Kuidas valida koerale puuri?

Paljud koeraomanikud kasutavad puuri, sest see muudab kooselu koeraga turvalisemaks. Puur on koera jaoks tema pesa, urg kus ta tunneb end kaitstult ja turvaliselt, koht kus teda ei segata ja ta saab rahulikult puhata. Ei tasu karta, et puur mõjub koerale "vangikongina".

Puur peaks mõõtmetelt olema piisavalt suur, et koer saaks seal püsti seista, end ümber keerata ja magades sirutada. Mõistlik on juba kutsikale osta sellises suuruses puur, mis sobib talle ka täiskasvanuna.

Koeraga reisides on puuri kasutamine mugav ja turvaline

Autos koera transportides ja puuri kasutades väldid koera liigset liikumist äkkpidurduse korral, samuti ei sega puuris olev koer juhil auto juhtimist. Kui koer on puuris, saab sihtkohta jõudes auto ukse või luugi rahulikult avada, kartmata, et koera võib autost välja hüpata.

Puhkusele sõites võetakse koer(ad) tihti kaasa, siis on puurist palju abi, koera puur on tema jaoks "turvaline ja kodune pesa", pakkudes võõras ümbruses kindlustunnet ja vähendades ärevust.

Vaatame lähemalt erinevaid puuride tüüpe:

Metallpuurid

Tõenäoliselt enimlevinud puuritüüp, eriti sobiv suurt kasvu koertele.

Plussid:

- saab kergelt kokku pakkida ja teisaldada
- tugevad ja lõhkumiskindlad
- hea ventilatsioon ja koer näeb ümbrust
- pikk kasutusiga (eriti plastikviimistlusega puuride puhul)
- põhjapindala on suurem kui plastikust puuridel
- mudelid on tavaliselt 1-3 ukselised, hea kodus kasutada vastavalt sellele kuidas puur on paigutatud

Miinused:

- suurte mõõtudega puurid on tavaliselt päris rasked (siis tasub lisaks puurile osta puurirattad)

Plastikust puurid

Samuti küllaltki levinud puurivariant, kuid sobib rohkem väiksematele koertele.

Plussid:

- kergem kui metallpuur
- rohkem "uru" tüüpi ehk koer on rohkem eraldatud kui metallpuuri puhul (seinad on kinnisemad ja privaatsust armastavad koerad tunnevad end mugavamalt)

Miinused:

- ei käi nii hästi kokku kui metallpuur
- veidi halvem ventilatsioon kui metallpuuril
- autos kasutamisel võib puur kokkupõrkel kergemini puruneda
- plastik võib muutuda ajapikku rabedaks
- koer, kes armastab närida võib plastikpuuri lõhkuda
- enamik mudelitest on 1 ukselised

Tekstiilist puurid ehk nn telkpuurid

Vähem levinud, kuid samuti kiiresti poolehoidu võitev puuritüüp.

Plussid:

- kõige kergem puurivariant, hea kaasas kanda ja ei kolise
- võtab transportides vähem ruumi

Miinused:

- aktiivsem koer võib puurist läbi tungida või puuriga koos "jalutama minna", seetõttu sobib pigem vanemale koerale või rahulikule koerale, kes puuris hästi püsib
- suhteliselt kallis hind

Kutsika harjutamine puuriga

Sinu koera esimene kogemus puuriga peaks olema positiivne, et mitte luua edasiseks negatiivset seost ja tekitada koeras vastumeelsust puuri minekul. Puuriga harjutamist on hea alustada kohe kui koera koju tood, samas seda saab teha ka hiljem, koera vanus ja kogemused ei ole siin olulised. Oluline on see mis juhtub peale seda kui oled puuri koju toonud.

Valmista puur koera jaoks ette. Olenevalt puurist on võimalik sinna sisse kohustusliku alusmati lisaks panna ka joogi ja söögikauss (metallpuurid ning puuri külge pandavad kausid). Puuri alusmatina on hea kasutada vett hülgavat materjali ("õnnetuste" ning lõugadelt tilkuva vee kaitseks).

Hea on kui puur on osaliselt ka kaetud või läbinähtamatu ning avavus suunatud kodu aktiivsema koha suunas. Nii annad sa koerale võimaluse oma kodu ja karja liikmeid jälgida kuid omada samal ajal oma turvalist pesaurgu.

Kui puur on seest ette valmistatud, on aeg alustada puuriga harjutamist.

- Jäta puur lahtise uksega lihtsalt põrandale ning jätka oma igapäevaste tegevustega. Kui koer läheb uudishimust puuri uurima, lase tal seda rahus teha.
- Alusta puuri kõrval, kasutades maiust, selle tutvustamist. Istu puuri kõrvale maha, kutsu koer enda juurde ja anna juurdetuleku eest maiust.
- Kui koeral on maiuse vastu huvi tekkinud, aseta koera silme all maius puuri, sulge puuri uks
- Õhuta koera sõnadega ning viidates maiuse järgi minema, kui koer selle peale hakkab uurima kuidas puuri sisse saada ning käpaga puuri ust puudub, ava see ning kiida "tubli koer" või "edasi" või "võta"  ning lase ta maiuse järgi puuri siseneda.
- Kiida samal ajal kui koer siseneb ja maiuse võtab. Ära siinkohal sulge puuri ust kui koer on puuri sisenenud. Kiida teda, kui ta on puuris, ole tähelepanelik ning ÄRA mingil juhul kiida, kui ta tuleb puurist välja (sa ei taha, et ta looks puurist välja tulemise ja olemisega parema seose, puur peaks olema tulevane varjupaik ja tema turvaline pesa).
- Ära mitte kunagi sunni koolitusjärgus oma koera puuri minema. Ta hakkab sellest kiiresti seostama puuri kui millegi karistava ja ebameeldivaga.

Loe edasi...

Tähtis! Kasutades puuri, ära jäta kunagi koerale kaela kaelarihma (eriti poovat tüüpi kaelarihma).

koer.ee 2011