Küsimus:

Tere

Olen hundikoeralaadse koera, Sämmi omanik Esta Partei. Koera võtsime Kohtla-Järve kodutute loomade varjupaigast ja ta on 2 a ja 4 kuud vana. Elab aias (linnalähedane maakoht) ja käib ka toas. Käime ka iga päev jalutamas kus käivad inimesed ja ka teised koerad ning siinkandis kohtab ka rebaseid nägema.Kuna olen eelmisest suvest saadik kahes eri kliinikus ravinud, aga õiget diagnoosi pole saanud veel, mõtlesin, et ehk on Teil võimalik anda vähemalt soovitusi, kuidas edasi oma lemmikut aidata.

Kaebused:
Koer närib tugevalt käppasid, jalutades „sõidab“ ninaga lumes, püherdab, lakub ka vahel sabaalust ja kratsib kõrvu veriseks.

Algas see närimine 2014 aprillis, vähesel määral. Sügisel leidsin lõua alt kaelarihma alt (oli kitsas kutsika rihm kaelas, praegu kaelarihm ainult jalutamise ajal) väikese punaka nahaga karvutu laigu, mida määrisin Flucidermiga, paranes.

Kammida pole ta kunagi tahtnud, aga olen seda ikka pidanud tegema, kui karvavahetuse aeg on.

Kui kratsimine, närimine ei vähenenud, ravisime Kohtla Järvel Farmax kliinikus, kus narkoosi all puhastati pärakupaunad, sisestati ravim, mis eemaldati 2 nädala pärast. Samuti määrati 10 päevane antibiootikumikuur ja määriti käpad üks kord Braunovidoliga. Kästi kuu pärast kontrolli tulla, aga kuna ma ei pidanud diagnoosi tõenäoliseks, pöördusime umbes oktoobris Vetdoki, vahepeal panin ka turjale tilgarohtu Fypryst, määrisin käppasid Flucinariga ja andsin ussirohtu.

Määrati spetsiaalse šampooniga pesu 4 korda, mida me ei suutnud teha, sest koer rabeles ja põgenes ning karjus.

Ostsin allergiavastase kuivtoidu kala ja kartuliga, aga andsin ka kana+riis või tatar keedetud toitu lisaks. Sain ka kõrvarohu – Aurizon, kuna kõrv oli katki kratsitud äärest ja raputas. Ostsin apteegist soovitatud allergiatabletid, vist Tavegil, kahjuks ei mäleta.

Kuu aja pärast läksin Jelena Rodionova juurde vastuvõtule. Võttis vereproovi ja käppadelt kaapeproovi, tegi kindlaks, et on kokid käppade all ja vereproov viitas mingitele parasiitidele. Saime antibiootikume 21 päeva, turjale Advocate, toidu vahetasime kalkuni hakklihast+hirss või riis või tatar vastu, oli veel ka kuivtoitu, mis sealt ostsin (kala+kartul), käppasid määrisime mingi pastaga kokkide jms vastu 3 päeva+ seene vastu õline vedelik lahustatult vees 1 päev, nii 2 nädalat vaheldumisi. Hetkel annan ka teist allergia kuivtoitu, part+kartul, Josera firma oma.

Määrati ka toidu sisse  Noromecitini 0,3 ml, seda nüüd enam ei pane, sest 2 kuud sai täis. See kõikide parasiitide vastu, juhul kui olnuks nahalestad vms.

Kuna need meetmed on ainult lühiajaliselt leevendanud sümptomeid ja kõrva oleme kaks korda ravinud, nüüd on teine kõrv, siis peame mõtlema edasiste tegevuste plaani ja ravi, mul on sellised küsimused:

Kas võib olla tegemist pärakapauna nõre mitteväljumisest tingitud allergeenidega? Ise pigistasin, kui antibiootikumi 3 nädalane kuur läbi sai, pritsis nõre, mis oli vedel, veidi rohekas, mitte paks.
Kas tolmulesta saab kindlaks teha? Kas see elab ka koera karvkatte, nagu vaibas?
Kas on ravimit, mis mõjuks sissesöötmisel vm süsteemsel viisil nahahaigustele? Arvan, et nüüdse info põhjal on see vähetõenäoline põhjus.

Kas on võimalik koera kuidagi uimastada, et selle spetsiaalse šampooniga või mingi muu vahendiga pesta?

Kas tohib käppasid määrida Hydrokortisoon salviga (inimese apteegis on väike tuub retseptita), et vähendada sügelemist või mis tablette anda, et leevendada sügelust?

