveiler.

Samal teemal:
Tartu linn ei suuda luua korda Hiinalinna koerakarjas


Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.