PeLemmikloomaportaalides luuravad kutsikapetturidtis pakub ülikalleid chihuahua kutsikaid imeodava hinnaga ja lubab pisikese moekoera lausa Aafrikast kohale lennutada, kirjutab Päevaleht.

Pärandust või lotovõitu lubavaid nn Nigeeria kirju teab küllap igaüks, kuid sama skeemi on viimasel ajal pisut muudetud ja peenemaks lihvitud ning asutud selle abil loomasõpru püüdma. Näiteks Soov.ee-st leiab lakoonilise kuulutuse: „Chihuahua kutsikad, kõikide paberitega, 2 emast“. Hinnaks küsib müüja 2500 krooni ja palub ostjal rääkida inglise keeles.

Päevalehe toimetusega võttis ühendust Maria (nimi muudetud, tegelik nimi toimetusele teada – toim.), kes antud kuulutust nähes hakkas pettust kahtlustama. Nimelt maksavad odavamad chihuahuakutsikad 10 000 -12 000 krooni, kallimate hind aga küünib kuni 32 000 kroonini. Kuidas siis nii, et kutsikat müüakse tavahinnast nõnda palju odavamalt?

Kutsu lubatakse Aafrikast kuue tunniga Tallinna lennutada

Maria vahetas end Tambos Tereniks nimetava mehega mitu e-kirja, millest ilmnes aina selgemini, et müüja on pettuse peal väljas. Müüja väitis, et kutsikad asuvad Aafrikas Kamerunis, kust need saab Eestisse saata just lemmikloomade transpordile spetsialiseerunud lennufirmaga. Samuti võtvat lend Kamerunist Tallinna aega vaid kuus tundi. Lisaks sellele, et kutsikas on odav, oli odav ka kutsu lennupilet – transpordikuluks küsis tundmatu „Aafrika koertekasvataja“ vaid 1 500 krooni.

Kui Maria ühes kirjas mainis, et kahtlustab pettust, siis pakkus kutsikamüüja välja, et tema aususe kinnitamiseks võib teha nii, et naine kannab müüjale esmalt üle vaid koera transpordikulu 1 500 krooni ja ülejäänud ostu eest tasub pärast looma kättesaamist. Maria ei lasknud end lollitada ja asus kutsikamüüja sõnadele kinnitust otsima. „Proovisin kuulutuses antud telefoninumbrile läbi Skype'i helistada, aga sellist numbrit ei ole olemas. Sellist transpordifirmat ei ole ka olemas,“ rääkis Maria Päevalehele. „Ilmselt on ka kutsikad kellegi teise omad ja pildid on võetud internetist,“ arvas ta.

"Aafrika koerakasvataja" otsib ohvreid mitmes portaalis

Nii Soov.ee-s, Kiire.ee-s, turg.onepage.ee-s kui ka kuuluta.ee-s ilmunud müügipakkumisele on portaalides üsna mitmeid kordi vastatud ja mõnigi vastaja on üles näidanud tõsist huvi kutsude ostmise vastu.

Põhja-Eesti koertekasvatajate klubi juhatuse liikme Aire-Piret Pärna sõnul pole seekordne juhtum, kus Aafrikast pakutakse imeodava hinnaga kallist tõugu kutsut, sugugi esmakordne.

„Selliseid pettuskuulutusi on ette tulnud juba aasta või isegi poolteist,“ ütles Aire-Piret Pärn. „Kuulutused puudutavad populaarsemaid, enamasti 9. rühma tõuge (9. rühm on seltsi-ja kääbuskoerad - toim.). Pakutakse näiteks inglise buldoge, chihuahuasid ja teisi maailmas populaarsemaid tõuge.“

Inglise buldog osutus tegelikult suureks linnukoeraks

„Petuskeem on üle maailma levinud ja tõsi on see, et inimesi on õnge läinud,“ sõnas Pärn. „Need võltskuulutused on kahtlemata probleem. Ma ei tea, kas konkreetselt Eestis on keegi selle õnge läinud, aga ma kaldun arvama, et on.“

Koertekasvatajate klubi juhatuse liikme sõnul tuleb tõukoera ostes kindlasti kuulutust tähelepanelikult uurida. Tähele tuleks panna, kas kuulutus pole mitte Google Translate’i abiga eesti keele tõlgitud, samuti ei tasu uskuda ebareaalselt odavat hinda. Väga oluline on uurida koera sugupuud.

 „Me korraldasime ükskord isegi eksperimendi. Küsisime kuulutuse peale koerte sugupuud ja meile isegi saadeti vanemate nimed ja selliste nimedega koerad olid isegi tegelikult olemas. Ainult et – kuulutuses väidetavalt inglise buldog osutus tegelikult 7. rühma suureks linnukoeraks,“ meenutas Pärn üht asetleidnud juhtumit.

Koertekasvataja pani kuulutuse peale kutsikaostu kavandavatele inimestele südamele, et küsimuste tekkimise korral võetaks ühendust vastava tõuühingu või kennelliiduga ja uuritaks, kas üks või teine pakkumine on usaldatav.

Väljavõtteid Maria ja "Aafrika koertekasvataja" kirjast - kirjaviis muutmata

Maria: (...) Kas olete kutsikatele juba peret leidnud?(...)

Müüja: (...) Täname teid huvi minu kutsikad, kutsikate on meeste ja naiste, nad on vaid 10 nädalat vana, vaktsineeritud, terve ja kutsikate kogu oma pabereid.
Ma otsin head ja hooliv peredele anda minu puppies neist, kutsikad on hea kaaslane oma perele.
Ma elan Kamerun, kust ma olen tarnib kutsikad teile, mina annan teile iga kutsikate eest 2500 EEK ja 4500 EEK mõlema jaoks kutsikad sealhulgas veokulud teile.
Kus sa elad Eestis?
Kas teil on lapsi kodus?
kas te olete abielus?
olete sordiaretaja?
saate rääkida inglise?
(....)

Maria: (...) Are puppies in Kamerun at the moment? If so, then I must say that I am afraid to take them. (....)

Müüja: (..:) I will send the puppies through a pets transport airline and the flight will take just 6 hours to reach Estonia and the puppies will be delivered at your home address by the pets transport delivery carrier.(...)
Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.