Welsh Corgi Cardigan
Welsh Corgi Cardigan ja Welsh Corgi Pembroke on Briti saarte ühed vanimad tőud. Legendide kohaselt on nad "nőiutud" koerad. Mööda Walesi rohelisi künkaid vedasid nad haldjate ja nőidade tőldu, karjatasid nende loomi, olid väikestele rüütlitele hobuste eest. Ka praegu vőib terane inimene näha nende őlgadel "vőlusadulat". "Cor" tähendab kääbust ja "gi" koera.
Kuna walesi talupojad olid vaesed ja neil polnud raha erinevate koerte pidamiseks, siis kasutati corgisid karjustena, talu valve-koertena ja seltsilistena.
Iidse Walesi seadused nägid ette mitmeid karistusi inimestele, kes vigastasid vői varastasid corgisid, kuna nende väikeste koerte oskustest sőltus otseselt omaniku heaolu. Arvatavasti on cardiganid toodud Kesk-Euroopast Walesi keltide poolt ligi 3000 aastat tagasi. Corgide esivanemad on olnud Walesi aju- ja taksikoerad ning viikingite püstkőrvad, mis on segunenud Cardiganshire'i koertega.
Nende sugulasteks peetakse schipperket ja pomeraani. Edaspidi said aga corgide kodukohtadeks Cardiganshire'i ja Pembrokeshire'i krahvkonnad Walesis.

Algselt olid corgid väga jässakad, kuldset vői bluemerle värvi, tihti rippkőrvadega.Corgide lühikesed jalad on aastasadade pikkuse aretustöö tulemus. Madal tugev koer sobib eriti hästi lehmade karjatamiseks ebatasasel karjamaal. Lühikesed jalad annavad koerale kiiruse ja vőimaldavad vältida lehmade lööke, kui ta haukudes ja näksides neid ajab.

Ka Eestis on proovitud pembroke'e karjakoertena, kuid praegu eelistatakse tőukarjustest collie'sid.

Vaatamata erinevustele, aretati corgisid kui ühte tőugu kuni XX sajandi alguseni. "Ametlikult" oli cardigan esimest korda näitusel Inglismaal 1919 aastal. 1926 aastal asutati Inglise Cardigan Welsh Corgi assotsiatsioon. 1934 aastal toimus tőugude jagunemine: Inglise kennelklubi kinnitas Cardigan Welsh Corgi ja Pembroke Welsh Corgi.

Teadaolevalt toodi Eestisse esimesed pembroke'id 1993. aastal ja cardiganid 1997. aastal.

Praeguseks on olnud ka esimesed pesakonnad. Corgid on meil pigem seltsi- ja harrastuskoerad. Energilisus, rőőmsameelsus, vastupidavus ja arukus teevad neist usaldusväärsed, kindlad ja valvsad sőbrad. Nad on vilkad, kuid samas mitte hüsteerilised. Nad arenevad pidevalt ja tahavad, et ka omanikud areneksid nendega koos. Vaatamata väikesele suurusele vajavad nad kasvatamist ja koduse korra őpetamist. Diivanikoera osa neile ei sobi. Corgi on väikest kasvu suur koer.

Corgid on väga energilised koerad. Nad vajavad palju tegevust. Kui te ei viitsi nendega jalutada ja tegeleda, siis vőivad nad endale ise tegevuse leida ja see ei pruugi kodusele majapidamisele kasuks tulla. Väga soovitav on käia trennis, näiteks on sobiv agility.

Corgide arukus on üldtuntud. Tihti on neid lihtsam koolitada, kui teenistuskoeri, rőőmuga őpivad nad kőike uut ja vőtavad meelsasti osa pere harrastustest. Nende loomulik kontakt ja koostöövalmidus on igati meeldiv omadus. Corgisid vőib näha agility ja sőnakuulelikuse vőistlustel, flyballis ja ka jäljekoerana.

Kuna corgi on aretatud kui universaalne koer, siis on ta ka hea majavaht, teatates hoovis vői ukse taga liikujatest. Samas oskab ta jälgida lapsi. Igal corgil on oma isikupära, mis teeb tast vaimustava kaaslase.

Corgidel on ka väikesed iseloomuvahed. Pembroke on elurőőmsam ja kergesti süttiv, cardigan aga rahulikum ja ettevaatlikum. Ka välimused on veidi erinevad. Pembroke on väiksem, tema karv on tihedam ja efektsem. Cardigan on massiivsem ja veidi jässakam. Üks suurim vahe on esikäppades: cardiganil on nad keeratud veidi väljapoole, pembroke'il on nad sirged. Cardigani kőrvad on märksa suuremad ja ümaramad. Pembroke kaalub 9 - 15 kg, cardigan 10 - 20 kg. Isased ja emased koerad on selgesti eristatavad.

Aastaid lőigati pembroke'idel saba, kuid arvestades loomakaitsjate hääli, on viimastel aastatel näha ka pikasabalisi pembroke'e. Väike osa pembroke'e sünnib ilma sabata. Cardiganidel on aga alati olnud saba.

Corgidel on soe alusvill ja tihe pealiskarv. Kasukas ei saa kunagi läbimärjaks ja annab hea külmakaitse. karvavahetus on paar korda aastas. Hooldus on lihtne, piisab iganädalasest harjamisest ja vajaduse korral pesemisest. Standardid lubavad kőikvőimalikke värve. Tavaliselt pembroke'id on erinevates toonides punased (pruunist kuldseni), ka soobel-märkidega, vői tricolour (kolmevärvilised). Cardiganid vőivad olla brindle (tiigritriibuline, puidumustrit meenutav), tricolour punaste- (tan) vői brindlemärkidega, bluemerle (must ja hall marmor) vői erinevat värvi punane, ka soobel-märkidega. Kőikidel värvidel on lubatud valged märgid peapeal, käppadel, kaelal ja sabaotsas.

