Küsimus:

Tere,

Võtsin 2012 a. varjupaigast emase koera. Koer oli äsja steriliseeritud.
Pool aastat hiljem tekkis koeral põletik. Loom indles ka kaks korda aastas.
Nüüd tekkisid koeral verejooksud. viisime samasse kliinikusse kus teda kunagi steriliseeriti. Lubati teha operatsioon tasuta, kui viga peaks olema nendepoolne.
Seal selgitati, et koeral on tekkinud emaka köndi kasvaja ja põletik. Ja viga ei olnud nendepoolne. Küsimusele miks on koeral innaajad, vastati et ei tohiks olla.

Minu küsimus on. Kas saab koeral olla emaka (köndi)kasvaja ja põletik kui steriliseerimine oli tehtud täiesti korrektselt?
Kas korralikult steriliseeritud koeral on regulaarselt kaks korda aastas innaaeg?


Lugupidamisega
Toivo

Vastus:

Tere,

Selles loos on segaseid seiku ja seega täpset vastust raske anda.

Korrektselt eemaldatud munasarjad ja emakas ei tekita mitte mingil juhul regulaarset veritsust. Kahjuks ei tehtud kliinikus veritsuse ajal tupenõre tsütoloogilist uuringut.
Selle põhjal oleks saanud otsustada, kas koera organism toodab veel östrogeeni ja siis saaks kindlalt väita, et munasari või osa sellest on ikkagi alles ja operatsioon pole sooritatud korrektselt.

Kui koeral oleks köndikasvaja ja põletik siis oleks veritsus pigem pidev (alguses vähem hiljem rohkem) ja loom ise tunneks ennast kehvasti. Kui kordusoperatsioonil tuvastati köndikasvaja ning see ka eemaldati, siis oleks histoloogilise uuringuga laboris saanud kindlaks teha, millega täpsemalt tegu.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kahjuks on kliinik jätnud tegemata need uuringud, millega oleks saanud kinnitada või ümber lükata kahtluse, et operatsioon polnud sooritatud korrektselt.

Lugupidamisega
Loomaarst Tiina Toomet

 

 

 


Tagasi