Ungari Vizsla kuulub koeramaailma aristokraatide hulka. Selle tõestuseks on nii tema väärikas hoiak kui tõu ajalugu. Samal ajal kui Vizsla on võrdlemisi uus tõug läänemaailmas, esindab ta tõenäoliselt kõige vanemat tõugu lühikarvaliste kontinentaalsete seisukoerte seas.

Tõuna saavutas Vizsla tunnustuse juba sajandeid tagasi kuid kuna seda tõugu ei ole kunagi laialt reklaamitud, jäi ta populaarseks pigem aadlike seas. Tänaseni on säilinud hinnanguliselt 1000 aasta vanused primitiivsed kaljujoonised Karpaatides, kus on kujutatud Magyari kütti oma pistriku ja Vizslaga.

Magyar`i Vizslad (Hungarian Pointers) olid auks oma peremeestele, kes 10 sajandit tagasi rändasid  Karpaatia orgudes ja lagendikel. Karjused ja kütid, ungarlaste eelkäiad, soovisid aretada seltsi- ja jahikoera, kes aitaks neil leida ja tuua saaklinde ja ajaks ka haavatud suurte jahiloomade jälgi. Järgnevate põlvkondade jooksul jätkus tõu areng ning 13.- ks sajandiks olid ilusad kuldsed Vizslad eraldiseisev tõug, tunnustatud nii  seltsi- kui jahikoera omaduste tõttu.

Kuldne vizsla oli varajaste parunite ja sõjapealike eelistatuim seltsikoer ning koos ülikute ja suurmaaomanike arenguga säilis ka tõug puhtana mitmeid sajandeid. Pole kahtlust, et vizsla eelkäijateks olid erinevate Kesk-Euroopat vallutanud Aasia hõimude jahikoerad. Vizslale on iseloomulikud mitmed tunnused peale tüüpilise roostepruunikas-kuldse karva, mida ei leia ühelgi teisel seisukoeral.


Ajaloo vältel on vizslat tuntud kui "kuningate kingitust" ning tõu aretusega tegeles suure Ungari kuningriigi aadelkond. Au saada kingiks "kuninglik kuldne vizsla" langes osaks vaid väga vähestele nagu nt. Itaalia ja Hispaania kuningannad, printsess Iolanda di Savia, Itaalia kuningatütar. Samuti kannab Vizsla "Ungari rahvusliku pointeri" tiitlit ja on Magyar Ebtenycstok Orsagos Egyesulete kaitse all, kelle ülesandeks on säilitada tõu kõrge standard.

Vizsla on priviligeeritud koeratõug, kellel on Ungari sportkoera ringkondades hea maine ja kes ei pea kunagi magama väljas peale päevatöö lõppu. Vizslad on alati elanud koos perekonnaga ning olnud sama olulisel kohal kui lapsedki. Öeldakse, et kui perekond tahab olla selle kiindumuse ja truuduse vääriline, mis vizslal on pakkuda, siis peab koer elama koos perekonnaga. Sellele tõule on iseloomulik harukordselt lahke meelelaad, suur kiindumus ja instinktiivselt suur lastearmastus. Ta on korteri-suuruse perekonna jahikoer.

Vizsla on üllatav oma välimuse poolest ning tõmbab alati tähelepanu. Neil on ilus ja väga iseloomulik roostepruunikas-kuldset värvi lühike karv ja aristokraatlik hoiak. Nad kujutaksid justkui pilti mitmekülgsest ülikust, kes on tasakaalukas ja intelligentne. Lisaks on talle iseloomulikud suur elujõud, visadus ning sitke kehaehitus, millesse on põimitud suur jahiinstinkt. Neil on suur intelligentsuse potensiaal ja tahe täita peremehe soove ning haruldane kohanemisvõime uute olukordadega.

Vizsla silmad on leebed, helepruunid ja armastusväärse ilmega kuid tagaplaanil võib märgata kelmikat koeruse helki ning erksat tähelepanu, mis ihkab jahti....

Laiseldes kodus kamina ees või diivanil ja igatsedes lõputult silitusi, võib ta sekundi murdosa jooksul muutuda energiast pakatavaks, mööda põlde ringi tormavaks koeraks ükskõik kas väljas lõõskab päike või paugub pakane.Ungari  linnukoer
Ta on lakkamatu mürgeldaja kodus koos teiste koertest sõprade või lastega. kuid äärmiselt kannatlik jahiolukorras, olles tähelepanu ja kontsentreerituse kehastus....

Ta on väsimatu kannatlikkus lastega, kes kuuluvad tema "karja", kannatades rõõmsalt kõrvadest sikutamist (et olla armastatud peremehe meele järgi) - kuid astudes uhkelt ja kartmatult vastu igaühele, kes läheneb halbade kavatsustega kaitsmaks oma "karja"...

Graatsiline elegants ja plahvatav energia,
üüratu heatahtlikkus ja vastupidav sitkus,
igavene jahiinstinkt  -  see kõik "mässitud" kuldsesse:  see on VIZSLA! Võibolla on see pisut liiga lüüriline tutvustus? Võibolla tõesti - kellelegi ei pruugi see tõug meeldida ja keegi jälle kirglikult armastab teda. Kuna vizsla ise klammerdub oma peremehe külge, on tema ülesandeks elus täita kõik peremehe soovid. Sellest tulenevalt on tema kaks põhilist omadust kohanemisvõime ja treenitavus.

Tänu sellele võidab vizsla järjest rohkem poolehoidjaid üle kogu maailma. Teda tuntakse, armastatakse ja kasvatatakse Rootsist Koreani. Iseloomulik mitmekülgsus muudab Ungari vizsla sobivaks paljudele. Peale lemmiku või jahikoerana pidamise, sobib vizsla agility, kuulekus- ja kaitsekoolitus võistlustel (IPO) osalemiseks. Vizslasid kasutatakse ka pääste- ja teraapiakoertena aitamaks lapsi, kes vajavad pikka haiglaravi või üksikuid vanemaid inimesi.

Ta on keskmist kasvu, turjakőrgus emased 54-60 cm, isased 58-64 cm, kaal 18-27 kg. Kehaehitus on muskulatuurne, hoiak aristokraatlik. Karvkate lühike ja sile või karmikarvaline.


ArtCreative Design and Custom coding

Märksõnad:

Tagasi