Corgid on suhtelised terved tőud, pärilikud silmahaigused ja düsplaasia esinevad väga harva. Tavaline eluiga on 12 - 15 aastat, kuid ka 16 ja 17aastased koerad pole mingi haruldus. See eeldab korraliku energiarikast toitu, koolitust ja harjutusi, veterinaarset järelvalvet, vaktsineerimisi, hammaste ja küünte hooldust ja muidugi armastust. Teil peab olema piisavalt aega, raha ja armastust. Kuivtoitudest soovitavad kasvatajad kasutada Eukanuba Premium,Purina Pro Plan Perfomance Formula, Pedigree Advance Formula Energy. Valgu ja rasva sisaldus vőiks olla vastavalt 30% ja 20%. Kuid tuleb jälgida koera üldist seisundit ja vajaduse korral vahetada toitu. Tavaliselt on corgid hea isuga, kuid ärge mingil juhul laske koeral ennast paksuks süüa. Väheliikuvale koerale tuleb anda lahjemat toitu.

Eestis ühendab corgiomanikke Eesti Briti Karjakoerte Ühing, kuhu kuuluvad ka pika- jalühikarvaline collie, bordercollie, habecollie, shetlandi lambakoer, ning vana inglise lambakoer

Tekst: Alar Müürisepp

Tõustandard:

Rühm: 1 alarühm 1

ÜLDMULJE:
tugev, jässakas, liikuv, vastupidav. Pikkus on proportsionaalne kõrgusega, lõppedes rebaseliku sabaga,
mis asetseb samal joonel kehaga.

ISELOOMULIKUD JOONED:
valvas, liikuv ja intelligentne

ISELOOM:
valvas, intelligentne, tasakaalukas, ei ole kartlik ega agressiivne.

PEA:
pea on kujult ja muljelt rebaselik, kõrvade vahelt on pea lai ja lame, silmade kohalt kitsenev, kulmud on kaardunud.
Mõõdukas stopp. Koonu ja pea suhe on 3:5, koon kitseneb mõõdukalt ninaotsa suunas, ninaots ei ole
esiletungiv, mitte mingil juhul nüri. Alalõug on selgepiiriline. Tugev, kuid mitte esiletungiv. Ninaots on
must.
SILMAD:
keskmise suurusega, selged; sõbraliku, elava, kuid tähelepaneliku vaatega. Üsna laia asetusega, silmanurgad
on selgete piiridega. Eelistatavalt tumedad või karvkatte värviga kooskõlas, tumedate laugudega. Ainult blue merle värvusega koertel on lubatud üks või mõlemad silmad kahvatu sinised, sinised või siniste tähnidega.
KÕRVAD:
kikkis, proportsionaalselt üsna suured võrreldes koera suurusega. Kõrva otsad on veidi ümarad, mõõdukalt laiad tüvest kõrvade vahe on umbes 9 cm. Hoitakse nii, et kõrvaotsad on laiemalt, kui ninaotsast tõmmatud mõtteline sirgjoon läbi silmade keskpunkti ja asetsevad hästi taga nii, et võivad langeda lamedalt kaelale.
SUU:
hambad on tugevad, käärhambumisega, s.t. ülemised hambad katavad tihedalt alumisi hambaid ja hambad on
lõualuus täisnurga all.
KAEL:
lihaseline, hästi arenenud, proportsionaalne koera kehaehitusega, sobides hästi viltuste abaluudega.

ESIJÄSEMED:
hästi viltu asetsevad abaluud moodustavad õlavarreluuga ligikaudu 90° nurga; lihaselised, küünarnukid on tihedalt külgede vastas. Käpani sirged tugevad luud. Jalad on lühikesed, kuid keha ei puuduta maad, esijäsemed on veidi kõverdunud järgides rinnakorvi kuju. Käpad on veidi väljapoole pöördunud.

KERE:
rindkere on mõõdukalt lai esiletungiva rindmikuga. Kere on pikavõitu ja tugev, sügava rinna ja hästi kaardunud ribidega, talje on selgelt eristatav. Ülajoon on ühtlane
TAGAJÄSEMED:
tugevad, heade nurkadega ja kaunite lihaseliste reitega, käpani sirgete tugevate luudega, jalad on lühikesed; seistes on kannad külg- ja ülalt vaates vertikaalsed.
KÄPAD:
ümarad, tihedad, üsna suured ja heade päkkadega. Kõik lisavarbad tuleb eemaldada.
SABA:
meenutab rebase saba, seljaliini jätkav, mõõdukalt pikk (puudutab või peaaegu puudutab maad.). Seistes
rahulikult all, võib tõusta natuke liikumisel, kuid ei kaardu selja kohale.

LIIKUMINE:
vaba ja aktiivne, küünarnukid on tihedalt kere järgivad, kuid ei ole lõdvad ega tihedad. Esijäsemete samm on ilusa pika ulatusega ilma liigse tõuketa, sobides tagajäsemete sammuga.

KARVKATE:
lühike või keskmise pikkusega tugeva tekstuuriga.
Ilmastikukindel, hea aluskarvaga. Soovitavalt sirge.

VÄRVUS:
kõik värvid, valgete märgistega või ilma, kuid valge ei tohi olla ülekaalus.

SUURUS:
ideaalne turjakõrgus: 30 cm. Kaal on proportsionaalne suurusega, esmatähtis on üldine tasakaal.

 

Märksõnad:

Tagasi