Küsimus:

Tere.

Seis järgmine. Minu pikakarvalisel saksa lambakoeral (5 aastane) on turjale tekkinud selline pöidlasuurune punn naha alla. Kevadel oli see punn väiksem. Mingi poolteist aastat tagasi tekis tal sarnaseid punne suisa 3. Selja peal olevat pigistasin siis tuli sealt sellist valget rasu kuid paistab, et punnile see pigistamine ei meeldinud ja asi läks vihaseks ja siis mädanema.

Loomaarst opereeris üksiti need kõik punnid ära ja selle seljapealsega läks ikka poolteist tundi oppi ära. Selleks korraks sai asi korda ja ega ma täpselt teada ei saanudgi milles asi ja mida peaks tegema, et selliseid asju enam ei juhtuks. Kas neid asju kuidagi ilma narkoosita varem ravida ei saa või on mingeid muid lahendusi? Nahk on muidu ilus ja puhas.

Ette tänades,
Urmas.

Vastus:

Siin sõltub palju sellest, millega oli punnide näol tegemist. Kas äralõigatud moodustised saadeti histoloogiliseks uuringuks laborisse? Kui tegemist oli pikaajalise naha (ehk rasunäärmete) põletiku tagajärjel tekkinud moodustisega, siis 'ärahoidmiseks' oleks nahapõletiku vältimine - kui loomal on nt. mõni nahapõletikule viiv allergia (toidutundlikkus, kirbuallergia vms), siis selle kontrolli all hoidmine, loomaarsti juhendite kohaselt võib-olla ravipesud...

Kui aga on tegemist kasvajaliste (olgu siis hea- või halvaloomulistega), siis pole nende ära hoidmiseks küll võimalik ka niigi palju ära teha, kui nahapõletiku puhul. Ainsaks lahenduseks siis jääb ikka kirurgiline sekkumine, ja seda võimalikult vara. Ja kirurgia eeldab kindlasti narkoosi.

Märksõnad:

Tagasi