Kas see võib olla Atoopia ja mida ette võtta, et täpsemat diagnoosi määrata?
Kas oskate ehk ravi soovitada selle pika jutu põhjal?

Lugupidamisega,
Esta Partei
koeraomanik

Vastus:

Tere,
Teie koera haiguslugu on üsna pikk. Vastan nii palju kui selle info põhjal on võimalik, aga tegelikult oleks ülevaatus ja pikem näost-näkku konsultatsioon ikkagi vajalik.

1. Kas võib olla tegemist pärakupauna nõre mitteväljumisest tingitudallergeenidega?  Ei. Rohekas haisev nõre pärakupaunades on normaalne ja seda ei ole vaja välja pigistada. Pärakupauna d teevad häda reeglina  vanadele paksudele, väheliikuvatele koertele ja avalduvad peamiselt sabaümbruse lakkumise, närimise ja pepu peal sõitmisena.

2. Kas tolmulesta saab kindlaks teha? Kas see elab ka koera karvkatte, naguvaibas?
Tolmulestaallergiat saab verest kindlaks teha, aga eelnevalt peab olema välistatud parasiitide esinemine ja toiduallergia. Probleem pole selles, kus ta elab ,vaid see, et koeraga kokku puutudes  tekitab allergiat.

3. Kas on ravimit, mis mõjuks sissesöötmisel vm süsteemsel viisilnahahaigustele? Arvan, etnüüdse info põhjal on see vähetõenäoline põhjus. Nahahaigusi on sadu ja ühte universaalset ravimit neile pakkuda ei ole. Kõigepealt tuleb ikkagi sügeluse põhjus kindlaks teha.

4. Kas on võimalik koera kuidagi uimastada, et selle spetsiaalse šampoonigavõi mingi muu vahendiga pesta? Koerale saab teha kerge anesteesia, et ta end pesta laseks, aga selle otstarbekus tuleb enne hoolega läbi kaaluda.

5. Kas tohib käppasid määrida Hydrokortisoon salviga (inimese apteegis onväike tuubretseptita), et vähendada sügelemist või mis tablette anda, etleevendada sügelust?Põhimõtteliselt võib, aga seda ei saa lõputult teha, kui sügeluse põhjus on välja selgitamata.

6. Kas see võib olla Atoopia ja mida ette võtta, et täpsemat diagnoosimäärata? See võib olla atoopia (tolmuallergia) ja selle diagnoosimiseks tuleb kõigepealt välistada parasiidid ja toiduallergia. Pikemalt saab lugeda  http://www.toometikliinik.ee/upload/fck/End-ennastunustavalt-kratsiv-loom.pdf

7.Kas oskate ehk ravi soovitada selle pika jutu põhjal? Ei oska, aga mõned mõtted:
a)Noor koer varjupaigast – kui parasiiditõrje on korrektselt tegemata (kirbutõrjeks tilgad turjale 1x kuus. Muud parasiidi – korduv nahakaabete kontroll või Advocate või STronghold vähemalt 2x 2 nädalase vahega turjale), siis on parasiit  üsna tõenäoline. Kuna teie koer sai 2 kuud Noromectini, siis võiks parasiidid välistada juhul, kui on tegemist majapidamise ainsa loomaga. Kui teil on veel teine koer või kass ja see parasiiditõrjet regulaarselt ei saanud, võib olla tegemist taasnakkusega.
b)Toiduallergia – selle kindlakstegemisekspeab koer sööma 2 kuud mingit uut valku sisaldavat toitu ja ei midagi muud. Kui sügelus selle 2 kuu jooksul ei kao, siis on ilmselt tegu atoopiaga. Esialgse info põhjal ei ole võimalik täpselt aru saada, kuivõrd korralikult on dieeti peetud.

Toiduallergia kohta saab rohkem lugeda siit http://www.toometikliinik.ee/upload/fck/Toiduallergia-ravi-----valjakutse-nii-omanikule-kui-ka-loomaarstile.pdf

Part ja kartul on hea variant, aga siis peab tõesti sööma seda ja ainult seda 2 kuud.
Samal ajal peab arst kontrollima , et ei oleks kraapimisest tingitud bakteriaalset või pärmseentest põhjustatud nahapõletikku.

Kõrvapõletikud on sagedasti toiduallergia või atoopia osa.  Viimaste kindlakstegemine on pikk protsess, mis nõuab omaniku ja loomaarsti tihedat koostööd.

Tervitustega
dr. Tiina Toomet


Tagasi