Kui koer on saanud autolt löögi ja jäänud lamama, ei tohi teda ettevaatamatult sülle haarata, sest see võib põhjustada juhul, kui koeral on löögi tagajärjel murdunud selgroog, lisatraumasid. Katsuge säilitada rahu, kontrollige, kas koer hingab (jälgides tema rinnakorvi liikumist). Katsudes koera rinnakorvi umbes sellelt kohalt, kuhu ulatub tema küünarnukk, soovitavalt vasakult poolt, saate kontrollida südame tööd.
Sisemisele verejooksule võivad viidata väga kahvatud limaskestad. Nende kontrollimiseks võite õrnalt alumist silmalaugu allapoole tõmmata (normaalne silma sidekest on roosa) või tõsta üles koera ülamokk, ka see peab olema normaalses seisundis roosa. Moka siseküljele sõrmega mõõdukalt survet avaldades peaks sellele kohale jääma heledam laik, mille värvus kiiresti ülejäänud alaga ühtlustub.
Kui ühtlustumisaeg on pikk, võib see viidata sisemisele verejooksule. Kahvatud limaskestad võivad viidata ka suurele šokiseisundile. Šokis koer vajab rahu ja mõõdukat temperatuuri. Kui koer on pärast lööki võimeline liikuma, tuleb teda kinni hoida ja üritada maha rahustada, säilitades ülimat ettevaatlikkust, kuna šokiseisundis koer ei pruugi peremeest ära tunda ning võib valust hammustada.
Saadud luumurrud, ükskõik, kui hirmsad nad ei paistaks, ei ole nii ohtlikud, kui sisemised, silmaga nähtamatud vigastused. Lamama jäänud koer tuleks teda võimalikult vähe liigutades tõsta tekile või käepärast olevale kõvemale alusele ning üritada ta sinna rihmadega fikseerida. Isegi kui koer on võimeline kõigil neljal käpal liikuma, oleks soovitav arstil lasta ta üle vaadata, et vältida hilisemaid komplikatsioone. Mida kiiremini saab koer arstiabi, seda parem.
Tagasi