Vendéen'i väike basset-grifoonPetit Basset Griffon Vendeen kuulub FCI 6. gruppi.

Vendeeni väike-basset grifooni ajalugu ulatub 16. sajandisse. Nad pärinevad Lääne-Prantsusmaal asuvast piirkonnast nimega Vendeen. Griffon Vendeen on PBGV suurem esivanem.

Neid aretati väiksemateks, et nad kohanduksid paremini keskkonnas, kus neid rakendati. Griffon Vendeeni basseteid oli kahte sorti: suur ja väike. Algselt pärinesid nad mõlemad ühest pesakonnast. 1970ndatel keelati nende kahe tõu omavaheline ristamine. Siiski tohtis suurt ja väikest versiooni omavahel paaritada, kuni 1977 Prantsusmaa Vendeen´i Grifoonide klubi selle täielikult keelustas.

Vendeeni väike-basset grifoon sai originaalstandardi 1950ndatel. Abel Desamy töötas välja standardi spetsiaalselt Vendeen´i Väikesele Basset-Grifoonile, eesmärgiks oli anda väikestele oma identiteet.

Selle tõu esimesed esindajad jõudsid Inglismaale 1969. aastal. Neid kasutatakse ka tänapäeval metskultide, hirvede ja jäneste jahtimisel.

Vendeeni väike-basset grifoon on väike, sügava rinnakorviga, lõhna järgi saaki jahtiv koer. Koera ilmastikukindel kasukas on karmikarvaline, aluskarv on tihe. Tõule on iseloomulikud üle kulmude ulatuv karv ning habe ja vuntsid. Nad on vägagi häälekad koerad.

Ta on väikest kasvu, turja kőrgus on 34-38 cm, kaal 12-14 kg.

Iseloom: Väikese Basset-Grifooni standardis on välja toodud järgnev lause: „Põrguline maal, ingel kodus, see on meie basset.“ Ta on lõbus ekstravert, kes on iseseisev kuid siiski soovib peremeest rõõmustada. Iseloomult on ta kirglik jahimees, kellele meeldib võsas möllata. Üldiselt haugub ta vähe; kui haugub, siis vaid põhjusega, ehk kui võõras koputab uksele vms. Ideaalne elukoht talle on tarastatud aiaga eramaja.

Vendeeni väike-basset grifoon on energiline ja iseseisev koer. Talle on vaja kindlasti selgeks teha, kes on majas peremees. Koer vajab järjepidevat treenimist ja sotsialiseerimist. Neid peaks hoidma kõrge ja kindla taraga aias, vastasel juhul võivad nad uitama minna. Selle koera omanikul peab olema kindel ja kannatlik meel. Vendeeni väike-basset grifoonid naudivad aktiivset eluviisi. Nad võivad aga ka küllaltki põikpäised ja iseseisvad olla, kuid nad soovivad ka oma omanikke rõõmustada. Selle koera ideaalne elukoht on maal. Nad saavad hästi läbi teiste koertega, lastega ja ka võõrastega.

Treening: Vendeen´i Basset-Grifoonid on alati valmis õppima midagi uut. Kodune treening ja alg-kuulekus on vajalikud. Paljud koerad, kellel on spetsiaalne treening, võtavad osa erinevatest võistlustest – kuulekus, agility, koeratants, jahikatsed jms. Vähesel määral kasutatakse teda ka otsingu- ja päästetreeningul või teraapiakoerana.

Välimus: pikk keha, poolpikk karv. Vendeeni väike-basset grifoon on madalajalgne ja sügava rinnakorviga koer. Pea ei tohi liialt lai olla ja olema küljelt vaadates ovaalse kujuga. Koon on suhteliselt lühike, lõuad on tugevad ja kääritaolise hambumusega. Silmad on suured ja tumedad. Üle kulmude ulatuvad pikad karvad. Silmajoonest allpoole langevad kõrvad on pikkade karvadega. Kael on pikk ja tugev. Õlad on kere lähedal. Karvane saba peab asetsema kõrgel. Kasukas on karmikarvaline ja seda ei tohi näitusekortel lõigata. Luustik on tugev ja lihased arenenud pikkadeks jahilkäikudeks. Lubatud värvusi on mitmeid, kuid populaarsemad neist on kolmevärviline (valge-must-pruun), valge ja oranž, must ja valge.

Karvahooldus ja tervis: Basset-Grifooni karv on tihe ja karm. Umbes üle nädala peaks karva läbi harjama, et ei tekiks pusasid. Pesema peab vaid vajadusel. Pikkade lontis kõrvade tõttu tuleb kõrvakanalid liigsest vaigust ning karvadest puhas hoida, et õhk kõrva pääseks.
Näitusekoertel trimmitakse karv õigesse pikkusesse ja konditsiooni.

Üldiselt on Vendeen´i Basset-Grifoonid suhteliselt terved tõud. Paljud elavad aktiivset elu kuni 14-15 eluaastani.

Tõukirjeldust aitas täiendada Jaana Roos.


ArtCreative Design and Custom coding

Märksõnad:

Tagasi