Esmaabi - haavad, verejooksKoertel esinevad: hammustus-, lõike-, torke-, rebimis- ja laskehaavad. Tekkinud haav ja selle ümbrus tuleks puhastada sinna sattunud mustusest, võimalusel pügada haava ümbert karvad. Puhastamiseks ja loputamiseks võib kasutada puhast vett, füsioloogilist soolalahust, kloorheksidiini või mõnd muud haavapuhastusvahendit. Haavale asetada puhas side või riidelapp, mis võivad olla niisutatud haavapuhastusvahendiga takistamaks nende kleepumist haava külge.

Soovitav oleks võimalikult kiiresti pöörduda arsti poole, sest haava on mõttekas õmmelda esimese 24 tunni jooksul pärast selle tekkimist. Vanemate haavade servasid peab enne õmblemist värskendama. Kui koer on sattunud teiste koertega kaklusesse, tuleks ta igal juhul hoolikalt üle vaadata, isegi, kui nähtavaid haavu ei esine. Sest tihti jäävad väiksemad haavad märkamatuks, eriti pikakarvalistel koertel ning need võivad hiljem põhjustada tõsiseid probleeme.

Hammustushaava satub alati haava ümbrusest karvu ning mustust ja baktereid teiselt loomalt. Haav võib olla väike, kuid tihti on nahk nahaalustest kudedest lahtirebitud ning moodustunud koopasse tekib raske põletik.

Kõige sagedamini esineb verejookse käpatraumade tagajärjel, kui koer on astunud klaasikillu või muu terava eseme otsa.

Arteriaalse verejooksu korral (veri helepunane ja pulseeriv) tuleks asetada žgutt trauma kohast ülespoole.

Venoosse verejooksu (tumedam veri) korral tuleks haavale tugevalt suruda puhas kuiv side või riidelapp. Mõlemal juhul haav katta puhta sideme või käepäraste riidelappidega ja mõõdukat survet avaldades kinni siduda. Seejärel pöörduda arsti poole.

Ninaverejooksu (võib tekkida traumade tagajärjel) korral katsuda koer maha rahustada, asetada koonule jääkott või jahutatud geelipadi. Kui verejooks ei peatu, pöörduda arsti poole.

Allikas: loomaarst.ee

Märksõnad:

Tagasi