SongSonga puhul on rinna-, kõhu- või vaagnaõõnes paiknevad organid nihkunud oma kohalt kas naha alla või läbi diafragma rinnaõõnde, kuna kõhukelme või diafragma normaalne anatoomiline terviklikkus on lõhutud. Songad võivad olla kaasasündinud, omandatud või traumaatilised. Kõige sagedamini esineb kaasasündinud nabasonga. Sel juhul on koeral nabaarmi juures märgata suuremat või väiksemat punnikest. Naba kohalt on kõhukelme rebenenud, selle ava kaudu on naha alla tunginud kas rasvik (rasvkoeline moodustis kõhuõõnes, mille ülesandeks on kaitsta sooli ja teisi siseorganeid) või halvemal juhul sooled. Kaasasündinud nabasongade üheks põhjuseks peetakse seda, kui kutsika nabanöör on pärast sündi mitteoskuslikult eemaldatud (kas ema või omaniku poolt).

Kui songavärat ei ole suur ( Ø alla 1,5 cm) ning naha alla pole tunginud sooled, siis väga noort koera ei opereerita, kuna kutsika kõhukelme ja –lihased on väga nõrgad ning õmblused võivad kergesti rebeneda. Songa peab mitu korda päevas tagasi masseerima, songa kohale võib asetada ka plaastri, mis songa sisu kõhuõõnes hoiab. Kutsika arenedes tõmbub songavärat tavaliselt koomale ning mõned koerad võivad sellest välja kasvada. Kui songavärat on suurem ja naha alla tungivad ka sooled, siis peab kutsikat opereerima. Emastel koertel soovitatakse songakoht alati operatiivselt korrigeerida (kui kutsikas sellest ise välja ei kasva), sest mittesulgunud songavärat, olgugi tilluke, võib hilisemal tiinuse ja poegimise ajal osutuda nõrgaks ning suuremaks rebeneda.

Kubemesonga korral on koera kubemekanali värati rebenemise või liigsuure kubemekanali tõttu tagajalgade vahelises piirkonnas naha alla tunginud kas sooled, põis või ka emakas (tavaliselt on see suurenenud, näit. tiine emakas). Kubemesong võib olla kaasasündinud või omandatud. Kassidel tekib see tihti trauma tagajärjel, kui loom on saanud tugeva löögi alakõhtu või kukkunud kõhtupidi millegi otsa. Kubemesong vajab alati operatiivset korrigeerimist.

Lahklihasong ehk perineaalsong tekib peaaegu eranditult isastel koertel. Sel juhul on märgata koera saba kõrval ühel või mõlemal pool muhkjat moodustist. Enamasti kimbutab see eakamaid koeri. Põhjuseks on vaagnapõhja lihaste kõhetumine, mille tagajärjel võivad saba kõrvale naha alla tungida kas sooled, põis või eesnääre. Üheks lihaste kõhetumise põhjuseks peetakse liiga kõrgeid testosterooni tasemeid. Seetõttu on soovitav need koerad kastreerida, sest see tagab parema operatsioonitulemuste püsimise.

Song võib tekkida ka pikaajalise kõhukinnisuse tagajärjel, kui koer on sunnitud pikemal perioodil roojamiseks tugevalt pingutama. Perineaalsong vajab kirurgilist vahelesegamist, kuid operatsiooni tulemused on paremad kui seda tehakse varases staadiumis. Kui piirkonda ei ole jäänud enam ühtegi normaalse paksusega lihast, on raske songaväratile midagi ette ehitada. Operatsioonijärgselt peab koera kogu järgneva elu jooksul toitma nii, et ei tekiks kõhukinnisust.

Diafragma songa korral on katkenud rinna- ja kõhuõõnt üksteisest eraldava vahelihase terviklikkus. Kõige sagedamini tekib diafragma song trauma tagajärjel (kõrgelt kukkumine, autoõnnetused), harva kaasasündinud anomaaliana. Tekkinud ava kaudu võivad rinnaõõnde tungida soolelingud või maksasagarad. Esmaseks tunnuseks on hingamispuudulikkus, kuna rinnaõõnde tunginud kõhuõõneorganid suruvad kopse kokku. Ravi on kirurgiline.

Allikas: imelaps.ee


Tagasi