Küsimus:

Tere,

3. jaanuari hommikul lahkus meie perekoer Notch, kellel märtsis oleks saanud täis 5a. Tegemist oli Wundersterni perekonnast pärit loomaga, väga energiline ja elurõõmus sõber.

1.jaanuari õhtul käisime pikalt jalutamas, 2 jaanuari päeval jooksis oma hoovis ringi, ei täheldanud erilist loidust vms. 1. ja 2. jaanuari õhtul sõi koer hästi nagu ikka, vees niisutatud kuivtoitu. 3.jaanuari hommikul oli koer esikusse, kus ta magas oksendanud, tundus seedimata toit, verd ei märganud, pigem vahune. Koer oli loid, kuid liikus ise ja valis puhkamiseks keldri põranda, jõi veidi vett. 1,5h hiljem leidsin ta sealt põrandalt surnuna, suust oli tulnud palju veresegust lima. Täna hommikul kui matsime oli kõht väga punnis. Kas te oskate pakkuda, mis võib sellisel puhul olla surmapõhjus?

Lisaks mainin, et 1,5 aastasena kukkus koer jalutuskäigu ajal metsas kokku, süles 1km koju tuues ja arstile viies selgus mürgitus, maksanäitaja kõrge.

soovin teile rahulikku uut aastat,

Tarmo

Vastus:

Tere!

Äkkisurma põhjus võib jääda mõistatuseks isegi pärast lahangut. Sellisel juhul võetakse muutunud organitest koeproovid, mille põhjal on võimalik (aga mitte alati) surmapõhjus kindlaks teha.

Teie poolt kirjeldatud sümptomitest ei piisa, et adekvaatselt vastata, mis koeraga juhtus. Kui märkasite punnis/suurenenud kõhtu vahetult peale surma, siis võiks see viidata maokeerule. Kui kõhu
suurenemise avastasite oluliselt hiljem, siis on tegemist surmajärgsete protsessidega seedetraktis. Ainus Eestis esinev nakkushaigus on leptospiroos, millel esineb selline üliäge kulg. Teiste nakkuste puhul on haigusperiood
oluliselt pikem.

Kõne alla võib tulla ka mürgistus või ootamatu südamepatoloogia. Ilma lahanguta jääb aga kõik lihtsalt arvamise tasandile.

tervitustega dr. Kersti Kallisma


Tagasi