Küsimus:

Tere

Võtsin varjupaigast Grace'i kui ta oli 2 aastane ja juba seal öeldi, et ta on arg koer, eriti meeste suhtes. Algul läks kõik hästi ja probleeme ei olnud,käisime koertekoolis ja kõik oli hästi. Möödunud suve algusest saadik on koer muutunud veel arglikumaks. Teda hirmutab kõik, alates laes olevatest varjudest kuni õues olevate õõtsuvate puuokste ja lampideni. Põhjuseks võib olla asjaolu, et reisisin kevadel ja suvel palju, kuid nüüd olen koguaeg kodus olnud.
Paar kuud tagasi hakkas ta aga tuppa tegema ööseti. Milles võis põhjustada partneri sisse kolimine. Koeraga on arsti juures käidud ja kõik on korras.

Siit ka küsimus, et mida saan ma teha selleks, et ta hakkaks ennast tundma julgemini ja lõpetaks tuppa tegemise?
Või kuhu saaksin pöörduda, et leida probleemile lahendus?


Ette tänades
Anu

Vastus:

Tere.

Mul on suur kogemus varjupaigast võetud koertega. Neil võib olla rikkalikult halbu mälestusi ja elukogemusi. Ja kui nende uus elu on väga stabiilne, täidetud armastusega, aktiivse positiivse tegevusega, siis need koerad muutuvad palju julgemaks ja adekvaatsemaks.

Kui midagi nende elus muutub, võivad tagasi tulla vanad mälestused ja hirmud. Koer võib tunda suurt pettust ja kadedust uue pereliikme ilmumisega. Eriti siis, kui tema eelnevas elus olid halvad kogemused meesterahvastega.
Aga loodame et ta harjub läbi positiivsete kogemuste ning rahumeb. Nii kaua soovitan ööseks panda koera puuri kinni. Oma pessa koerad harva pissivad, seda võib muidugi juhtuda, aga üldiselt väga harva. Võib ööseks panna koerale jalga ka püksid. Alguses ta võib pissida ka püksi, aga hiljem saab aru, et märgades pükstes olla on ebamugav. Koer peab saama sama palju tähelepanu nagu ennem. Minge temaga kooli. Jalutage kogu perega. Paluge oma partneril olla koeraga võimalikult leebe ja kannatlik. Ideaalne oleks, kui tema ise hakkab koeraga rohkem jalutama, mängima ja tegema trenni maiusega ja mänguasjadega.

Alla Petrova