VaaraokoerVaaraokoer on üks vanimaid kodustatud koeri ülestähendatud ajaloos ja tema ajalugu ulatub kogunisti nii kaugele kui 3000 e.m.a. Suuresti tänu säilinud seinamaalingutele, nőude kaunistustele, joonistustele ja hieroglüüfidele on tsivilisatsiooni areng Egiptuses üsna hästi dokumenteeritud. Need tőendavad, et vaarakoera hinnati eelkőige tema suurepäraste jahiomaduste ja sőbralikkuse tőttu. Vaaraokoera on sageli kujutatud joonistustel, mis kaunistavad hauakambrite seinu egiptuse püramiidides.

Kuningas Tutanhamoni, kes oli Ülem- ja Alam-Egiptuse legendaarne valitseja, üheks lemmiktegevuseks oli nende graatsiliste koerte jälgimine. Ta nautis nende gaselli välimusega koerte seltskonda sedavőrd, et kui koer suri, andis ta käsu koer matta nii, nagu seda oleks tehtud aadlikuga. Koer asetati kirstu siidlinade vahele ja lőhnastati, et ta siis viia Jumala- Anubise, palge ette. Vaarakoera päritolumaaks ongi Egiptus, kust ta tänu kaupmeestele sattus Malta saarele juba enne Kristuse sündi.

Maltal aretatakse vaaraokoera eelkőige jänesejahiks. Maltalased väärtustavad vaaraokoera sedavőrd, et 1979 aastal tunnistati vaaraokoer ametlikult Malta rahvuskoeraks ja vaaraokoera kujutise vőib leida ka rahvusmündi tagaküljelt.

Vaaraokoera iseloomulikeimaks välisteks omadusteks on tema sarnasus gaselliga, suured püstised kőrvad, merevaiguvärvi silmad ja roosa nina. Tähelepanelikul vaatlemisel selgub, et vaarakoera saba ots on valge. Seda nimetatakse laternaks, mis legendi järgi aitab jahimehel jälgida oma koera liikumist kőrges rohus – jahti pidades hoiab vaarakoer oma saba kőrgel ja seega paistab “latern” kaugele.

Näitustel on “laterna” olemasolu väga tähtis. Samas vőib latern koosneda ainult kahest-kolmest valgest sabaotsakarvast, mille olemasolu on ühele tőelisele vaarakoerale äärmiselt tähtis – vähemalt edukaks osalemiseks näitustel. Vaarakoer on jahikoer ja seega vajab ta jooksmiseks palju ruumi. Samas on ta iseloomult väga sőbralik, lojaalne ja truu.

Vaarakoer oskab punastada, mis juhtub kas suurest rőőmust vői vastupidi, häbelikkusest. Punastades muutuvad vaarakoera nägu ja kőrvad punaseks ja tema niigi roosa nina veelgi roosamaks.

Tekst: Rita Valdna-Pruel, Kennel Ribessita

Tõustandard

PÄRITOLU: Malta.

KASUTUS: Valvas, hasartne kütt, kes kasutab ühtviisi nii oma silmi kui ka haismismeelt. Lühikesel distantsil töötades kasutab ta märkimisväärsel viisil ka oma kõrvu.

FCI KLASSIFIKATSIOON:
Rühm 5
Spitsilaadsed ja algupärased tõud.
Alarühm 5.6
Algupärased tõud.
Töökatseteta.

ÜLDMULJE :
Keskmise kasvuga, suursuguse käitumisega ja selgepiiriliste joontega. Vapper, seejuures ka tugev. Väga
kiire oma vabas, lennukas liikumises ja valvsa ilmega.

KÄITUMINE / ISELOOM :
Valvas, intelligentne, võimekas ja mänguline.

PEA :
Koonuosa on veidi pikem kui koljuosa. Lauba ülemine piirjoon kulgeb paralleelselt koonu omaga. Pea on niihästi pealtvaates kui ka küljelt vaadates tömbi kiilu kujuline.
PEAPIIRKOND :
Kolju : Pikk, kuiv ja hea kujuga.
Üleminek laubalt koonule : Mõõdukalt väljendunud.
NÄOPIIRKOND :
Ninapeegel : Alati lihavärviline, kooskõlas karvkatte värvusega.
Lõuad / Hambad : Jõulised lõuad tugevate hammastega, kääritaoline hambumus, kusjuures ülemised lõikehambad
ulatuvad vahetult üle alumiste ja hambad väljuvad lõualuust otse.
Silmad : Merevaigukarva, kooskõlas karvkatte värvusega.
Ovaalsed ja mõõdukal sügavusel asetsevad silmad, ilme
on otsustav ja intelligentne.
Kõrvad : Asetsevad keskmisel kõrgusel. Tähelepanelikkuse korral püstised, kusjuures ka siis on need hästi liikuvad. Tüvest laiad, suured ja õhukesed.
KAEL :
Pikk, sale, lihaseline ja veidi kaardunud. Kurgualune on
kuiva joonega.

KERE :
Sujuva, ligilähedaselt sirge ülajoonega. Kerepikkus rinnakuluust kuni istmikunukini on veidi suurem kui
turjakõrgus.
Laudjas : Sujuvalt sabatüveni laskuv.
Rindkere : Sügav, kuni küünarnukkideni ulatuv rind. Hästi kaarduvad roided.
Kõht : Mõõdukalt üles tõmmatud.
SABA :
Keskmisele kõrgusele kinnitunud, tüveosast jäme, tipu suunas peeneks ahenev (piitsataoline), rahulikus olekus sirgelt kannaliigesteni ulatuv. Liikumisel tõuseb saba kaarena kõrgele. Saba ei tohi olla jalgade vahele surutud. Keerdus saba on ebasoovitav.

JÄSEMED
ESIJÄSEMED :
Esijalad on sirged ja paralleelsed.
Õlad : Tugevad, pikad, toetuvad hästi tahasuunas.
Küünarnukid : Tihedalt liibuvad.
Kämblad : Tugevad.
TAGAJÄSEMED :
Tugevad ja lihaselised. Jäsemed on tagantvaates paralleelsed.
Põlveliigesed : Suhteliselt tugevasti nurgitunud.
Sääred : Hästi arenenud.
KÄPAD :
Tugevad, hästi nukilised ja kindlad. Mitte sisse- ega väljapoole pööratud. Hästi polsterdatud padjanditega.
Lisavarbad peavad olema eemaldatud.

LIIKUMINE :
Vaba ja sujuv; liikumisel on pea üsna kõrge asetusega, koera sammupikkus on hea ulatusega ning ilma
mingisugusegi viiteta seotusele. Jalad ja käpad peavad liikuma kehatüvega samal joonel. Äärmiselt ebasoovitav on igasugune tendents käppade külgsuunas viskamisele või tippivale sammule.

KARVKATE
KARV :
Lühike ja läikiv, peenest ja tihedast kuni mõnevõrra jäigani. Ilma karvanarmastust moodustamata.

VÄRVUS :
Roostepruunist kuni tumeda roostepruunini, kusjuures on lubatud järgmised valged värvimärgised: väga soovitav on valge sabaots; valge rinnamärk (nimetatakse "täheks");
valget varvastel. Kitsas valge lauk näo keskjoonel on lubatud. Igasugune laigulisus või valge värv muul, kui lubatud kujul, on ebasoovitav.

SUURUS :
Turjakõrgus :
Isased : ideaaljuhul 56 cm (56 kuni 63,5 cm),
Emased : ideaaljuhul 53 cm (53 kuni 61 cm).


Tagasi