Tervislik maiusIgale koeraomanikule valmistab rõõmu oma lemmiku hellitamine. Üheks traditsiooniliseks hellitamise viisiks on alati olnud maiuspalade pakkumine — omanikule pakub emotsionaalset rahulolu teadmine, et ta on oma lemmikule meeldiva hetke võimaldanud.

Maiust kasutatakse tihti ka koerte õpetamisel ja treeningul õpitu meeldivaks muutmiseks ja kinnistamiseks.

Järelikult on maiused head? Jah ja ei.

Nagu kõige muuga, võib ka nende andmisega üle piiri minna nii kasvatuslikus kui tervislikus mõttes. Liigse maiustamise puhul on eriti suur risk ülekaalulisuse tekkeks. Kindlasti tuleks hoiduda koerale sellise inimtoidu pakkumisest, mis on vürtsikas, soolane, ülirasvane, praetud või sisaldab loomale kahjulikke ühendeid (nt. šokolaad, närimiskumm).

Kuna meie lemmikud hindavad maiuse suupärasust eelkõige selle järgi, kui ahvatlevalt see lõhnab, siis on soovitav pala valimisel ka seda kriteeriumit arvesse võtta.

Terviseprobleemideta täiskasvanud normaalkaalus koera jaoks on maiuste valik üpris lai — lisaks kaubandusvõrgus leiduvatele lugematutele toodetele võib ju alati (ja on sageli ehk ka tervislikum) kodus ise midagi kombineerida, keetes näiteks maitsestamata kana või maksa ja selle tükikesi koera premeerimiseks pakkuda. Kindlasti on see tema tervise seisukohast parem kui viinerijupike.

Keerulisemaks läheb olukord siis, kui lemmikul on diagnoositud mingi eridieeti vajav terviseprobleem või, nagu eriti sageli ette tuleb, on lemmik peremehe hella hoole all endale liigsed kilod selga kogunud. Uurimustulemuste kohaselt kannatavad ligi pooled läänemaailmas lemmikloomadena peetavad koerad ülekaalulisuse all.

Dieedi ajal antud kõrge ja/või täpselt teadmata energiasisaldusega maius aga nullib dieedi tulemuse täiesti. Näiteks on välja arvutatud, et kui omanik annab 20 kilo kaaluvale ülekaalulisele koerale leivatüki, millel on viil juustu ja viil liha, on ta sellega täitnud umbes kolmandiku oma koera päevasest energiavajadusest.

Terviseprobleemide, nagu näiteks suhkruhaigus või erinevat sorti põiekivid, tõttu eridieedil olevate koerte omanikud kuulevad aga alatasa loomaarsti käest ranget hoiatust: ”Ei mingeid maiuseid lisaks ravitoidule!” Ainsaks viisiks ravireþiimi rikkumata loomale maiuspala pakkuda on sel juhul tavaliselt kuivtoidu varieerimine sama ravidieedi konservvariandiga.


Allikas: www.zoo.ee

Märksõnad:

Tagasi