Ehkki kutsikaeas pole näksamine paljudele probleemiks, võib see suure koera puhul selleks saada. Üldiselt on näksamine koerte käitumise normaalne osa, kuid kui suur koer näksab või hammustab, on see valusam ja võib vigastadagi. Täiskasvanud koera ümberõpetamine on tunduvalt raskem, sest ta ei ole inimese reaktsioonide suhtes enam nii tundlik. Suurt koera on ka puht füüsilise suuruse tõttu raskem kontrollida. Täiskasvanud koera, kes hammustab või näksab, pole kutsikaeas tõenäoliselt teisiti käituma õpetatud.

Mõnel puhul võib näksamise taga olla hoopis hirm või stress. Sel juhul on näksamine ja hammustamine agressiivsuse märk. Alati pole lihtne vahet teha, kas näksamise põhjus on mäng või agressiivsus, kuid tavaliselt on mängiva koera kehahoiak ja näoilme lõdvestunum. Agressiivse koera keha on pinges, ta võib hambaid näidata ja ta hammustab tugevamini ja kiiremini.

Mida selle vähendamiseks ette võtta

Mängimine, närimine ja esemete uudistamine võtavad suure osa koera ajast. Ja suu on üks meeleelundeid, mille abil koer saab esemeid tundma õppida, sealhulgas inimest. Kutsikana ehk armas, ei pruugi näksamine seda suure koera puhul mitte olla. Seepärast on oluline õpetada koera end ohjeldama.

Õpetamise lõppeesmärk peaks olema õpetada teda inimest üldse mitte näksama, kuid selleks peab koer esmalt õppima oma hammustuse tugevust kontrollima. Koer, kes ei ole seda inimesega mängimisel tegema õppinud, ei mõista, et inimese nahk on õrn ja ta hammustus võib liiga tugev olla.

Tavaliselt õpivad koerad oma hammustuse tugevust kontrollima teiste koertega mängides. Kui üks koer hammustab teist teist liiga kõvasti, siis annab ohver sellest märku kiunatusega ja lõpetab mängimise. Sageli lõpetab ajutiselt mängimise ka hammustaja.

Ise koera õpetades tuleks käituda niisamuti. Laske mängimise ajal koeral oma käsi näksata ja kui ta näksab liiga tugevalt, imiteerige niuksatust ja laske oma käsi lõdvaks. See peaks koera ehmatama ja panema teda näksamist lõpetama. Kui niuksatamine ei too soovitud reaktsiooni, võib proovida pahandava häälega kõnelemist. Näksamise lõpetamise eest tuleks koera kiita. Seejärel jätkake mängimisega ja kui koer uuesti liiga tugevalt näksab, korrake eelnevaid samme, aga mitte rohkem kui kolm korda 15 minuti jooksul.

Kui häälest üksi jääb väheks, võib kasutada vaheaja meetodit. Pärast häälega märku andmist ignoreerige koera 10-20 sekundit ja kui koer ei lõpeta näksamist, tõuske püsti ning minge koerast paarikümneks sekundiks eemale, vajadusel lahkuge toast. Pärast lühikest vaheaega minge koera juurde tagasi ja proovige mängimist jätkata. Kui koer jälle liiga tugevasti näksab, korrake protseduuri.

Kui koera käitumine on muutunud õrnemaks, karmistage reegleid ja reageerige ka õrnemate näksamiste peale, kuni koera hammustused on muutunud nii õrnaks, et survet pole tunda.

Järgmise sammuna tuleks koera õpetada üldse mitte näksama. Võib jätkata vaheaja meetodiga. Selleks tuleks reegleid taas natuke muuta. Reageerida tuleks juba siis, kui tunnete, et koera hambad on vaid õrnalt nahka. Vaheajad võiks kest poolest ühe minutini. Alternatiivina võib koera liikumisvabadust ajutiselt piirata, panna koer kas rihmaga kinni või puuri. Pärast lühikest vaheaega laske koer taas lahti ja jätkake oma varasema tegevusega.

Veel võite proovida anda närimiseks mõnd mänguasja, kui koer teid näksab. Et koer mänguasjast ei tüdineks, võiks tal neid mitu olla. Samuti võiks koeraga mängida selliseid mänge, mis ei eelda füüsilist kontakti, näiteks mänguasja äratoomist.

Kolmandaks abinõuks on sobivate käskluste õpetamine (nt „Jäta!“, „Paigal!“), nii õpib koer oma impulsse kontrollima. Head teeb ka see, kui koer saab teiste koertaga mängida, siis on tal hiljem vähem energiat teiega jõuliselt mängida.

Kui muud nipid ei aita, võib kasutada maitsepõhist peletusvahendit. Kandke kahe nädala jooksul vahendit kohtadesse, mida koer tavaliselt näksab või lakub. See peaks olema piisav aeg, et koer oma harjumusi muudaks.
Viimase võimalusena võib näksamise koerale ebameeldivaks muuta, selleks võib kasutada piparmündimaitselist suuõhuvärskendajat.

Kui koer teid näksab, andke ebameeldivast tundest häälega märku ja piserdage koerale värskendajat otse suhu. Piserdama peaks ühe kiire ja sujuva liigutusega,  ilma rüseluseta, vastasel juhul võib koer teid kartma hakata või agressiivseks muutuda. Võimaluse korral tasuks seda võtet aga vältida.


Tagasi