Küsimus:

Mul mure seoses koera sirtsutamisega kui teda paitada siis enamus ajast teeb nii öelda rõõmu/hirmu sirtsu maha, olenemata kas siis võõras või oma inimene. Kas see on normaalne ja kaob mingi aja pärast ära kuna ta alles ka kutsikas 3,5 kuune või peaks selleks midagi muud ette võtma.

Teine asi on inimeste kartmine ja haukumine ( vahel ka omade peale) on olnud olukordi kus ma olin koeraga kodus siis tuli hiljem naine lapsega koer hakkas haukuma ja läks uurima kes tuli aga peale seda jooksis minu juurde sellise häälega nagu keegi hakkaks teda tapma ja terve tuba oli pissirida täis ometi keegi ei teinud talle midagi ainult kutsusid teda nimepidi. Ma küll kardan et osaliselt olen selles ka ise süüdi, seoses just selle sirtsutamisega sai alguses teda ka karistatud puhtalt enda teatmatusest (turjast tõstmine, kerge pepu laks) aga ei midagi vägivaltset. Igal juhul kas sellega oleks võimalik midagi ette võtta ??

Vastus:

Paljud kutsikad sirtsutavad, kui on ülierutunud või hirmunud. Sellise koeraga peab väga rahulikult käituma. Näiteks ei maksa teda paitada, kui teile või ka võõrastele, ukse peale vastu tuleb. Silitada vaid siis, kui kutsikas rahulikult istub või lamab, mitte aga siis, kui ta erutunult inimeste ümber vänderdab. Siis ei maksaks koerast üldse välja teha. Tähelepanu pöörata alles siis, kui on rahunenud.

Teisest probleemist järeldub, et ilmselt ongi tegemist ebakindla ja kartliku kutsikaga. Feromoonidest võiks abi olla ja kindlasti tasuks mõelda kutsikooli mineku peale. Meie kliiniku kutsikakoolid on mõeldud noorematele (kuni 4 kuuni), sellest east olete juba väljas, aga kindlasti leiate sobiva koolitaja kas „Koerusest“ või „Takost“.

Praegu on veel võimalik koera enesekindlust kasvatada ja halbadest harjumustest lahti saada, aga alustama peab kohe, enne kui hirmud ja väärkäitumine kinnistuvad. Karistada sellist kartlikku kutsikat kindlasti ei tohi.

Lisalugemist http://www.loomakliinikud.ee/lemmikloomade-stress/

Tervitustega loomaarst Tiina Toomet