Küsimus:

Tere,

Mure on selline, et köhib sügisest saadik emane siberi husky. Algul oli köha leebem, aevastas pigem rohkem. mingi aeg läks köha hullemaks, köhahoog oli just hommikul kõige hullem ja ka kui jalutama läksin, ka siis algul tirimisega köhis palju. Läksime arsti juurde, seal sai turja peale parasiidi tõrjet ja antibiootikumid kaheks nädalaks peale, arvati, et on ussid. Arvati, et ka ussid võivad sellest olla,et tal olid sel ajal kutsikad ja tal tiinuse ajal immuunsüsteem nõrgenes. Ka kutsikatel olid ussid ja kõik said ussirohtu. Kui kutsikad läksid uude koju, küsisin kas ussidest on lahti saadud, siis üks kutsikas oli veel välja oksendanud ussi.

Algul ravi nagu toimiski aga köha täiesti ära ei kadunud. Oli vahest harva ikka köhatamine ja aevastamine. Läksime siis uuesti arsti juurde, suunati südamearstile, seal öeldi, et koeral süda korras ja kopsudes ka midagi halba kuulda ei ole. Pandi uuesti turjale parasiidi tõrjet ja köha on küll natuke leebemaks läinud aga mitte täiesti ära kadunud. Südamearst soovitas minna Tartu, kus tehakse kurgust röntgen vms aga kuna see pidi väga kulukas olema ja kõik see ravi siiani on väga kulukaks läinud ja pole ikka mingit kasu saanud , siis tahaksin siin arvamust kuulda.

Kirjeldan seda köha täpsemalt: köhib, nagu tuleks midagi kurku ja neelab selle tagasi alla, vahest on köha täiesti kuiv, aevastab mitu korda järjest, turtsub, paar korda on ninast väja aevastand pika tatikolli/klimbi, magades tuleb hoog vahest peale ja jalutama minnes algul tirib, siis ka köhib.

Ette tänades,
Siret

Vastus:

Tere!

Kõige õigem oleks siiski minna Tartusse vastuvõtule. Sest seal saaks võtta ka proovi hingamisteedest ning teha muud vajalikud uuringud.

Köha põhjuse väljaselgitamine on väga oluline, sest siis saab määrata ka õige ravi. Kuna köha on kestnud pikalt ning olete koerale juba korralikult parasiiditõrjet teinud ja koer on isegi antibiootikumi saanud, siis oleks järgmine samm põhjalikud uuringud.

Dr. Angela Tiivel

Märksõnad:

Tagasi