Küsimus:

Tere!

Kuulsin inimeselt kellel on 2 aastane labradori retriiver, et see kutsikas ei tohi treppidest käia 8 kuuseks saamiseni puusaliigeste arenemise pärast.
Meil on 5 kuune kutsikas. Mul on palju kirjandust ja käin netis koerte lk-l, ma ei ole sellist asja kuulnud.

Vabandage tülitamast, kui võimalik paluksin vastust.
eve

Vastus:

Päris sellist väidet ma küll ei toetaks. Samas on labradori ja teiste suurekasvuliste tõugude puhul, kellel on halbade asjaolude kokkusattumisel suurem kalduvus liigeseprobleemidele, tõsi see, et enne täiskasvanuea saavutamist ei tee liigne füüsiline koormus (ja selle alla käib ka liigne treppidest ronimine) neile head. Kindlasti tuleb igale koerale läheneda kui indiviidile, lähtudes nii tema päritolust (vanemate liinides esinenud või mitte esinenud probleemid nt) kui ka isiklikust arengust (kasvukiirus, mass, hetke tervislik olukord), aga üldiselt tasuks püüda nende koerte kasvu mitte kiirendada ja nende massi kuni pooleteise - kahe aastavanuseni hoida normi alumise piiri peal, samuti ka koormust piirata.

Viie kuu vanut kutsikat ei tohiks kindalsti sundida liikuma rohkem, kui ta ise tahab, vältida võiks libedaid pindu kohtades, kus kutsikas pikemalt viibi, ja ehk ei ole ka üle ühe-kahe korruse treppe igapäevaselt mitu korda hea mõte. Samas pole kindlasti tõsi, et treppe kuni 8. elukuuni täiesti vältida tuleks.

Märksõnad:

Tagasi